| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe w Niemczech. Poza syntezą przepisów drogowych podajemy informacje o głównych ośrodkach miejskich, które można zwiedzać samochodem, przemieszczając się doskonałymi autostradami.

Przepisy wjazdowe i celne w Niemczech

Do sąsiadujących Niemiec można wjechać legitymując się ważnym paszportem lub dowodem osobistym. Mimo że przepływ ludności następuje na warunkach strefy Schengen, należy liczyć się z możliwością rutynowych kontroli celnych, prowadzonych na całym terytorium RFN przez Policję Federalną. Ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu dowodu zakupu, jeśli planujemy przywieźć jakiś towar do Polski. Pamiętajmy, że sprzęt strzelecki typu „paintball” bez oznaczenia w formie litery „F”, traktowany jest jako broń, dlatego trzeba posiadać na niego zezwolenie. Do Niemiec można wwieźć na użytek własny 10 l spirytusu, 20 l wyrobów spirytusowych, 90 l wina (w tym tylko 60 l wina musującego), 110 l piwa oraz 800 sztuk papierosów.

Odwiedź nasz serwis Auto w podróży

Podstawowe przepisy drogowe w Niemczech

W Niemczech panuje obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu, o ile są tam zamontowane. Wymaganym wyposażeniem jest trójkąt ostrzegawczy, apteczka wraz z gumowymi rękawiczkami, kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów. Minimalna rzeźba bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Dozwolone wymiary pojazdy wynoszą:
- wysokość – 4,0 m
- szerokość – 2,5 m
- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) – 18,0 m

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Luksemburgu?

Na terenie zabudowanym zaleca się jazdę na włączonych światłach mijania przez cały rok (nie ma obowiązku). Światła mijania muszą być używane podczas dnia w obliczu złej widoczności, z kolei światła przeciwmgielne włączamy podczas jej ograniczenia do 50 metrów. Panuje zakaz jazdy z włączonymi światłami postojowymi.

Dzieci do lat 3 i wzroście poniżej 150 cm mają obowiązek podróżowania w specjalnych fotelikach. W razie jego braku, dzieci powyżej 3. roku życia mogą podróżować na tylnym siedzeniu przypięte pasami bezpieczeństwa. Należy posiadać kamizelkę odblaskową, która musi być zakładana podczas opuszczania pojazdu w obliczu awarii czy wypadku.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Jak w większości krajów UE obowiązuje zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy bez zainstalowanego zestawu głośnomówiącego. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na pozostałych drogach – 100 km/h. Autostrady i drogi szybkiego ruchu nie mają ujednoliconych limitów prędkości. Jeżeli znaki nie stanowią inaczej, zalecana prędkość 130 km/h. Holowanie uszkodzonego pojazdu na autostradzie może odbywać się z maksymalną prędkością 80 km/h.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »