| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Peru?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Peru?

Peru to państwo, w którym dominują relikty kultur prekolumbijskich. Jednym z nich jest znane na całym świecie Machu Picchu. Podróżowanie po Peru nie musi być niebezpieczne, jeżeli zapoznamy się z warunkami drogowymi i przyswoimy podstawowe przepisy drogowe.

Podstawowe przepisy

Podróżowanie do Peru w celach turystycznych nie wymaga wyrobienia wizy, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni. Zaleca się posiadanie paszportu z minimum 6 – miesięcznym terminem ważności. Przy wylocie z Peru pobierana jest opłata lotniskowa w wys. 31 $ lub 6 $ - jeśli korzystamy z usług linii wewnętrznych.

Kwoty do 10 tys. $ nie wymagają wypełniania deklaracji. Restrykcje celne są zgodne z normami światowymi. Należy pamiętać jedynie, że wywożenie materiału roślinnego i zwierzęcego podlega surowym karom. Szczególną kontrolą objęte jest wywożenie wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego. Jeżeli wywozimy wyroby kultur prekolumbijskich, zachowajmy dowód zakupu, ponieważ często żąda się go na lotnisku.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w USA?

Przepisy drogowe

W Peru można się poruszać na podstawie międzynarodowego i krajowego prawa jazdy. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na autostradach plasuje się pomiędzy 60 a 100 km/h. W Peru obowiązuje ruch prawostronny. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, jaka może być wykryta podczas kontroli policyjnej to 50 mg/100 ml. Obligatoryjne jest posiadanie zapiętych pasów na wszystkich siedzeniach.

Warunki drogowe w Peru mogą się różnić drastycznie od tych panujących na terenie Europy. Przed wejściem do samochodu należy zapoznać się z lokalnymi zwyczajami i prawem drogowym, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko wypadku. Ekstremalnie niebezpieczne jest poruszanie się samochodem nocą z powodu słabego oznaczenia dróg. Nie należy podróżować samemu po mało uczęszczanych, wiejskich drogach nawet podczas dnia, gdyż jest to niebezpieczne. Zalecamy jazdę z zapasowym kołem, niezbędnym zestawem narzędzi i z wystarczającym zapasem paliwa, ponieważ odległości pomiędzy miastami a co za tym idzie serwisem czy stacjami benzynowymi, są bardzo duże. Często powodem wypadków jest mgła, która występuje na wybrzeżu oraz na górskich autostradach.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii? 

Atrakcje

Peru to przede wszystkim państwo pełne zapierających dech w piersiach zabytków. Pierwszym z nich jest Cuzco – dawna stolica Inków, najstarsze nadal istniejące miasto w Ameryce Południowej. W tym mieście lokalna ludność posługuje się dawnym dialektem indiańskiego języka keczua. Znajdują się tam takie zabytki jak : katedra Coricanchy, Santa Catalina i Santo Domingo. W Machu Picchu okrzykniętym jednym z 7 cudów świata ujrzymy pochodzące z XV wieku ruiny miasta wchodzącego w Imperium Inków. W obrębie kompleksu znajduje się aż 1200 schodów, system kanałów i zbiorników, który został wykuty w skałach. W centralnym punkcie Machu Picchu usytuowane jest Obserwatorium Astronomiczne, Świątynia Trzech Okien oraz Wieża Słońca. Stolicą Peru jest Lima, zbudowana przez hiszpańskich konkwistadorów w 1535 roku. Znajduje się w niej wiele reliktów kolonialnej architektury, które dzięki gęstej mgle „garua” wydaje się być jeszcze bardziej magiczne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »