reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kambodży?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kambodży?

Główna droga łącząca stolicę Phnom Penh z nadmorskim miastem Sihanoukville i z Siem Reap znacznie odstaje od lokalnych dróg, które znajdują się w złym stanie technicznym. Aby wypożyczyć samochód musimy wyrobić wcześniej międzynarodowe prawo jazdy.

Wjazd na teren Kambodży wiąże się z wyrobieniem wizy, wydawanej na podstawie paszportu z minimum czteromiesięcznym terminem ważności. W Kambodży nie ma rozróżnienia na wizy tranzytowe i pobytowe. O wizę możemy się starać w dwójnasób: na lądowych bądź lotniczych przejściach granicznych lub w polskich i kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych. W obu przypadkach należy wypełnić kwestionariusz z załączonymi dwiema fotografiami oraz uiścić opłatę w wysokości 25 $.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Azerbejdżanie?

Przedłużenie wizy na miesiąc to koszt 25 $, 2 miesiące – 75 $ a wiza wielokrotna na 6 miesięcy wyniesie nas – 155 $. Wizę możemy wyrobić także za pośrednictwem strony internetowej: www.mfaic.gov.kh.

Powrót samolotem to dodatkowe koszty w postaci opłaty lotniskowej w wysokości 25 $. Dzieci do 2 lat są zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat płacą 13 $. Na drogowych przejściach granicznych nie pobiera się żadnej z opłat. Podróżując samochodem pamiętajmy, że nie ma możliwości uzyskania wizy do Tajlandii na którejkolwiek granicy z tym państwem.

Przepisy drogowe

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, które sprawdzane jest najczęściej w razie spowodowania wypadku. Często żąda się od cudzoziemców finansowych rekompensat za szkody wypadku, które nie zawsze powstałe są z ich winy. Kambodżańscy kierowcy mają w zwyczaju nie stosować się do obowiązujących przepisów, co jest typowe dla Azji. Zaleca się stosowanie metody ograniczonego zaufania na drodze.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

W najlepszy stanie jest droga łącząca stolicę Phnom Penh z nadmorskim miastem Sihanoukville i z Siem Reap. Przejazd drogą jest płatny i kosztuje w granicach 1,5 $. Pozostałe drogi pozostawiają wiele do życzenia. W Kambodży najlepiej podróżować wynajętym samochodem bądź skuterem. W tym kraju nie ma metra ani miejskich autobusów, jedyną alternatywą pozostaje transport tuk-tuk, moto-bają, rikszą lub taxi.

Atrakcje

Do słynnego kompleksu świątyń Angkor można dotrzeć ze stolicy samolotem (45 minut), łodzią, samochodem lub autobusem (ok. 6 godzin). W stolicy Phnom Penh znajduje się wiele zabytków związanych z reżimem Czerwonych Khmerów tj. S-21 czy Pola Śmierci. Miasta o mniej turystycznym charakterze to Battambang, Kampot, czy Kompong Cham, w którym będziemy podziwiać kolonialną architekturę.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama