| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Litwie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Litwie?

Podróżowanie na Litwę jest ułatwione ze względu na jej przynależność do strefy Schengen. Warto dowiedzieć się więcej o naszym wschodni sąsiedzie w kwestii przepisów drogowych, ponieważ ta wiedza może posłużyć nam jako materiał do pasjonującej wycieczki objazdowej po tym kraju.

Podstawowe przepisy

Z racji przynależności Litwy do strefy Schengen nie ma tradycyjnej kontroli paszportowej, jednak nadal istnieje obowiązek posiadania dokumentu tożsamości w razie kontroli. Pobyt do 90 dni w krajach UE nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów czy wiz. Tolerancja na obecność alkoholu dla kierowców ze stażem mniejszym niż dwa lata wynosi 0,2 promila, dla normalnych kierowców – 0,4 promila. Od 10 listopada do 1 kwietnia należy używać opon zimowych. Dzieci do lat 3 muszą podróżować na tylnym siedzeniu w specjalnie przystosowanych do ich rozmiaru fotelikach. Dzieci do lat 12 mogą siedzieć na przednim, siedzeniu, ale też nie może się to obyć bez fotelika.

Zobacz też: Jak rozmieszczać bagaż i inne przedmioty w samochodzie?   

Jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa jest obowiązkowa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Używanie świateł mijania obowiązuje przez cały rok , a rozmowy przez telefon komórkowy są zabronione. Wyjątkiem jest użycie zestawu głośnomówiącego. Od 10 listopada do 1 k

Zwietnia należy używać opon zimowych. Ograniczenia prędkości wyglądają następująco : 130/110 km/h – autostrady, 110/100 – drogi dwupasmowe, 90 km/h – zabudowany a 70 km/h– pozostałe drogi. Wymaganym wyposażeniem jest trójkąt ostrzegawczy, gaśnica oraz apteczka pierwszej pomocy. Minimalna głębokość bieżnika wynosi – 1.6 mm.

Zobacz też: Jak wybrać bagażnik dachowy?

W razie wypadku należy postępować z ogólnie przyjętym protokołem. W przypadku kolizji każdy ma obowiązek powiadomienia policji podczas gdy są ranni lub ofiary śmiertelne lub zderzyły się więcej niż dwa pojazdy. Innym przypadkiem zmuszającym nas do wezwania organów ścigania jest fakt, że na miejscu wypadku, której mienie zostało uszkodzone, osoba poszkodowana jest nieobecna. Zaleca się, aby wszyscy uczestnicy kolizji posiadali prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz polisę ubezpieczeniową. Niedopuszczalne jest bycie w tym czasie pod wpływem alkoholu. 

Jeżeli nie wystąpiły przypadki opisane powyżej, nie ma obowiązku zgłaszania wypadku na policje. Wówczas wypełniamy Deklaracje Wypadku Drogowego lub opisać okoliczności i przebieg wypadku na kartce wraz z danymi personalnymi uczestników oraz zebrać ich podpisy i świadków.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK