| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Najczęściej odwiedzanym miejscem w Republice Węgierskiej jest ciągle region znajdujący się w okolicach Jeziora Balaton – magicznego miejsca nazywanego węgierskim morzem.

Niezbędnymi dokumentami uprawniającymi do wjazdu na teren Republiki Węgierskiej jest paszport ważny minimum 3 miesiące lub dowód osobisty ważny na okres 6 miesięcy. Turyści indywidualni mają obowiązek meldunku na posterunku policyjnym przy pobycie przekraczającym 30 dni.

Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia OC oraz polisy kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli przebywamy na terytorium Węgier pożyczonym samochodem lub przyczepą to powinniśmy posiadać ze sobą pełnomocnictwo właściciela przetłumaczone na język węgierski.

Autostrady i e-winietki

Na Węgrzech sieć autostrad jest dosyć dobrze rozwinięta. Mamy czternaście autostrad przecinających powierzchnię całego kraju. Autostradami możemy dojechać m.in. z Budapesztu do Gyoru czy Gorbehazy tudzież z Balatonszarszo do Ordacsehi czy też z Emodu do Miskolca. Podobnie jak w Czechach funkcjonuje system winietek, które stanowią formę opłaty za poruszanie się autostradami. W przypadku Węgier nie są to naklejki widoczne na szybie – zakupu dokonujemy elektronicznie bądź w wyznaczonych do tego miejscach. Po ich zakupie dostajemy pokwitowanie, które musimy trzymać do ewentualnej kontroli.

Możemy je nabyć w agencjach konsorcjum autostrad węgierskich, na granicy węgiersko-austriackiej, stacjach paliwowych znajdujących się przy wjazdach na autostrady lub w biurach automobilklubu węgierskiego MAK. Płacić za nie możemy gotówką w HUF bądź za pośrednictwem karty kredytowej Visa, Eurocard/Mastercard lub DKV i UTA. E-winietki są bardzo wygodnym rozwiązaniem i pozwalają na swobodne przemierzanie kraju. Ceny e-winietek uzależnione są od rodzaju pojazdu.

Winietka na samochód osobowy do 3,5 tony na okres 10 dni będzie nas kosztować 2550 HUF, miesięczna – 4200, natomiast roczna to wydatek rzędu 37.200. Użytkownicy pojazdów powyżej 7,5 tony za jednodniową winietkę muszą zapłacić 10.200 HUF, miesięczną -18.000 a za roczną 159.000.

Zobacz również: Kraje, w których używa się euro

Węgry położone są w Kotlinie Karpackiej i znajdują się w sercu środkowej Europy. Większość kraju to urodzajne oraz żyzne ziemie uprawne.

Wschód zajmuje Wielka Nizina Węgierska a zachód zdominowany jest przez Małą Nizinę Węgierską. Dużą popularnością cieszy się „węgierskie morze” – czyli jezioro Balaton, które jest odwiedzane rokrocznie przez turystów z całego kraju oraz Europy. Stolica - Budapeszt to duża aglomeracja oferująca dużo zabytków oraz instytucji kulturalnych oraz jest z dużej ilości klubów czy też z rozrywkowego charakteru.

Coraz więcej młodych ludzi i turystów wybiera się do Budapesztu i jego popularność niedługo zacznie być porównywana z Paryżem czy Londynem. 

Zobacz również: Dekalog podróżnika

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »