reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Turcji?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Turcji?

Kraj częstych wycieczek turystycznych, położony nad trzema morzami, czyli nad Czarnym, Śródziemnym i Egejskim, oraz nad cieśninami czarnomorskimi Dardanele i Bosfor, rozciąga się na terytorium Europy i Azji Mniejszej. Podczas korzystania z usług wypożyczalni samochodowych musimy być bardzo ostrożni i nie zgadzać się na zostawianie paszportu w depozycie.

Przepisy drogowe

Aby dostać się na terytorium Turcji wymagany jest paszport z przynajmniej trzymiesięcznym terminem ważności oraz wiza. Wizę zakupić można w tureckich placówkach dyplomatycznych, konsularnych lub na granicy. Koszt jej wyrobienia to 20 USD lub 15 euro i uprawnia nas do trzydziestodniowego pobytu na terenie kraju, bez możliwości legalnego zarobkowania.

Zobacz też: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

Przepisy drogowe nie różnią się diametralnie od krajów europejskich. Wymagane wyposażenie to apteczka pierwszej pomocy oraz gaśnica. Odejściem od normy jest obowiązek posiadania dwóch trójkątów ostrzegawczych, w razie awarii jeden ustawiamy z przodu, a drugi z tyłu pojazdu. Światła mijania muszą być włączone jedynie na terenie zabudowanym w przypadku ograniczonej widoczności. Dopuszczalna wysokość pojazdu nie może przekraczać 4 metrów, szerokość 2,55 m, a długość samochodu i przyczepy 18,75 m. Nie można przewozić dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu.

Co do ograniczenia prędkości, dla samochodów osobowych wynosi ono 50 km/h, a 40 km/h dla samochodów z przyczepą. W terenie niezabudowanym, samochody osobowe mają ograniczenie do 90 km/h na drogach i 120 km/h na autostradach. Jeśli podróżujemy z przyczepą, to wartości spadają na drogach i autostradach o 10 km/h.

Zobacz też: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Turcja to kraj muzułmański – 99 % ludności to zdeklarowani sunnici. Dlatego też prowadzi się tam politykę „zero tolerancji” w stosunku do pijanych kierowców. Kierowcy samochodów bez przyczep mogą mieć dopuszczalną dawkę alkoholu, wynoszącą 0,05 promila. Za przekroczenie prędkości grożą mandaty w wysokości od 108 do 222 YTL (193 zł – 398 zł). Nierespektowanie czerwonego światła lub znaków drogowych to wydatek rzędu 108 YTL (193 zł). Mniejsze kary dostajemy za nieużywanie pasów bezpieczeństwa lub nieprawidłowe parkowanie – 52 YTL (93 zł). Na porządku dziennym jest nadmierne używanie klaksonów.

Co warto zobaczyć ?

Turcja położona jest w Europie i Azji Mniejszej. Po europejskiej stronie leży Stambuł, w którym znajduje się Hagia Sofia, świątynia Mądrości Bożej. Można tam zobaczyć również Bulwar Ortakoy, miejsce przepełnione herbaciarniami i bazarami usadowionymi nad brzegami Bosforu. Podróż do antyku to wyprawa w północną część Turcji Egejskiej, gdzie znajdują się wykopaliska w Troi czy w Assos. Ponadto urocze krajobrazy Efezu czy Heraklei oraz kurorty turkusowego wybrzeża są jednymi z wielu przepięknych punktów na mapie Turcji.

Zobacz też: Gdzie można zjeść w Turcji?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama