reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Uzbekistanie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Uzbekistanie?

W Samarkandzie – dawnej stolicy znajdującej się w granicach imperium Aleksandra Wielkiego, panują specyficzne przepisy drogowe. Mandaty funkcjonują bez ustalonego taryfikatora, co jest powodem częstego zawyżania kar dla obcokrajowców.

Podstawowe informacje i przepisy

Uzbekistan to państwo objęte ruchem wizowym dla obywateli Polski. Starać się o nią możemy w Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie na podstawie vouchera z biura turystycznego, zaproszenia od obywatela bądź osoby prawnej akredytowanej w Uzbekistanie. Na miejscu będziemy mieli możliwość przedłużenia wizy. Podróżowanie z nieważną wizą grozi nałożeniem wysokiej kary przez straż graniczną bądź wszczęciem postępowania sądowego. Wjeżdżając na teren Uzbekistanu nie musimy posiadać biletu powrotnego ani mieć przy sobie określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Nigerii?

W państwie tym wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, bowiem przeciętny obywatel Uzbekistanu nie wykazuje przywiązania do przepisów drogowych. Obowiązuje nakaz jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Jazda po zmroku jest niebezpieczna ze względu na nieoświetlone drogi i samochody oraz złą nawierzchnię dróg.Niebezpieczeństwo stanowią zwierzęta przechadzające się po ciemnych i nieoświetlonych drogach.

Istnieje zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem. Mandaty nie funkcjonują na podstawie taryfikatora, lecz wystawiane są zwykle umownie przez służby drogowe i policje. Ograniczony ruch osobowy jest w rejonach graniczących z Afganistanem oraz w enklawach uzbeckich w Kirgistanie.

Najważniejsze ośrodki

Samarkanda – miasto położone na jedwabnym szlaku z Europy do Chin niegdyś należało do Imperium Aleksandra Wielkiego. W XIV wieku wódz Tamerlan uczynił Samarkandę stolicą swojego imperium. Reprezentacyjnym placem jest Registan, na którym w osłupienie wprawiają budynki meczetów i madrasów – muzułmańskich szkół. Znajduje się tam także obserwatorium astronomiczne Uług – Bega, którego porównać można do polskiego Kopernika. W Bucharze znajduje się meczet z czterema minaretami – Chor Minor. Znajdziemy tam dużo zabytków kultury islamskiej.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Republice Naddniestrzańskiej?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama