| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwecji?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwecji?

Do monarchii położonej w sercu Skandynawii możemy dostać się promem. Przed wjazdem na szwedzkie autostrady zapoznajmy się z przepisami drogowymi obowiązującymi w tym kraju.

Podstawowe przepisy

Szwecja jest częścią UE, więc do wjazdu do tego kraju, potrzebny jest nam ważny dowód osobisty lub paszport. Wymaganym wyposażeniem pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy; władze zwracają uwagę również na zapięte pasy bezpieczeństwa u pasażerów i, rzecz jasna, u kierowcy. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, zalecane jest natomiast 3 mm. Tak jak w Polsce, samochód musi mieć gaśnicę oraz apteczkę. Dodatkowo musimy zabrać ze sobą komplet zapasowych żarówek. Istnieje obowiązek jazdy na oponach zimowych od 1 grudnia do 31 marca oraz posiadania na wyposażeniu kompletu łańcuchów przeciwpoślizgowych. Podróż z dzieckiem do 135 cm wzrostu wymaga przygotowania w postaci fotelika z homologacją UE.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Ograniczenia prędkości na szwedzkich drogach przedstawiają się następująco:

- 120 km/h – autostrady
- 100 km/h – drogi ekspresowe
- 60 km/h teren zabudowany

Nie przywiązujmy się do tych ograniczeń, gdyż mogą one ulec zmianie w zależności od warunków i bezpieczeństwa na danej drodze. W Królestwie Szwecji istnieje obowiązek jazdy na światłach przez cały rok.

Mandaty i policja

Policja bardzo restrykcyjnie karze za wykroczenia drogowe. Szwedzkie władze szczególnie wyczulone są na jazdę po spożyciu alkoholu. W Szwecji dozwolony limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, a w wydychanym powietrzu - 0,1 mg/l. Delikwenci przyłapani na jeździe po kieliszku mogą zostać ukarani wysokim mandatem, zabraniem prawa jazdy bądź nawet aresztem. Ważne, aby pamiętać o zachowaniu trzeźwości także podczas przeprawy promowej, często bowiem można trafić na kontrole policyjne w portach.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Mandaty to spory wydatek dla polskiego kierowcy. Przekroczenie prędkości, w zależności od skali wykroczenia, kierowca przypłaci mandatem od 800 do 2000 SEK (od 362 do 907 złotych). Za brak zapiętych pasów zapłacimy 600 SEK (272 zł).

Szwecja może poszczycić się szerokimi autostradami, których łącznie jest 1500 kilometrów. Dobra wiadomość dla kierowców – wszystkie są bezpłatne, tak samo jak drogi ekspresowe. Płatny jest jedynie przejazd mostem Oresund, łączącym Szwecję z Danią. Jednorazowa opłata za przejazd dla samochodów osobowych wynosi 275 SEK (124 zł).

Przyjeżdżając do Szwecji warto wykupić polisę AC oraz assistance, ponieważ są tam bardzo wysokie koszty holowania. W tym zalesionym kraju dużym niebezpieczeństwem jest zwierzyna leśna (np. łosie), która jest przyczyną częstych kolizji. Musimy zwracać na to szczególną uwagę. Na niektórych odcinkach dróg informują o tym zagrożeniu znaki ostrzegawcze.

Co warto zwiedzić ?

Z pewnością trzeba zobaczyć stolicę Szwecji (Sztokholm), oddaloną o 50 km Uppsalę, Goeteborg, Malmo oraz Lund czy Linkoping. W stolicy najważniejsze zabytki, to: Vasamuseet - Muzeum Okrętu Waza, skansen, Storykyrkan – kościół osławiony dzięki koronacjom monarchów, a także Pałac Królewski, w którym rezyduje rodzina królewska.

Zobacz też: Kraje, w których używa się euroCzytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »