reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Przepisy drogowe w Finlandii

Przepisy drogowe w Finlandii

Finlandia to państwo o umiarkowanym chłodnym klimacie, w którym zachodzi zjawisko nocy i dnia polarnego. Kraj, w którym przeważają lasy i jeziora, jest doskonały do zwiedzania go samochodem. Poznajmy podstawowe przepisy drogowe kraju św. Mikołaja.

W Finlandii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Obligatoryjne jest posiadanie wszystkich dokumentów samochodu (tj. dowodu rejestracyjnego) oraz ważnego ubezpieczenia. Wszystkich pasażerów obowiązuje nakaz jazdy w pasach bezpieczeństwa. Od 1 grudnia do 1 marca mamy obowiązek jazdy na oponach zimowych. Jazda na włączonych światłach mijania wymagana jest przez cały rok. Prawo zezwala na jazdę w oponach okolcowanych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Maksymalna prędkość osiągana na autostradach nie może przekraczać 120 km/h, a 90 km/h na drogach ekspresowych. Poza obszarem zabudowanym, maksymalna prędkość poruszania się wynosi 80 km/h,  a od 30-40 km/h w miastach. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Policja często przeprowadza kontrole drogowe, dlatego też miejmy się na baczności podczas beztroskich wojaży samochodowych.

Finowie dostosowują się do obowiązujących przepisów, rzadko więc zdarzają się tam korki. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwierzynę leśną – renifery i łosie, niebezpieczne dla ruchu drogowego. Przy drogach znajdują się znaki ostrzegawcze, informujące o zagrożeniu ze strony zwierzyny leśnej. Zimą problemy sprawiają również niektóre drogi, których nawierzchnia jest śliska i oblodzona.

Warto wiedzieć, że serwisy i warsztaty samochodowe zwykle czynne są w godzinach od 7 do 21, stacje benzynowe oferują natomiast całodobową obsługę. Przed wyjazdem warto zapoznać się z kilkoma fińskimi słowami, np. stacja benzynowa, benzyna bezołowiowa – znacznie ułatwi nam to podróżowanie.

Zobacz też: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Autostrady nie są płatne, lecz fińska policja potrafi karcić kierowców drakońskimi karami za przestępstwa drogowe. Finlandia jako jeden z niewielu krajów nie posiada ustalonego taryfikatora mandatów. Wysokość mandatów obliczana jest na podstawie zarobków i ilości osób na utrzymaniu kierowcy. Mimo że ta zasada nie dotyczy obcokrajowców, nakładane w Finlandii mandaty należą do najwyższych w UE.

Za nieprawidłowe parkowanie możemy dostać od 10 do 40 euro grzywny, za przekroczenie prędkości do 20 km/h – od 70 do 115 euro. Dużo większy wymiar kary nakładany jest w przypadku odholowania pojazdu. Jeśli poruszamy się dieslem po finlandzkich drogach, to nie zdziwmy się, jak odmówią nam tankowania na niektórych stacjach. Specjalnie oznaczone dystrybutory z paliwem przeznaczone są tylko dla określonej grupy społecznej, która posiada zwolnienia podatkowe.

W Helsinkach na uwagę zasługuje dzielnica Kruununhaka, można w niej podziwiać domy z XVI i XVII wieku. Do sztandarowych zabytków zalicza się Plac Senacki, Uniwersytet Yliopisto oraz siedziba rządu finlandzkiego, czyli budynek parlamentu. Warto przejść się Mostem Pikasilta, który datowany jest na 1878 rok.

Ponadto, można wybrać się do dawnej stolicy Finlandii, położonej w południowo-zachodniej części kraju – Turku. W Tampere znajduje się główna siedziba Nokii oraz średniowieczny kościół z XV wieku.

Zobacz też: Jakie leczenie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczania Zdrowotnego - EKUZ?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Gawęda

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama