| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwajcarii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwajcarii?

Szwajcaria to częsty cel zimowych wypraw na narty. Jej topografia zachęca także do letnich wycieczek po stromych zboczach Alp, które możemy przeprowadzać samochodem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe obowiązując w Konfederacji Szwajcarskiej.

Podstawowe informacje

Podróż do Szwajcarii nie wymaga posiadania wizy, jednak potrzebny jest do tego paszport z minimum 6 – miesięcznym terminem ważności lub dowód osobisty. Nie ma określonej wartości pieniężnej na każdy dzień pobytu, jednak może być od nas wymagane pokazanie ważnej karty kredytowej, lecz robi się to tylko w skrajnych przypadkach. Nie ma większych ograniczeń przy wwożeniu czy wymianie pieniędzy. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Zobacz też:  Jakie są przepisy celne w Rosji?   

Przepisy drogowe

W Szwajcarii dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Prawo nakazuje podróżowanie w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Na autostradach ograniczenie prędkości wynosi 120 km/h. Na terenie zabudowanym musimy zwolnić do 50 km/h a na terenie niezabudowanym maksymalnie możemy poruszać się z prędkością 80 km/h. Posiadanie gaśnicy i apteczki pierwszej pomocy jest zalecane, ale nie obowiązkowe. Jazda na włączonych światłach musi odbywać się tylko za dnia, nie ma obowiązku jeżdżenia na nich przez całą dobę.

Zobacz też: Czy należy martwić się zaparowanymi reflektorami? Porada  

W Szwajcarii będziemy musieli zakupić roczną winietę, która należy posiadać niezależnie od okresu pobytu w tym kraju. Można ją zakupić na przejściach granicznych bądź online. Do 3 lat można poruszać się na podstawie polskiego prawa jazdy, później należy wymienić je na szwajcarskie. Zimą należy jeździć na oponach zimowych a w najbardziej niebezpiecznych rejonach zaleca się używanie łańcuchów. Ważnym przepisem w Szwajcarii jest zakaz posiadania urządzeń antyradarowych, za którą grozi od 800 do 1000 CHF oraz konfiskata aparatury. 

Podróżowanie po kraju jest swobodne, poza terenami , na których panuje zakaz lub ograniczenie dla pojazdów spalinowych. Dzieje się tak , ze względu na ochronę górskich terenów o dużej wartości przyrodniczej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »