reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Finlandii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Finlandii?

Do Helsinek możemy dostać się promem bezpośrednio z Gdyni bądź przejechać krajami bałtyckimi trasą krajoznawczą. Bez względu na wybór trasy – u celu naszej podróży będziemy musieli poruszać się w ciężkich warunkach atmosferycznych. Podczas podróżowania po fińskich drogach duże zagrożenie stanowią łosie i renifery, które tarasują drogi w rejonach lasów. Nie zawsze ostrzegają przed stosowne znaki.

Podstawowe przepisy

Jeżeli znajdziemy się już na terytorium Finlandii, znajomość przepisów pomoże nam w uniknięciu mandatu oraz w bezpieczniejszej jeździe po tym kraju. Podobnie jak w większości krajów Europy, obowiązkowe jest używanie pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach. Na tylnych siedzeniach muszą być one zapięte, tylko i wyłącznie jeśli model samochodu , którym jedziemy - jest w nie wyposażony. Podczas zimy – od 1 grudnia do końca lutego – obowiązkowe jest używanie opon okolcowanych.

Jak przystało na skandynawski kraj, przez cały sezon zimowy musimy jeździć w zimowych oponach. Wymagane jest używanie świateł mijania przez cały rok. Najbardziej istotnym wyposażeniem jest kamizelka odblaskowa, która musi się znajdować w kabinie pasażera. Przechowywanie jej w bagażniku traktowane jest jako wykroczenie. Podróżowanie po finlandzkich drogach nie wymaga wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy.

Zobacz też: Jak dbać o opony w samochodzie?

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,5 promila. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, 80 km/h w niezabudowanym oraz 120 km/h na autostradach. W okresie zimowym zdarza się , że w przypadku autostrad ograniczenie prędkości zostaje zmniejszone do 100 km/h.

W Finlandii za nieużywanie pasów bezpieczeństwa grozi nam mandat w wysokości 35 euro, od 10 – 40 euro dostaniemy za nieprawidłowe parkowanie. Ten kraj jest bardzo surowy w kwestii karania kierowców – za przekroczenie prędkości o 20 km/h można otrzymać mandat od 70 -120 euro. Obcokrajowcy i tak postawieni są w lepszej sytuacji od Finów – którzy otrzymują mandaty naliczane na podstawie wysokości zarobków. W systemie karania kierowców uwzględnia się także ilość osób na utrzymaniu.

Zobacz też: Czy inspektor może wystawić mandat?

Ciekawą propozycją jest wycieczka krajoznawcza kamperem po terytorium Finlandii, która może być połączona z wędkowaniem. Doskonałe warunki panują w prowincji Taivalkosk, która położona jest niespełna 150 km od koła podbiegunowego.

Możliwości dojazdu

Samochodem mamy trzy możliwości dojazdu z Polski. Pierwsza – krajoznawcza, czyli podróż samochodem przez Estonię i stamtąd promem z Tallina do Helsinek. Drugą jest przepłynięcie promem przez Bałtyk za pośrednictwem któregoś z przewoźników. Rekomendujemy przepłynięcie trasy relacji Gdynia – Helsinki firmą „Finnlines” za cenę 290 złotych. W pakiecie usługi wliczona jest podróż w kabinie w jedna stronę. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z rejsu z terytorium Niemiec.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Finlandia to kraj który w dużej mierze pokryty jest terenami bezludnymi. fot. BMW
Finlandia to kraj który w dużej mierze pokryty jest terenami bezludnymi. fot. BMW

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama