reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Egipcie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Egipcie?

W Egipcie odległości pomiędzy najważniejszymi ośrodkami: Kairem, Aleksandrią czy Luksorem można pokonywać samochodem, najlepiej wypożyczonym na miejscu. Jeśli będziemy chcieli przewieźć swój własny pojazd, najpierw należy zapoznać się z obostrzeniami celnymi, które mogą uniemożliwić nam wjazd do kraju.

Podstawowe przepisy

Do legalnego pobytu w Egipcie niezbędna jest nam wiza turystyczna, którą możemy wyrobić w Ambasadzie Egiptu lub na lotnisku po zapłaceniu 15 $. Ta druga możliwość skierowana jest tylko dla turystów indywidualnych i uprawnia nas do  trzydziestodniowego pobytu w tym kraju. Paszport musi być ważny przynajmniej sześć miesięcy dłużej niż planowany okres pobytu. Na podstawie wizy turystycznej możemy wystąpić o wizę umożliwiającą podjęcie nauki lub pracy.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Mongolii?

W Egipcie obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy, a na drogach spotkamy się ruchem prawostronnym. Ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym wynosi 90 km/h, natomiast na drogach szybkiego ruchu i autostradach zwykle spotykamy się z ograniczeniem do 100 km/h. 47 500 km dróg w Egipcie to drogi asfaltowe, resztę – niespełna 20 000 km stanowią drogi polne, które należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Autostrady są płatne. Pomiędzy najważniejszymi ośrodkami poprowadzone są czteropasmowe drogi szybkiego ruchu – jedną z nich jest trasa łącząca Kair z Aleksandrią.

Zwyczaje drogowe

Kierowcy jeżdżą nieprzepisowo, codziennością jest zajeżdżanie drogi bez użycia kierunkowskazów. W razie wypadku samochód jadący z tyłu – czyli my, ponosi odpowiedzialność za incydent. Ponadto zagrożeniem jest bydło wybiegające na drogę oraz piesi, którzy nagminnie chodzą nawet po głównych drogach. Na drogach przeprowadzane są często kontrole policyjne. Pamiętajmy o posiadaniu przy sobie wszystkich dokumentów, których brak gwarantuje mandat w wysokości 100 $. Znaki drogowe, choć nie ma ich za dużo, są w dwóch językach.

Wynajem samochodu

Podróżowanie własnym samochodem po Egipcie wiąże się z licznymi obostrzeniami granicznymi. Władze zakazują wwozu samochodów terenowych oraz aut typu diesel. Posiadając samochód innej klasy, także nie mamy pewności czy celnik nie odprawi nas z kwitkiem. Alternatywą jest wynajem samochodu z wypożyczalni, która jest tańsza niż w krajach europejskich. Warunki jakie musimy spełnić to posiadanie międzynarodowego prawa jazdy oraz ukończenie 21 roku życia. 

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Arabii Saudyjskiej?

Warto po drogach pustynnych, mniej uczęszczanych, podróżować w dwa samochody, albo przynajmniej samochodem terenowym. Obecność kompana podróży będzie doskonałą asystą w razie awarii bądź potrzeby wyholowania pojazdu, szczególnie na odludziu. Przed wyjazdem w podróż warto zaczerpnąć informacji w Automobile Club of Egypt (02-5743348).

Najważniejsze ośrodki

Najważniejszy ośrodek to Kair, który jest nowoczesną metropolią. W jednej z jego dzielnic – Gizie, znajdują się największe zabytki Egiptu, 3 słynne piramidy : Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Aleksandria jest drugim co do wielkości miastem Egiptu, bardzo dobrze rozwiniętym gospodarczo i posiadająca ogromnej rangi zabytki. Znana jest z Biblioteki Aleksandryjskiej, która była największym zbiorem dzieł antycznego świata oraz z latarni Faros, zniszczonej w XIV wieku. Oblegany turystycznie Luksor, usytuowany na południu Egiptu mieści zabytki rozciągnięte po obu stronach Nilu : Kolosy Memnona, Świątynia Luksorska i Hatszepsut, Dolinę Królów czy Medinet Habu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Po pustynnych drogach najlepiej podróżować w dwa samochody, lub autem terenowym
Po pustynnych drogach najlepiej podróżować w dwa samochody, lub autem terenowym

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama