Kategorie

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Białorusi?

Kajetan Puszek
Ze względu na nierespektowanie praw człowieka, trzeba uważać w czasie pobytu na Białorusi.
Mateusz Szymański
Prezentujemy kilka przydatnych informacji dotyczących przepisów prawnych, warunków sanitarnych oraz obyczajów, które z pewnością pomogą nam w bezpiecznej i udanej podróży po Białorusi.

Potrzebne dokumenty, regulacje prawne

Do przekroczenia granicy z Białorusią potrzebna jest nam wiza, którą możemy otrzymać w konsulacie na podstawie złożonych dokumentów. Czas oczekiwania na wizę trwa 5 dni i jej wyrobienie kosztuje od 25 do 35 Euro w przypadku wiz jednorazowych. Wiza wielokrotna to wydatek od 60 do 150 Euro.

Regulacje prawne na Białorusi wymagają od nas meldunku osobistego w ciągu 3 dni od rozpoczęcia pobytu w tym kraju. Niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywną. Meldunku należy dokonać w urzędzie meldunkowym (OWIR), właściwym dla miejsca pobytu. 

Reklama

Na Białoruś możemy wwozić dowolną ilość waluty. Kwotę waluty musimy jednak zgłosić przy wjeździe do kraju w formie deklaracji celnej. Suma do 3000 USD może być przewożona w gotówce bez wypełnienia deklaracji. Natomiast większa ilość pieniędzy musi być już zgłoszona za pomocą dokumentu.

Przy wjeździe do kraju możemy mieć ze sobą 1 karton papierosów, 1 litr alkoholu oraz 1 litr piwa. Tak jak w większości krajów UE przemyt narkotyków czy innych nielegalnych środków jest surowo zabroniony. Często podczas przekraczania granicy z Białorusią jest pobierana opłata ekologiczna w wysokości ok. 4 USD.

Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Opieka zdrowotna

Korzystanie z opieki zdrowotnej na Białorusi przez obywateli polskich jest odpłatne. Koszt jednodniowego pobytu w szpitalu równy jest ok. 20 USD. Specjalistyczne leczenie wiąże się z większymi kosztami. Warunki w szpitalach i innych placówkach medycznych są dużo gorsze niż w naszym kraju.

Bezpiecznie jest korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej z racji posiadania przez nią lepszego sprzętu i wyższego poziomu usług. Wszystkie podstawowe leki w większości aptek dostępne są bez recepty.

Przydatne informacje, obyczaje, bezpieczeństwo

Reklama

Wymagane wyposażenie samochodu to trójkąt ostrzegawczy, apteczka, koła zapasowe, nalepki PL, ważny przegląd techniczny, oraz ubezpieczenie. Za brak, któregoś z wcześniej wymienionych elementów, grozi mandat w wysokości kilkudziesięciu USD. Przejazd trasą M1 Brześć – Mińsk – Moskwa jest płatny i kosztuje ok. 6 USD za samochód osobowy. Maksymalna prędkość jaką możemy się poruszać po autostradach to 120 km/h.

Problemem na Białorusi jest mała ilość stacji benzynowych. Warto zabrać ze sobą kilka kanistrów paliwa z Polski, aby bezstresowo poruszać się po kraju naszych sąsiadów. Sam koszt paliwa na Białorusi jest niższy niż w Polsce – 95 kosztuje ok. 0,7 USD za litr. Benzyna 98 jest dostępna na niewielu stacjach.

Poza południową strefą kraju – najbardziej dotkniętą skażeniem w wyniku awarii w Czarnobylu – nie ma większych ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Wskaźnik przestępczości jest porównywalny z tą występującą w Polsce. Zdarzają się drobne kradzieże w hotelach i włamania do samochodów.

W większych miastach i na drogach przeprowadzane są częste patrole milicyjne, co zwiększa bezpieczeństwo obywateli i cudzoziemców. W instytucjach białoruskich dominuje język rosyjski. Standard hoteli jest dosyć niski i nie przekłada się na cenę za pobyt – w Mińsku za dobę w hotelu zapłacimy od 60-70 USD, a w mniejszych miastach ok.40 USD.

Zobacz również: Turysto, nie daj się zaskoczyć

Jakość oferowanych produktów w tym kraju jest niska. Z powodu słabego przestrzegania higieny odradza się kupowania mięsa czy nabiału w małych sklepach. Być może warto zastanowić się nad zaopatrzeniem się w produkty spożywcze w Polsce. Również sama sieć handlowa jest słabo rozwinięta na Białorusi. Jedynie w Mińsku możemy zrobić zakupy w supermarkecie – poza jego granicami, głównym rdzeniem handlu są małe sklepy spożywcze i targowiska.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...

  Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

  Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej? To pytanie, które dość często przewija się po nowelizacji przepisów. Jaka jest odpowiedź?

  Zakaz używania telefonu na pasach

  Zakaz używania telefonu na pasach zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. Co oznacza dla pieszych? Chociażby mandat za komórkę.

  Dodatki do OC. Które warto wybrać?

  Dodatki do OC to nie zawsze sposób na powiększenie kwoty składki. Czasami to metoda na wybór ciekawej polisy, która może realnie pomóc kierowcy.

  Telefon na pasach. Odszkodowanie będzie mniejsze?

  Telefon na pasach a odszkodowanie. Czyli dziś opowiemy o tym, co nowe przepisy obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku mogą oznaczać dla pieszych.

  Wodorowy Peugeot e-Expert Hydrogen

  Wodorowy Peugeot e-Expert Hydrogen trafi do sprzedaży w roku 2021. Kompaktowy furgon dostawczy będzie zasilany ogniwem paliwowym.

  Test: Audi Q5 Sportback. SUV na sportowo? Pierwsza jazda.

  Audi Q5 Sportback oficjalnie pojawiło się w Polsce. Jakie są nasze pierwsze wrażenie z jazdy? To prawie zwykłe Q5. A prawie robi wielką różnicę!

  Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem. Co warto wiedzieć?

  Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem to coraz częściej stosowana forma rozliczenia szkody. Co warto wiedzieć o niej i co tak właściwie oznacza?