| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Przepisy drogowe na Cyprze

Przepisy drogowe na Cyprze

Cypr to wyspa położona na Morzu Śródziemnym, która rozciąga się na skrzyżowaniu szlaków Azji, Europy i Afryki. Podzielona jest na strefy wpływów – grecką i turecką. W części południowej (greckiej), zdominowanej przez turystów z całego świata, obowiązuje lewostronny ruch drogowy.

Informacje podstawowe

Cypr jest częścią UE, dlatego też dokumentem uprawniającym do bezwizowego przebywania na jego terenie, jest paszport lub dowód osobisty. Wyspa podzielona jest na dwie strefy wpływów – grecką i turecką. Obie części oddzielone są od siebie tzw. linią demarkacyjną, którą można przekroczyć w wyznaczonych punktach kontrolnych, m.in. w stolicy Nikozji oraz w Strovilia i Pergamos. Ledra Palace w stolicy państwa jest głównym przejściem granicznym dla pieszych. W pozostałych punktach można przekroczyć granicę z Turcją samochodem.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Hiszpanii?

Pobyt po stronie tureckiej wiąże się z dużymi obostrzeniami celnymi. Mimo że przekroczenie granicy następuje bezwizowo (paszport lub dowód osobisty), to pobyt w północnej części może wynosić maksymalnie jeden dzień. Powrót musi odbyć się do godziny 17.30.

Przekroczenie granicy jest równoznaczne z uiszczeniem opłaty. Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę w północną część wyspy, to pamiętajmy, że wartość zakupionych produktów nie może przekroczyć 135 euro. Ponadto towary wyprodukowane na miejscu mogą zostać skonfiskowane na przejściu granicznym. Legalnie możemy przewieźć dwa litry alkoholu i dwie paczki papierosów.

Przepisy drogowe

Kierowcy muszą przygotować się na lewostronny ruch, który obowiązuje na wyspie. Największe kurorty połączone są siatką autostrad o dobrej nawierzchni. Jedna z nich prowadzi na sam szczyt góry Olimpos (1952 m.n.p.m).

Polskie i międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane przez władze cypryjskie. Wszystkie znaki drogowe umiejscowione są po lewej stronie drogi, do czego trudno się przyzwyczaić, podobnie jak do skrzyni biegów, umiejscowionej po lewej stronie.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Prędkość minimalna na autostradach wynosi 65 km/h, górna granica osiąganej prędkości to 100 km/h. Na pozostałych drogach ograniczenie wynosi 80 km/h, o ile nie występują znaki z niższymi limitami. Na przednim i tylnym siedzeniu obowiązuje jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Dzieci poniżej 12. roku życia i poniżej 150 cm wzrostu powinno się przewozić w specjalnych fotelikach. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,9 promila.

Wypożyczalnie samochodów

Grecka część wyspy odwiedzana jest przez tysiące turystów, głównie ze względu na gorący klimat i piękne krajobrazy. Na Cyprze funkcjonuje wiele wypożyczalni samochodowych, najtańsze oferty dostępne są za 25-30 euro za dzień. W Nikozji za wypożyczenie Opla Astry (1.4) w wypożyczalni „Europcar” na 2 dni zapłacimy 140 Euro. Jest to cena za wynajem w środku sezonu.

Zawsze możemy zadowolić się autem niższej klasy z bogatej oferty wypożyczalni – wówczas mamy szansę zaoszczędzić nawet połowę tej kwoty. Warto wiedzieć, że wypożyczone auta mają czerwone rejestracje, przez co możemy liczyć na sporą pobłażliwość ze strony miejscowych kierowców, zaprawionych w jeździe w ruchu lewostronnym.

Najważniejsze atrakcje

Na Cyprze do najważniejszych ośrodków należy Nikozja, w której znajdują się weneckie mury oraz „martwa strefa”. Najpopularniejsze kurorty to Ayia Napa, Larnaca (południowe wybrzeże). Limassol to jednocześnie najważniejszy port na wyspie oraz drugie co do wielkości miasto wyspy. Dech w piersiach zapierają widoki plaż (Kourion, Pissouri) oraz wysokogórska roślinność Gór Troodhos. W obrębie tychże gór znajdują się największe winne wioski na Cyprze. Historyczny charakter najlepiej wyraża starożytny Kourion. 

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »