reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Azerbejdżanie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Azerbejdżanie?

Po Azerbejdżanie można podróżować samochodem bezpiecznie, posiadając do tego polskie prawo jazdy. Jedynie dłuższy pobyt wymaga wyrobienia azerbejdżańskiego odpowiednika, który otrzymuje się u lokalnej drogówki.

Podstawowe przepisy

Aby podróżować bez ograniczeń po Azerbejdżanie należy posiadać wizę, którą można wyrobić w Ambasadzie Republiki Azerbejdżańskiej w Warszawie lub dowolnym przedstawicielstwie kraju na świecie. Wizę można uzyskać także na lotnisku w Baku, lecz jej termin ważności nie będzie przekraczał wówczas 30 dni. W tradycyjny sposób możemy starać się o wizę pobytową – w cenie 40 $ lub tranzytową , która kosztuje 20 $. Przedłużenie wizy do roku na lotnisku w Baku jest możliwe za uiszczeniem opłaty w wysokości 250 $. Nie ma określonego terminu ważności paszportu, lecz powinien on mieć przynajmniej 6 – miesięczny termin ważności.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Angoli?

Nie musimy mieć określonej sumy gotówki na dzień pobytu ani wylegitymować się biletem powrotnym – władze podchodzą liberalnie do turystów odwiedzających Azerbejdżan. Podczas przekraczania granicy, sumy większe niż 500 $ muszą zostać ujęte w specjalnej deklaracji. Wwóz kwoty powyżej 2000 $ w gotówce skutkuje pobraniem 1 procenta podatku od danej sumy. Rzeczy wartościowe tj. sprzęt techniczny czy wyroby jubilerskie należy również zgłosić celnikowi podczas kontroli. Co ciekawe podczas wyjazdu z Azerbejdżanu możemy wywieść max. 0,6 kg czarnego kawioru.

W Kraju położonym nad Morzem Kaspijskim nie jest obligatoryjne międzynarodowe prawo jazdy, władze honorują polski dokument. Jeśli zostajemy na dłuższym pobyt, musimy na podstawie polskiej lub międzynarodowej wersji prawa jazdy wyrobić azerbejdżański dokument. Można to uczynić w komórkach Państwowej Policji Drogowej (DYP). Dla stałych użytkowników tamtejszych dróg obligatoryjne jest posiadanie OC oraz coroczny przegląd techniczny, który musi być wykonywany w jednej z jednostek policji drogowej. Po jego wykonaniu należy przylepić naklejkę z certyfikatem na szybę, który przypomina winietkę.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Cyprze?

Prawdziwą bolączką dróg jest brak oznakowania i zły stan nawierzchni. Musimy uważać także na kierowców, którzy nie robią sobie nic z przepisów i wyprzedzają na trzeciego oraz często zapominają o kierunkowskazach. Zagrożeniem są także samochody jeżdżące bez świateł, nawet w nocy oraz zwierzęta domowe wybiegające na drogi. Kontrole policyjne są dosyć częste i często kończą się horrendalnie wysokimi mandatami.

Atrakcje kraju

Najbardziej rozwiniętym ośrodkiem jest Baku, stolica, która połozona jest na Półwyspie Apszerońskim, który łączy się z wodami Morza Kaspijskiego. Państwo jest muzułmańskie, choć szarijat nie jest restrykcyjnie przestrzegany i co za tym idzie nawet kobiety mogą swobodnie poruszać się po tym kraju.

Najstarsza część miasta - Iczeri-Szeher , kryje w sobie Pałac Szirwanszachów, pochodzącą z XV wieku trzykondygnacyjną twierdzę. Niedaleko znajduje się Wieża Dziewicza z XII wieku, z której rozciąga się panorama miasta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby podróżować bez ograniczeń po Azerbejdżanie należy posiadać wizę, którą można wyrobić w Ambasadzie Republiki Azerbejdżańskiej w Warszawie lub dowolnym przedstawicielstwie kraju na świecie. fot. KIA
Aby podróżować bez ograniczeń po Azerbejdżanie należy posiadać wizę, którą można wyrobić w Ambasadzie Republiki Azerbejdżańskiej w Warszawie lub dowolnym przedstawicielstwie kraju na świecie. fot. KIA

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama