reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Irlandii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Irlandii?

Zielona Wyspa stała się nowym domem dla tysięcy Polaków, którzy wyjechali do Dublina w ramach emigracji zarobkowej. Jeśli wybierzemy się w celach turystycznych do Irlandii, można przepłynąć tam promem z Francji czy Wielkiej Brytanii lub po wylądowaniu na lotnisku, skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów. W obu przypadkach musimy poznać obowiązujące na miejscu przepisy drogowe.

Republika Irlandii jest częścią Unii Europejskiej od 1973 roku. Jak we wszystkich krajach wspólnoty, obowiązują w niej zasady konwencji wiedeńskiej. Często jednak jej postulaty są traktowane drugorzędnie w stosunku do prawa rodzimego. Dlatego też warto poznać obowiązujące przepisy drogowe oraz wymagane wyposażenie, aby uczestnictwo w irlandzkim ruchu drogowym obyło się bez przykrych konsekwencji prawnych.

Zobacz też: Dekalog podróżnika

Wymagane wyposażenie pojazdu różni się od obowiązującego w Polsce tylko koniecznością posiadania zapasowych żarówek. W wyposażeniu auta powinny się znaleźć: trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica. W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny. Ograniczenia prędkości wyrażone są w kilometrach, a nie w milach, tak jest z kolei w Irlandii Północnej. Na autostradach i drogach ekspresowych, oznaczonych niebieskimi znakami, ograniczenie wynosi 120 km/h. Z kolei zielonymi znakami oznaczone są drogi krajowe (N) z ograniczeniem 100 km/h. W terenie niezabudowanym nie można poruszać się powyżej 80 km/h, a w zabudowanym ograniczenie wynosi 50 km/h.

W Irlandii panuje bezwzględny przymus jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach samochodu. Podróż z dzieckiem w wieku do lat 12 wiąże się z koniecznością przewożenia go w foteliku lub na podwyższeniu, dopasowanym do jego rozmiarów. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila.

Autostrady w Irlandii są bezpłatne, ale przejazd dublińskim Port Tunelem, łączącym port z rozjazdem w Coolock, wymaga od nas opłaty. Dostępne są tam połączenia z siecią dróg krajowych. Przejazd samochodem osobowym w godzinach szczytu wynosi 12 euro, a 6 euro w pozostałych. Jeżeli kierujemy się na południe, to wówczas opłata szczytowa obejmuje godziny od 6 do 10. Podróżowanie w stronę północną wiąże się z opłatą w godzinach od 16 do 19. Samochody ciężarowe oraz autokary nie płacą za przejazd tunelem.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Nie tylko ruch lewostronny może sprawiać początkowy dyskomfort w jeździe po „zielonej wyspie”. Pamiętajmy, że używanie sygnałów dźwiękowych od godziny 23.30 do 7.00 jest zabronione. Jazda po rondach także może wywoływać trudności u kierowcy z Polski. Zjeżdżanie z ronda musi odbywać się z lewego pasa, jeśli dotyczy to pierwszego lub drugiego wyjazdu. Trzeci zjazd (i kolejne) wymuszają od kierowcy zjeżdżania z pasa prawego. Szczególną ostrożność zachowajmy podczas zjazdów ze skrzyżowania, ponieważ irlandzcy kierowcy często zajeżdżają drogę podczas zmiany pasów ruchu.

Jeżeli podróżujemy samochodem po Irlandii w celach turystycznych, to do dwóch tygodni możemy jeździć bez konieczności rejestracji pojazdu. Dłuższy pobyt wymaga zarejestrowania auta i opłacenia podatku od rejestracji pojazdów VRT (Vehicle Registration Tax).

Republika Irlandii skupia 26 księstw ze stolicą w Dublinie. Sześć hrabstw wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Największymi miastami Republiki są: Dublin – stolica, Cork, Limerick, Waterford i Galway. W Dublinie jednym z największych zabytków jest Zamek Dubliński, wzniesiony na miejscu dawnej fortyfikacji wikingów przez Normanów. Warto odwiedzić też znajdującą się w bliskim sąsiedztwie katedrę Christchurch z XII wieku. W Muzeum Narodowym znajdują się nie tylko elementy sztuki wikingów, lecz również obrazy klasyków, tj. Caravaggia, Rembrandta czy Tycjana.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Do dwóch tygodni możemy jeździć po Irlandii bez rejestracji pojazdu, fot. Newspress
Do dwóch tygodni możemy jeździć po Irlandii bez rejestracji pojazdu, fot. Newspress

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama