| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Islandii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Islandii?

Islandia to piękny kraj o zimnym klimacie. Jest bardzo atrakcyjny turystycznie, szczególnie zimą. Panują tu jedne z najtrudniejszych warunków meteorologicznych na świecie.

Obowiązujące przepisy

Przed wyjazdem do tej części świata najważniejszą sprawą jest odpowiednie przygotowanie techniczne naszego auta. W Islandii obowiązuje jeżdżenie na włączonych światłach przez cały rok oraz używanie pasów bezpieczeństwa. Dzieci oraz niemowlęta muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne w okresie zimowym obowiązuje nakaz jeżdżenia na oponach zimowych. Maksymalna prędkość z jaką pojazd może być prowadzony w terenie zabudowanym to 50 km/h, 80 km/h to górna granica poruszania się na drogach o utwardzonej nawierzchni poza obszarem zabudowanym. Z prędkością 90 km/h możemy jechać autem po drodze asfaltowej poza obszarem zabudowanym.

Jak bezpiecznie podróżować po Islandii?

Podróżowanie po Islandii odbywa się bez ograniczeń. Największym wrogiem kierowców są trudne warunki atmosferyczne – przede wszystkim surowość klimatu, duże przestrzenie oraz znaczne odległości pomiędzy miastami i duża zmienność pogody.

Drogi są wąskie i śliskie, dlatego należy położyć duży nacisk na ostrożne prowadzenie samochodu. Część tras, głównie górskich, jest do pokonania tylko samochodem terenowym i jest otwarta dla kierowców tylko w latem.

Zobacz również: Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Zalecamy, aby przed podbojem Islandii gruntownie sprawdzić stan techniczny samochodu. Najważniejszym elementem są hamulce – należy dokonać dokładnego przeglądu u mechanika i w razie problemów wymienić słabo działające klocki hamulcowe.

Dużą rolę będzie odgrywać zakup dobrych opon zimowych. Radzimy kierowcom zakładanie łańcuchów na koła, które w Islandii są równie niezbędne, jak koło zapasowe czy też sprawnie działające hamulce.

Przed podróżą po górskich terenach należy zaczerpnąć informacji w biurze podróży o aktualnym stanie dróg.

Dobrym rozwiązaniem jest podróżowanie w grupach, wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa eskapady. Wówczas zawsze możemy liczyć na pomoc, któregoś z kierowców i w razie kłopotów możemy szybko i skutecznie wychodzić z opresji. Ponadto jest to atrakcyjna forma spędzenia zimowych wakacji z przyjaciółmi. Zimowa aura Islandii zapewni podróżującym niepowtarzalną atmosferę i dostarczy emocjonujących przeżyć uczestnikom wyprawy.

Służba zdrowia

Polacy na mocy ustawy z 2004 roku mają prawo do opieki medycznej na Islandii za okazaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKAUZ). Uprawnia ona tylko do korzystania z najbardziej podstawowych usług medycznych. 

Zobacz również: Kraje, w których używa się euro

Zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia z powodu trudnych warunków pogodowych i wysokiego prawdopodobieństwa wypadku bądź kolizji. Najlepsza polisa do wykupienia przed wyjazdem to taka, która obejmuje koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »