REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Paragwaju?

Kajetan Puszek
Podróżowanie samochodem po Paragwaju nie należy do najłatwiejszych zadań a dzieje się tak z wielu powodów.
Podróżowanie samochodem po Paragwaju nie należy do najłatwiejszych zadań a dzieje się tak z wielu powodów.

REKLAMA

REKLAMA

Podróżowanie po Ameryce Południowej to atrakcja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Jeśli jednak będziemy mieli taką okazję to na pewno przemierzanie paragwajskich „rutas” pozostanie głęboko w naszej pamięci – ze względu na malownicze krajobrazy i zmienne warunki drogowe.

Podstawowe przepisy

Pobyt do 90 dni w celach turystycznych nie wymaga od nas posiadania wizy. Aby dostać się na terytorium kraju, potrzebny jest jedynie paszport z 6-miesięcznym terminem ważności. Na granicy spodziewajmy się konieczności okazania biletu powrotnego oraz odpowiednich środków, wystarczających nam na pokrycie kosztów wyjazdu.

REKLAMA

Na wwóz większych kwot niż 9999 USD należy posiadać zezwolenie. W Paragwaju istnieją obostrzenia celne dotyczące wwozu broni, leków czy chronionych gatunków fauny lub flory.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Boliwii ?

Przepisy drogowe

REKLAMA

Podróżowanie samochodem po Paragwaju nie należy do najłatwiejszych zadań a dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, iż tylko 25 % dróg w kraju jest asfaltowych, reszta to drogi o ciężkiej nawierzchni do jazdy. Po drugie, zgodnie z południowoamerykańską „tradycją”, kierowcy nie są zbyt przywiązani do obowiązujących przepisów drogowych, co skutkuje niebezpieczeństwem na drodze. Do Paragwaju dochodzi kilka głównych dróg z sąsiadujących krajów Ameryki Południowej: dwie z Brazylii, trzy z Argentyny i jedna z Boliwii.

Drogi biegnące z Sao Paulo i Rio de Janeiro do Asuncion są w naprawdę dobrym stanie – są asfaltowe i dość bezpieczne. Jeżeli zdecydujemy się na przejazd samochodem z Buenos Aires do Paragwaju to spodziewajmy się dobrej drogi. Problemem na tej trasie jest rzadkie występowanie stacji benzynowych, więc należy rozpocząć podróż z pełnym bakiem i dobrze rozplanowywać przystanki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Paragwaju należy jeździć przez całą dobę na światłach tylko na drogach krajowych tzw. rutas. Obowiązek ten nie dotyczy małych , wiejskich dróg. W Paragwaju panuje obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. W składzie naszego wyposażenia obowiązkowo musi się znaleźć : apteczka pierwszej pomocy, dwa trójkąty ostrzegawcze oraz gaśnica. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi – 40 km/h, na drogach krajowych – 80 km/h. Zdarza się, że na niektórych obszarach miejskich możemy poruszać się 50,60 km/h a na „rutas” możemy osiągać prędkość 110 km/h, jeśli znaki nie informują inaczej. Poza tym, w Paragwaju odczuwalny jest brak znaków drogowych. 

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Birmie?

Atrakcje

W stolicy ujrzymy nowoczesne miasto o dość zniszczonych zabytkach, które uległy zniszczeniu podczas działań wojennych 1864-70. Miasto jest rozwinięte turystycznie, rokrocznie przybywa tutaj tysiące turystów z całego świata. W Puerto Stroessner – ważnym ośrodku miejskim będziemy mogli zrobić zakupy w największej strefie wolnocłowej w Ameryce Łacińskiej. W pobliżu miasta ulokowane są wodospady z Iguazu, które stanowią nie lada atrakcję dla wszystkich przybyłych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA