reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kanadzie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kanadzie?

Po Kanadzie będziemy poruszać się wielopasmowymi drogami łączącymi główne punkty na mapie „klonowego liścia”. Tereny mniej zaludnione posiadają jednopasmowe autostrady oraz utwardzone drogi żwirowe, po którym najlepiej jeździ się jeepem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe Kanady i warunki drogowe jakie tam panują.

Podstawowe przepisy

Od 2008 roku posiadacze paszportów biometrycznych są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy do Kanady. Ostateczną decyzję wydaje jednak i tak urzędnik emigracyjny, który ma prawo nie udzielić pozwolenia wjazdu osobom wcześniej deportowanym lub karanym. Maksymalny czas pobytu wynosi sześć miesięcy, o ile ten termin nie zostanie skrócony na granicy.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Demokratycznej Republice Konga?

Przez trzy miesiące możemy prowadzić samochód na podstawie polskiego prawa jazdy, po upływie tego czasu wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Bardzo surowo karana jest jazda pod wpływem alkoholu i przekroczenie dozwolonej prędkości. W Kanadzie obowiązuje ruch prawostronny. Na terenie zabudowanym ograniczenie prędkości oscyluje w zależności od prowincji od 30-70 km/h, 60-90 km/h poza terenem zabudowanym wynosi - 100 lub 110 km/h.

W Kanadzie dalekie odległości najlepiej pokonywać za pomocą wielopasmowych autostrad. Przeważnie składają się z 6 pasów ruchu i oddzielone są środkowym pasem awaryjnym. Na mapach zaznaczone są grubą linią i symbolem w kształcie tarczy. Przez mniej uczęszczane tereny poprowadzone zostały jednopasmowe autostrady.

Północ kraju zaskoczy nas żwirowymi drogami. Przykładem może być Alaska Highway. Bardzo znaną trasą łączącą wybrzeże zachodnie ze wschodnim jest Trans – Canada Highway, którą oznacza się symbolem klonowego liścia.

Zobacz też: Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową  

Poza autostradami wyróżniamy inne kategorie dróg tj. : powiatowe, regionalne, wiejskie i leśne. Jeżeli zdecydujemy się wypożyczyć samochód, to będziemy musieli liczyć się z tankowaniem benzyny bezołowiowej, która jest powszechnie dostępna. Na głębokiej prowincji częstotliwość stacji benzynowych jest proporcjonalnie mniejsza, dlatego warto zabezpieczyć się na tę okoliczność.

Najważniejsze ośrodki

Ottawa jest stolicą Kanady położoną nad rzekami Ottawą, Rideau i Gatineau, we wschodniej części prowincji Ontario. Najważniejszymi zabytkami stolicy są National Gallery of Canada, neogotycki gmach parlamentu oraz National Research Council of Canada i Rideau Hall, wybudowane w stylu neoklasycystycznym.

W największym mieście państwa – Toronto, znajduje się wieża CN Tower. Na szczycie budowli można podziwiać przepiękny widok na Jezioro Ontario i dzielnicę finansową oraz skorzystać z usług obrotowej restauracji. W czteromilionowym molochu, będącym zlepkiem kultur, należy zobaczyć Galerię Sztuki Ontario, Królewskie Muzeum Ontario oraz Uniwersytet Toronto.

Frankofoński Montreal, drugie pod względem wielkości miasto Kanady, nazwę swą zawdzięcza wznoszącej się nad miastem górze Mont Royal. W mieście przeważają budynki sakralne, które można podziwiać na Starym Mieście. Warte uwagi jest Basilique Notre Dame - kościół katolicki czy Hôtel de Ville, miejscowy ratusz. Vancouver, które uplasowane jest nad cieśninami Johnstone i Georgia, to jedno z najpiękniej położonych miast świata. Okalane przez góry miasto, posiada w swoim wnętrzu niezliczoną ilość zabytków i nowoczesnej architektury.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama