reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwajcarii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwajcarii?

Szwajcaria to częsty cel zimowych wypraw na narty. Jej topografia zachęca także do letnich wycieczek po stromych zboczach Alp, które możemy przeprowadzać samochodem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe obowiązując w Konfederacji Szwajcarskiej.

Podstawowe informacje

Podróż do Szwajcarii nie wymaga posiadania wizy, jednak potrzebny jest do tego paszport z minimum 6 – miesięcznym terminem ważności lub dowód osobisty. Nie ma określonej wartości pieniężnej na każdy dzień pobytu, jednak może być od nas wymagane pokazanie ważnej karty kredytowej, lecz robi się to tylko w skrajnych przypadkach. Nie ma większych ograniczeń przy wwożeniu czy wymianie pieniędzy. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Zobacz też:  Jakie są przepisy celne w Rosji?   

Przepisy drogowe

W Szwajcarii dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Prawo nakazuje podróżowanie w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Na autostradach ograniczenie prędkości wynosi 120 km/h. Na terenie zabudowanym musimy zwolnić do 50 km/h a na terenie niezabudowanym maksymalnie możemy poruszać się z prędkością 80 km/h. Posiadanie gaśnicy i apteczki pierwszej pomocy jest zalecane, ale nie obowiązkowe. Jazda na włączonych światłach musi odbywać się tylko za dnia, nie ma obowiązku jeżdżenia na nich przez całą dobę.

Zobacz też: Czy należy martwić się zaparowanymi reflektorami? Porada  

W Szwajcarii będziemy musieli zakupić roczną winietę, która należy posiadać niezależnie od okresu pobytu w tym kraju. Można ją zakupić na przejściach granicznych bądź online. Do 3 lat można poruszać się na podstawie polskiego prawa jazdy, później należy wymienić je na szwajcarskie. Zimą należy jeździć na oponach zimowych a w najbardziej niebezpiecznych rejonach zaleca się używanie łańcuchów. Ważnym przepisem w Szwajcarii jest zakaz posiadania urządzeń antyradarowych, za którą grozi od 800 do 1000 CHF oraz konfiskata aparatury. 

Podróżowanie po kraju jest swobodne, poza terenami , na których panuje zakaz lub ograniczenie dla pojazdów spalinowych. Dzieje się tak , ze względu na ochronę górskich terenów o dużej wartości przyrodniczej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W Szwajcarii dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.
W Szwajcarii dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama