| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kambodży?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kambodży?

Główna droga łącząca stolicę Phnom Penh z nadmorskim miastem Sihanoukville i z Siem Reap znacznie odstaje od lokalnych dróg, które znajdują się w złym stanie technicznym. Aby wypożyczyć samochód musimy wyrobić wcześniej międzynarodowe prawo jazdy.

Wjazd na teren Kambodży wiąże się z wyrobieniem wizy, wydawanej na podstawie paszportu z minimum czteromiesięcznym terminem ważności. W Kambodży nie ma rozróżnienia na wizy tranzytowe i pobytowe. O wizę możemy się starać w dwójnasób: na lądowych bądź lotniczych przejściach granicznych lub w polskich i kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych. W obu przypadkach należy wypełnić kwestionariusz z załączonymi dwiema fotografiami oraz uiścić opłatę w wysokości 25 $.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Azerbejdżanie?

Przedłużenie wizy na miesiąc to koszt 25 $, 2 miesiące – 75 $ a wiza wielokrotna na 6 miesięcy wyniesie nas – 155 $. Wizę możemy wyrobić także za pośrednictwem strony internetowej: www.mfaic.gov.kh.

Powrót samolotem to dodatkowe koszty w postaci opłaty lotniskowej w wysokości 25 $. Dzieci do 2 lat są zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat płacą 13 $. Na drogowych przejściach granicznych nie pobiera się żadnej z opłat. Podróżując samochodem pamiętajmy, że nie ma możliwości uzyskania wizy do Tajlandii na którejkolwiek granicy z tym państwem.

Przepisy drogowe

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, które sprawdzane jest najczęściej w razie spowodowania wypadku. Często żąda się od cudzoziemców finansowych rekompensat za szkody wypadku, które nie zawsze powstałe są z ich winy. Kambodżańscy kierowcy mają w zwyczaju nie stosować się do obowiązujących przepisów, co jest typowe dla Azji. Zaleca się stosowanie metody ograniczonego zaufania na drodze.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

W najlepszy stanie jest droga łącząca stolicę Phnom Penh z nadmorskim miastem Sihanoukville i z Siem Reap. Przejazd drogą jest płatny i kosztuje w granicach 1,5 $. Pozostałe drogi pozostawiają wiele do życzenia. W Kambodży najlepiej podróżować wynajętym samochodem bądź skuterem. W tym kraju nie ma metra ani miejskich autobusów, jedyną alternatywą pozostaje transport tuk-tuk, moto-bają, rikszą lub taxi.

Atrakcje

Do słynnego kompleksu świątyń Angkor można dotrzeć ze stolicy samolotem (45 minut), łodzią, samochodem lub autobusem (ok. 6 godzin). W stolicy Phnom Penh znajduje się wiele zabytków związanych z reżimem Czerwonych Khmerów tj. S-21 czy Pola Śmierci. Miasta o mniej turystycznym charakterze to Battambang, Kampot, czy Kompong Cham, w którym będziemy podziwiać kolonialną architekturę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »