| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kazachstanie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kazachstanie?

Kazachstan to ciężki klimatycznie kraj, w którym zimą panują bardzo trudne warunki drogowe. Latem dużo bezpieczniej można się poruszać po nim, choć niski wskaźnik oznakowań drogowych nie ułatwia podróży. Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe Kazachstanu.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę z Kazachstanem potrzebna jest wiza. Można ją uzyskać w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy. Do wyrobienia wizy niezbędny jest paszport z minimum 3 miesięcznym okresem ważności, wypełnienie ankiety wizowej, fotografia i kilka innych dokumentów których mowa jest na stronie internetowej ambasady. Jeżeli zależy nam na wyrobieniu wielokrotnej wizy to wówczas niezbędne jest tzw. poparcie wizowe, wydawane przez Departament Służby Konsularnej MSZ Kazachstanu.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Chorwacji? 


Przepisy drogowe

Potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy. Niektóre tereny, które objęte są jurysdykcją wojskową, są ograniczone dla podróżnych. Rozciągają się one na terenach przygranicznych i rejonach górskich. Aby się tam dostać wymagane jest specjalne zezwolenie wydawane przez MSW. Stan nawierzchni drogowych jest zły, a do tego kierowcy jeżdżą bardzo agresywnie i nie odznaczają się wysokimi umiejętnościami w prowadzeniu samochodu. Odległości między miastami są duże, oznakowanie jest ubogie, a do tego jest tam niska częstotliwość stacji benzynowych.

Często odległość pomiędzy stacjami benzynowymi wynosi kilkaset kilometrów, dlatego warto wozić ze sobą kanistry z woda podczas podróży. Paliwo jest złej jakości, dlatego radzimy tankować tylko na stacjach dużych i sprawdzonych sieci. Jeśli chodzi o serwisy to także nie ma ich za dużo, renomowane marki mogą być naprawiane tylko w większych miastach. Nawet w autoryzowanych serwisach trzeba się liczyć z kilkunastodniowym terminem wykonania usługi, ponieważ części zamienne zwykle muszą być sprowadzane.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie? 

Policja często przeprowadza „rutynowe kontrole” i dąży do wymuszania łapówek. Samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym. Najcięższe warunki panują zimą, dlatego wówczas jazdy bez łańcuchów czy opon okolcowanych jest praktycznie niemożliwa. Odradzamy poruszania się po tym kraju zimą. Śliskie drogi to jedna z przyczyn ciężkich warunków, drugą jest natomiast brak oznakowań na drogach. Bardzo łatwo można się zgubić a w takich warunkach nie trudno o wypadek. Infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta. Problemem jest znalezienie noclegu w przystępnej cenie i w znośnym standardzie. Szczególnie drogimi miastami są Astana i Ałmaty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »