reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

Republika Kosowa została proklamowana 17.02 2008 roku. Obywatele polscy nie są zobligowani do posiadania wizy podczas przekraczania granicy z tym państwem.

Na terytorium tego kraju możemy pozostać do 90 dni bez obowiązku meldunku. Są natomiast ograniczenia dotyczące wwożonej gotówki. Kwoty powyżej 10 tys. euro muszą być zgłaszane celnikom wraz z informacją o źródle pochodzenia pieniędzy. Podczas podróży po Kosowie zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które kosztuje od 20-50 euro.

Zobacz również: Ile gotówki możesz mieć w podróży po UE?

W tym kraju możemy poruszać się po drogach z maksymalną prędkością 80 km/h. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Mandaty za przekroczenie prędkości wahają się od 35 do 270 euro.

Na terenie Kosowa nie ma w ogóle autostrad – są tylko drogi przelotowe.

Jak to bywa zwykle w krajach bałkańskich stan dróg jest nie najlepszy. Ponadto są słabo oznakowane oraz niedostatecznie oświetlone, co przekłada się na zmniejszone bezpieczeństwo w czasie podróżowania nocą. Musimy być również przygotowani na widok przechadzających się przy drogach zwierząt. Cena 1 l paliwa wynosi od 1,04 do 1,10 EUR.

Podróżowanie po Kosowie to raczej gratka dla podróżników, dziennikarzy czy dyplomatów. Jest to kraj bardzo niebezpieczny, w którym nadal panuje niestabilna sytuacja polityczna. Kontrola paszportowa jest bardzo rygorystyczna. Ponadto, jeśli przekraczaliśmy granicę od strony Albanii czy Macedonii to przekroczenie granicy z Serbią jest już niemożliwe.

Zobacz również: Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?

Najbliższa polska placówka znajduje się w Macedonii w miejscowości Skopje. Obywatele UE nie mogą liczyć na darmową opiekę medyczną. Jednak podstawowe usługi medyczne są świadczone bezproblemowo za stawki rzędu 10-20 euro.

Stan szpitali i placówek medycznych niestety, pozostawia wiele do życzenia. Apteki posiadają podstawowe wyposażenie, więc w razie problemów zdrowotnych można zaopatrzyć się w potrzebne leki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kosovo to jedno z najmłodszych państwo na świecie - powstało w 2008 roku.
Kosovo to jedno z najmłodszych państwo na świecie - powstało w 2008 roku.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama