reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Białorusi?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Białorusi?

Prezentujemy kilka przydatnych informacji dotyczących przepisów prawnych, warunków sanitarnych oraz obyczajów, które z pewnością pomogą nam w bezpiecznej i udanej podróży po Białorusi.

Potrzebne dokumenty, regulacje prawne

Do przekroczenia granicy z Białorusią potrzebna jest nam wiza, którą możemy otrzymać w konsulacie na podstawie złożonych dokumentów. Czas oczekiwania na wizę trwa 5 dni i jej wyrobienie kosztuje od 25 do 35 Euro w przypadku wiz jednorazowych. Wiza wielokrotna to wydatek od 60 do 150 Euro.

Regulacje prawne na Białorusi wymagają od nas meldunku osobistego w ciągu 3 dni od rozpoczęcia pobytu w tym kraju. Niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywną. Meldunku należy dokonać w urzędzie meldunkowym (OWIR), właściwym dla miejsca pobytu. 

Na Białoruś możemy wwozić dowolną ilość waluty. Kwotę waluty musimy jednak zgłosić przy wjeździe do kraju w formie deklaracji celnej. Suma do 3000 USD może być przewożona w gotówce bez wypełnienia deklaracji. Natomiast większa ilość pieniędzy musi być już zgłoszona za pomocą dokumentu.

Przy wjeździe do kraju możemy mieć ze sobą 1 karton papierosów, 1 litr alkoholu oraz 1 litr piwa. Tak jak w większości krajów UE przemyt narkotyków czy innych nielegalnych środków jest surowo zabroniony. Często podczas przekraczania granicy z Białorusią jest pobierana opłata ekologiczna w wysokości ok. 4 USD.

Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Opieka zdrowotna

Korzystanie z opieki zdrowotnej na Białorusi przez obywateli polskich jest odpłatne. Koszt jednodniowego pobytu w szpitalu równy jest ok. 20 USD. Specjalistyczne leczenie wiąże się z większymi kosztami. Warunki w szpitalach i innych placówkach medycznych są dużo gorsze niż w naszym kraju.

Bezpiecznie jest korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej z racji posiadania przez nią lepszego sprzętu i wyższego poziomu usług. Wszystkie podstawowe leki w większości aptek dostępne są bez recepty.

Przydatne informacje, obyczaje, bezpieczeństwo

Wymagane wyposażenie samochodu to trójkąt ostrzegawczy, apteczka, koła zapasowe, nalepki PL, ważny przegląd techniczny, oraz ubezpieczenie. Za brak, któregoś z wcześniej wymienionych elementów, grozi mandat w wysokości kilkudziesięciu USD. Przejazd trasą M1 Brześć – Mińsk – Moskwa jest płatny i kosztuje ok. 6 USD za samochód osobowy. Maksymalna prędkość jaką możemy się poruszać po autostradach to 120 km/h.

Problemem na Białorusi jest mała ilość stacji benzynowych. Warto zabrać ze sobą kilka kanistrów paliwa z Polski, aby bezstresowo poruszać się po kraju naszych sąsiadów. Sam koszt paliwa na Białorusi jest niższy niż w Polsce – 95 kosztuje ok. 0,7 USD za litr. Benzyna 98 jest dostępna na niewielu stacjach.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ze względu na nierespektowanie praw człowieka, trzeba uważać w czasie pobytu na Białorusi.
Ze względu na nierespektowanie praw człowieka, trzeba uważać w czasie pobytu na Białorusi.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama