REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Norwegii?

Łukasz Sowa
Norwegia to mroźny i mocno zalesiony kraj. Oferuje jednak wyjątkowy klimat i atmosferę
Norwegia to mroźny i mocno zalesiony kraj. Oferuje jednak wyjątkowy klimat i atmosferę

REKLAMA

REKLAMA

Wiele płatnych dróg, drogie ceny paliw i jazda z prędkością maksymalną 80 km na godzinę – to wszystko czeka kierowców, którzy tę mroźną, ale przepiękna krainę zamierzają zwiedzać samochodem.

Opłaty drogowe

Norwegia ma ponad 70-letnie doświadczenie w pobieraniu opłat za korzystanie z dróg. Zebrane w ten sposób fundusze przeznacza się na budowę mostów, tuneli i dróg. Zasady uiszczania opłat oraz aktualną listę płatnych odcinków można znaleźć na stronie www.autopass.no Należy pamiętać, że zimą niektóre drogi są zamknięte dla ruchu pojazdów.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Kazachstanu

Ceny paliw

Ze względów ekologicznych są stosunkowo wysokie. Oczywiście pośrednicy sprzedający benzynę ustalają własne stawki, toteż ceny mogą być różne w różnych miejscowościach. W górach i w odległych regionach stacji benzynowych jest mniej i odległości pomiędzy nimi mogą być duże.

LPG

Na terenie Norwegii działa ponad 100 stacji LPG. Najbardziej popularnym przyłączem do tankowania na stacjach gazowych jest tak zwany holenderski bagnet. Tylko pojedyncze stacje używają przyłącza typu włoskiego, takich, jakie stosuje się w Polsce. Z tego względu wiele stacji udostępnia adaptery pozwalające na tankowanie samochodów bez względu na posiadany system. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak posiadanie własnego adaptera, który można kupić w Norwegii za około 300 koron norweskich.

Przepisy

Na norweskich drogach obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę. Na osiedlach mieszkaniowych czasami nawet do 30 kilometrów na godzinę. Trzeba zwracać uwagę na zwalniające jazdę progi, które nie zawsze są oznakowane. W obszarach zabudowanych i w centrach miast: dla wszystkich pojazdów 50 kilometrów na godzinę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Etykieta poruszania się promem

Inne

- dopuszczona zawartość alkoholu we krwi to 0,2 promila. Mandaty za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu są bardzo wysokie,
- obowiązuje całoroczny nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania o każdej porze, nawet w okresie letnim,
- zapinanie pasów jest obowiązkowe,
- opony letnie muszą mieć bieżnik minimum 1,6 milimetra, zaś opony zimowe minimum 3 milimetry. Nie wolno jeździć samochodami bez odpowiedniej przyczepności do nawierzchni,
- obowiązkowe jest posiadanie, co najmniej jednej kamizelki odblaskowej w samochodzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA