| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?

Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?

Argentyna posiada dwa rodzaje dróg: krajowe oraz lokalne, a także płatne autostrady, łączące najważniejsze ośrodki kraju. Buenos Aires to piękne miasto z licznymi atrakcjami, od którego powinniśmy zacząć zwiedzanie Argentyny.

Wjazd na terytorium Argentyny nie wymaga od nas posiadania wizy, jeśli nasz pobyt nie będzie przekraczał 90 dni. Kontrola graniczna może wymóc na nas obowiązek okazania biletu powrotnego, a także środków finansowych, które pokryją koszty pobytu w kraju.

Jeżeli będziemy przekraczać granicę samochodem, musimy znać główne przepisy celne, tak aby nie dostać mandatu od celników. Wwóz żywności, nasion i jedzenia dla zwierząt jest zakazany. Ponadto trzeba uważać na ograniczenia dotyczące wartości bagażu osobistego. W przypadku osoby dorosłej jego wartość nie może przekroczyć 300 $, natomiast u pasażerów poniżej 16 roku życia – 150 $. Wartość zakupionych rzeczy na terenie tego kraju w strefie wolnocłowej także nie może przekraczać 300 oraz 150 $ w przypadku osób do 16 roku życia.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Boliwii ?

Przepisy drogowe

Nie ma obowiązku legitymowania się międzynarodowym prawem jazdy, wystarczy posiadanie krajowego prawa jazdy, wydanego w miejscu stałego pobytu. Główne szlaki komunikacyjne to drogi o dobrej nawierzchni. Kraj pokryty jest siatką płatnych autostrad. Dużym problemem jest mała częstotliwość stacji benzynowych, z uwagi na to należy posiadać ze sobą zapas paliwa w kanistrach, bądź umiejętnie planować tankowania podczas wycieczek po Argentynie.

Nowością dla polskiego kierowcy będzie usytuowanie sygnalizatorów świetlnych, które na skrzyżowaniach ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem – czyli za przejściem dla pieszych. Podział dróg w Argentynie przedstawia się następująco:

- drogi krajowe, tzw. Rutas Nacionales, RN

- lokalne, tzw. Rutas Provinciales – RP

Przy głównych zjazdach i wjazdach oraz w specjalnie oznaczonych punktach czekają na nas patrole policyjne. Częstotliwość kontroli nie jest może zbyt duża, lecz ich charakter jest bardzo drobiazgowy i często sprowadzają się do bardzo szczegółowej kontroli pojazdów i ich stanu technicznego. Bądźmy przygotowani na oczekiwanie łapówek, które często są jedynym wyjściem z sytuacji.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Pakistanie?

Jeśli nie sprowadziliśmy swojego samochodu, możemy skorzystać z jednej z wypożyczalni. Bardzo duża ich liczba skoncentrowana jest w Buenos Aires, oraz innych znaczących ośrodkach miejskich. Warunkiem wypożyczenia samochodu jest ważne prawo jazdy, ukończony 25 rok życia, depozyt lub karta kredytowa w formie poręczenia. Często zakup nowego samochodu tylko na wakacyjne ekspedycje po Argentynie okazuje się dużo bardziej rentowny od skorzystania z usług wypożyczalni. Pamiętajmy o zadbaniu o notarialny dokument potwierdzający wypożyczenie, opłacenie zielonej karty oraz uiszczenie podatku drogowego.

Najważniejsze ośrodki


U ujścia La Platy, Parany i Urugwaju położone jest Buenos Aires – stolica kulturalna oraz gospodarcza kraju. Naszą uwagę przykują w nim Plaza da Mayo – najstarszy plac miasta, katedra metropolitarna, powstała w latach 1687 – 1729 , w której to znajduje się grobowiec jednego z bohaterów kraju – Jose de San Martin. Warto zatrzymać się na dłużej w Różowym Domu – czyli dostępnym dla zwiedzających Pałacu Prezydenckim oraz w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych, które może poszczycić się największym zbiorem dzieł sztuki w Argentynie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »