| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

W ojczyźnie najsławniejszego twórcy baśni, Hansa Christiana Andersena, warto znać przepisy drogowe, które są respektowane przez tamtejsze władze. Przedstawiamy najważniejsze przepisy skandynawskiego królestwa.

Przepisy drogowe

Do przekroczenia granicy z Danią wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport - będziemy mogli przebywać w Królestwie Danii do 90 dni. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Jeżeli przepływamy Bałtyk promem, to numery rejestracyjne muszą mieć znak kraju pochodzenia oraz numer rejestracyjny.

Zobacz też: Dekalog podróżnika

Pobyt stały wymaga od kierowcy zarejestrowania auta w ciągu 14 dni oraz opłacenia podatku rejestracyjnego o wysokości około 2/3 wartości rynkowej pojazdu. Wysokość podatku uzależniona jest od stażu i klasy wozu. Duńczycy wymagają wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Pobyt tymczasowy, czyli krótszy niż rok, stwarza możliwość złożenia wniosku o jazdę na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Na autostradach obowiązuje ograniczenie do 110 km/h, w terenie niezabudowanym do 80 km/h, a w miastach 50 km/h. Podróż samochodem z dzieckiem zobowiązuje nas do przewozu dzieci w specjalnych fotelikach, jeśli nie przekroczyły 3. roku życia.

Podobnie jak w większości krajów UE, zarówno pasażerów, jak i kierowcę, obowiązuje nakaz jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o jazdę po spożyciu alkoholu, można posiadać 0,05 promila alkoholu we krwi. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego progu, władze kierują się polityką „zero tolerancji”. Jeśli kierowca posiada 0,12 promila alkoholu, mandat równa się średniej miesięcznej pensji, ponadto dodatkowo kierowcy grozi do 20 dni aresztu.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Osobliwym przepisem jest konieczność umieszczenia zegara parkingowego za szybą. Można go nabyć na określonych stacjach benzynowych. Ten przepis dotyczy tylko niektórych miejsc parkingowych. Ponadto szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do rowerzystów nadjeżdżających z tyłu, gdyż mają oni bezwzględne pierwszeństwo. Wymagane wyposażenie pojazdu to apteczka, gaśnica i zabezpieczenie antywłamaniowe.

Mandaty i opłaty

Przejazd na czerwonym świetle to koszt od 1000 do 1500 DDK (796 złotych), niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych – 900 DKK. Brak zapiętych pasów możemy przypłacić mandatem w wysokości 500 DKK (265 zł).

Przejazd autostradami jest bezpłatny. Przedstawiamy najważniejsze autostrady w kraju :

- E45 z Frederikshavn (Jutlandia) do Froslev (na granicy z Niemcami)
- E20 z Koldingu do Koge poprzez wyspę Fiona
- E47/55 łączy Sjaelland z północy na południe

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Opłaty wnosimy natomiast za przejazd mostami. Most Storebealt, łączący Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg) będzie kosztował kierowcę w samochodzie osobowym (do 3 metrów długości) - 115 DDK, kamper do 6 metrów to wydatek już o 100 DDK większy. Jeżeli wybierzemy się samochodem osobowym z przyczepą powyżej 6 metrów, to przejazd wyniesie nas już 330 DDK.

Co warto zwiedzić ?

W stolicy (Kopenhaga) warto zobaczyć ogrody Tivoli oraz Zamek Kronborg, w którym rozgrywał się dramat Szekspira, „Hamlet”. Na uwagę zasługuje również pałac Rosenborg, który został wzniesiony przez Christiana IV w XVII wieku. Godne odwiedzenia jest miasto Aarhus oraz oddalony od półwyspu Jutlandzkiego o 150 km – Bornholm.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowenii?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »