reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Przepisy drogowe w Bułgarii

Przepisy drogowe w Bułgarii

Przepisy drogowe w Bułgarii są podobne do obowiązujących w Polsce. Ale przed wyjazdem warto dowiedzieć jakie panują zwyczaje i przepisy na drogach, jakich dokumentów będziemy potrzebować, jeśli wybierzemy się pożyczonym samochodem oraz jakie obowiązują w Bułgarii ograniczenia prędkości.

Podstawowe przepisy drogowe w Bułgarii

Aby przekroczyć legalnie granicę z Bułgarią, wystarczy wylegitymować się ważnym dowodem osobistym bądź paszportem – z minimalnym, 6 miesięcznym terminem ważności. Maksymalnie bez dodatkowych zezwoleń można przebywać 90 dni. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą wynikać jedynie z zagrożeń polityki bezpieczeństwa państwa lub zdrowia publicznego.

Zobacz także: Przepisy drogowe w Austrii

Koszt winiet autostradowych w Bułgarii w 2016 r.

Honorowane jest polskie prawo jazdy, władze nie wymagają od nas międzynarodowej wersji tego dokumentu. Jeżeli poruszamy się samochodem, którego właścicielem jest inna osoba fizyczna lub prawna to obowiązkowe jest posiadanie poświadczenia notarialnego, które spełnia rolę pełnomocnictwa. Należy posiadać je w języku bułgarskim, angielskim, francuskim bądź niemieckim. Na drogach funkcjonuje system winiet – czyli opłat za autostrady, które powszechny jest już w większości europejskich krajów.

Tygodniowa winieta to wydatek 5 euro. Winiety można kupować na przejściach granicznych oraz poprzez stronę internetową. Podstawowe wyposażenie, które jest wymagane to trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz apteczka, z odpowiednim wyposażeniem. Ponadto obok tychże części wyposażenia w naszym schowku bądź bagażniku muszą znajdować się kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów, . Minimalna głębokość bieżnika opon to 1,6 mm. Zalecane jest zabranie kompletu zapasowych żarówek oraz zadbanie o zabezpieczenie antywłamaniowe. Podobnie jak w Polsce niezbędny okaże się trójkąt ostrzegawczy, znajdujący się w bagażniku, a podczas awarii rozstawiony przed lub za naszym pojazdem.

Zobacz także: Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?

Pijany kierowca, od którego zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne to taki, który ma we krwi 0,5 promila alkoholu. Zielona karta nie jest obowiązkowa. Obowiązkowe jest jeżdżenie w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Kierujący pojazd, może używać telefonu komórkowego tylko za pośrednictwem zestawu głośnomówiącego. Obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę od 1 listopada do 31 marca.

Należy zwrócić szczególną uwagę na przepisy ruchu drogowego, jak i przepisy transportu drogowego – bułgarska policja drogowa oraz inspekcja drogowa bardzo restrykcyjnie podchodzi do wszelkiego rodzaju wykroczeń drogowych. Ograniczenie prędkości wynosi : 50 km/h na terenie zabudowanym, 130 km/h na autostradach a 90 km/h na pozostałych drogach.

Dopuszczalne prędkości w Bułgarii

Teren zabudowany

Poza terenem zabudowanym

Autostrady

Drogi ekspresowe

Sam. osobowy

50 km/h

90 km/h

130 km/h*

120 km/h

Sam. osobowy z przyczepą

50 km/h

70 km/h

100 km/h

90 km/h

* na nowych odcinkach autostrad limit jest zwiększony do 140 km/h

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 13.07.2016

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przepisy drogowe w Bułgarii nie różnią się znacznie od tych obowiązujących w Polsce. Fot. Newspress
Przepisy drogowe w Bułgarii nie różnią się znacznie od tych obowiązujących w Polsce. Fot. Newspress

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama