| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Laosie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Laosie?

W kraju położonym pomiędzy Tajlandią a Wietnamem stan dróg, poza łączącymi główne ośrodki miejskie, nie należy do najlepszych. Do Laosu możemy dostać się samolotem lub przekroczyć granicę lądową w Tajlandii, Chinach i Wietnamie, na przejściach wydających czasowe wizy.

Podstawowe przepisy

Laos graniczy bezpośrednio z Chinami, Tajlandią, Birmą, Wietnamem i Kambodżą. Do wjazdu do tego kraju niezbędne jest posiadanie wizy, którą można uzyskać w ambasadzie Laosu w Warszawie lub na lądowych przejściach granicznych z Tajlandią, Chinami i Wietnamem.

Wjeżdżając od strony Tajlandii, wizy wydawane są na moście przyjaźni Mittabhap na rzece Me-Kong, w Houay Xay (wjazd promem z Chiang Khong do północnego Laosu), Thakhek (wjazd z Nakornphanom promem ), Thaheua¬savanh (wyjazd z tajskiej prowincji Ubon Ratchathani) i Vangtau (prowincja Champassak na południu Laosu, wjazd z Tajlandii z Chong Mek). Jeśli przekraczamy granicę od strony Chin to możliwość zdobycia wizy istnieje w Ban Boten (wjazd z Bohane). Na przejściach z Wietnamem w Densanvanh, Namphao, Nam Kane i Namsoue możemy zaopatrzyć się w wizę uprawniającą do pobytu w Laosie.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Indonezji ?

Wizy wystawiane są na okres miesiąca z możliwością ich przedłużenia po umotywowaniu wniosku w Urzędzie Imigracyjnym w Wientianie. Powinniśmy zwracać uwagę na to, czy w naszym paszporcie wbite są prawidłowe stemple, ponieważ ich brak może zakończyć się zapłaceniem przy wyjeździe kary w wysokości 10 $ za każdy dzień nielegalnego pobytu. Za przeterminowanie pobytu grozi także deportacja czy areszt.

Polskie prawo jazdy nie jest uznawane w Laosie i dlatego wypożyczenie samochodu czy skutera wiąże się z koniecznością wylegitymowania się międzynarodowym prawem jazdy. Obligatoryjne jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Stan dróg poza głównymi drogami i naczelnymi ośrodkami miejskimi, jest bardzo zły. W Laosie bardzo dużo wypadków dzieje się z powodu jazdy po spożyciu alkoholu. Bardzo często kolizje mają miejsce z udziałem cudzoziemców, co wiąże się z powolnymi procedurami prawnymi i wysokimi kosztami. Musimy mieć na względzie, iż ubezpieczenie nie pokrywa w całości poniesionych strat.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Chorwacji?

Jazda na podstawie polskiego prawa jazdy skutkuje samodzielnym pokrycie kosztów leczenia w razie wypadku bądź kolizji. Tracimy wówczas wszelkie uprawnienia z tytułu wykupionego ubezpieczenia. Komunikacja z laoską policją jest utrudniona za sprawą barier językowych. Pamiętajmy, aby wystrzegać się lokalnych i mało znanych wypożyczalni, bowiem podpisywane z nimi umowy zawierane są w lokalnym języku. Ponadto często żądają zdeponowania paszportu co może zakończyć się jego kradzieżą i problemami z opuszczeniem kraju.

Atrakcje

Koniecznie trzeba odwiedzić Luang Prabang, jedno z piękniejszych miasteczek kraju. W Champasak znajdują się ruiny świątyń pochodzące z czasów imperium Kmerskiego. Osobliwym zabytkiem są kamienne stągwie – Phonsavan czyli „Plain of Jars”. Niezapomniana będzie wyprawa po rzece Mekong, z Huay Xai to Luang Prabang.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »