| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Islandii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Islandii?

Islandia to piękny kraj o zimnym klimacie. Jest bardzo atrakcyjny turystycznie, szczególnie zimą. Panują tu jedne z najtrudniejszych warunków meteorologicznych na świecie.

Obowiązujące przepisy

Przed wyjazdem do tej części świata najważniejszą sprawą jest odpowiednie przygotowanie techniczne naszego auta. W Islandii obowiązuje jeżdżenie na włączonych światłach przez cały rok oraz używanie pasów bezpieczeństwa. Dzieci oraz niemowlęta muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne w okresie zimowym obowiązuje nakaz jeżdżenia na oponach zimowych. Maksymalna prędkość z jaką pojazd może być prowadzony w terenie zabudowanym to 50 km/h, 80 km/h to górna granica poruszania się na drogach o utwardzonej nawierzchni poza obszarem zabudowanym. Z prędkością 90 km/h możemy jechać autem po drodze asfaltowej poza obszarem zabudowanym.

Jak bezpiecznie podróżować po Islandii?

Podróżowanie po Islandii odbywa się bez ograniczeń. Największym wrogiem kierowców są trudne warunki atmosferyczne – przede wszystkim surowość klimatu, duże przestrzenie oraz znaczne odległości pomiędzy miastami i duża zmienność pogody.

Drogi są wąskie i śliskie, dlatego należy położyć duży nacisk na ostrożne prowadzenie samochodu. Część tras, głównie górskich, jest do pokonania tylko samochodem terenowym i jest otwarta dla kierowców tylko w latem.

Zobacz również: Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Zalecamy, aby przed podbojem Islandii gruntownie sprawdzić stan techniczny samochodu. Najważniejszym elementem są hamulce – należy dokonać dokładnego przeglądu u mechanika i w razie problemów wymienić słabo działające klocki hamulcowe.

Dużą rolę będzie odgrywać zakup dobrych opon zimowych. Radzimy kierowcom zakładanie łańcuchów na koła, które w Islandii są równie niezbędne, jak koło zapasowe czy też sprawnie działające hamulce.

Przed podróżą po górskich terenach należy zaczerpnąć informacji w biurze podróży o aktualnym stanie dróg.

Dobrym rozwiązaniem jest podróżowanie w grupach, wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa eskapady. Wówczas zawsze możemy liczyć na pomoc, któregoś z kierowców i w razie kłopotów możemy szybko i skutecznie wychodzić z opresji. Ponadto jest to atrakcyjna forma spędzenia zimowych wakacji z przyjaciółmi. Zimowa aura Islandii zapewni podróżującym niepowtarzalną atmosferę i dostarczy emocjonujących przeżyć uczestnikom wyprawy.

Służba zdrowia

Polacy na mocy ustawy z 2004 roku mają prawo do opieki medycznej na Islandii za okazaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKAUZ). Uprawnia ona tylko do korzystania z najbardziej podstawowych usług medycznych. 

Zobacz również: Kraje, w których używa się euro

Zalecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia z powodu trudnych warunków pogodowych i wysokiego prawdopodobieństwa wypadku bądź kolizji. Najlepsza polisa do wykupienia przed wyjazdem to taka, która obejmuje koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »