REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Kajetan Puszek
Ryga jest jednym z najbardziej urzekających stolic Europy Środkowo-Wschodniej.
Ryga jest jednym z najbardziej urzekających stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

REKLAMA

Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.

Podstawowe informacje

Na Łotwę możemy wjechać okazując dowód osobisty ważny do 6 miesięcy lub paszport – ważny minimum 3 miesiące. Podczas jazdy samochodem należy mieć zapięte pasy, posiadać apteczkę, gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

REKLAMA

Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm – w przypadku pojazdów do 3,5 tony. Przepisy prawne regulują również dopuszczalne wymiary samochodów – maksymalna wysokość to 3,8 m, szerokość - 2,5, a długość samochodu z przyczepą - 16,5 m. Nakaz jazdy z włączonymi światłami obowiązuje przez cały rok.

REKLAMA

Dzieci poniżej 10 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach dla dzieci lub powinny być przypięte pasem bezpieczeństwa. Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, w terenie niezabudowanym – 110 km/h.

Ten kraj bałtycki jest trochę bardziej tolerancyjny w kwestii prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, niż niektóre kraje UE prowadzące politykę „zero tolerancji”. Dopuszczalna dawka spożytego alkoholu na Łotwie to 0,02 %. Kierowcy, którzy podczas kontroli mieli od 0,02 - 0,05 % alkoholu we krwi dostaną mandat w wysokości od 100-200 LVL, może zostać im zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy, dodatkową karą będzie otrzymanie 6 pkt. karnych.

Jeżeli natomiast kierowca będzie miał we krwi od 0,05-0,1% to wówczas mandat będzie wynosić od 200-300 LVL oraz dodatkowo jego prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres 6 miesięcy. Dopełnieniem kary będzie przyznanie mu 8 pkt. karnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W skrajnych przypadkach obecności od 0,1 - 0,15% alkoholu we krwi następuje zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 miesięcy, 8 pkt. karnych i 400 LVL mandatu. „Rekordzistom”, którzy mieli we krwi powyżej 0,15% należy się 500 LVL grzywny, od 10 - 15 dni aresztu, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 roku do 2 lat oraz 8 pkt. karnych.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Mandaty za nieprawidłowe parkowanie to koszt rzędu od 5 - 20 LVL, za przejazd na czerwonym świetle – od 20 - 100 LVL plus 4 pkt. karne, a za  przekroczenie prędkości możemy się spodziewać mandatu w wysokości od 5 - 400 LVL. Istnieje również zagrożenie zatrzymaniem nam prawa jazdy na okres od 3 - 6 miesięcy wraz z przyznaniem maksymalnie 5 pkt. karnych.

Gdzie warto pojechać?

REKLAMA

Najbardziej reprezentatywna dla Łotwy jest Ryga – czyli perła na podróżniczej mapie kraju. Największe wrażenie na turystach robi ryska starówka, która zachwyca swoją architekturą nacechowaną mieszczańskimi kamienicami, gmachami kupieckimi oraz wąskimi uliczkami. Gratką dla zwiedzających są autentyczne gildie kupieckie pochodzące z XIX wieku.

Również Jurmała jest doskonałym miejscem na wypoczynek oraz umysłową i fizyczną regenerację.Tam możemy korzystać z dobrodziejstw Zatoki Ryskiej i świeżego powietrza z lasów sosnowych.

Warto też poświęcić chwilę na obejrzenie ruin średniowiecznego zamku krzyżackiego. Jako ciekawostkę można potraktować znajdująca się w nim kwadratową wieżę z murem o grubości, aż 5 metrów. 

Zobacz również: Łotwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA