reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wietnamie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wietnamie?

Ruch drogowy Wietnamu wypełniony jest w dużej mierze przez motocykle. Jazda samochodem po Hanoi czy Sajgonie wymaga dużej cierpliwości, ponieważ ruch spowolniają jednoślady. Przed wyjazdem do południowo-wschodniej Azji dowiedzmy się więcej o przepisach drogowych.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granice należy posiadać ważny paszport oraz mieć wizę – wielokrotną lub jednokrotną, wydawaną w urzędach konsularnych. Najdłuższy termin, jaki wiza może posiadać to 12 miesięcy i można się o nią ubiegać także na granicy państwa. Wcześniej należy załatwić promesę od biura podróży. Pozwolenia na wjazd do kraju są wydawane przez Urząd Kontroli Ruchu Granicznego.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Rodos?

Przepisy drogowe

Ruch drogowy w Wietnamie jest chaotyczny. Polskie prawo jazdy nie jest honorowane, należy wyrobić wietnamskie w odpowiednich jednostkach, w których wydawane jest na podstawie polskiego. Najczęstszymi ofiarami wypadków są motocykliści i rowerzyści. Przynajmniej 30 osób ginie każdego dnia w wypadkach drogowych, jeszcze większy procent poszkodowanych wychodzi z kolizji z poważnymi obrażeniami głowy lub ciała. Wypadki drogowe, które są poważnym zagrożeniem dla turystów to jedna z głównych bolączek, z jaką będzie musiał się zmierzyć kierowca w Wietnamie.

Obowiązuje tam ruch prawostronny, lecz należy być przygotowanym na gwałtowne zmiany pasów ruchu przez tamtejszych kierowców. Motocykliści oraz rowerzyści zupełnie legalnie jeżdżą często pod prąd. Za obrzeżami miast częstym towarzystwem pojazdów na drodze jest żywy inwentarz, na który trzeba bardzo uważać. Krajowi kierowcy nie stosują się za bardzo do podstawowych przepisów drogowych. Z każdym rokiem rośnie liczba sygnalizacji świetlnej w Hanoi czy Ho Chi Minh , jednak rzadko kiedy ktoś stoi w Wietnamie na czerwonym świetle. W terenie zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi od 30 – 40 km/h, poza terenem zabudowanym – 40 – 60 km/h.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy nocnej. Nawierzchnia dróg jest w bardzo złym stanie, a do tego przy drogach nie ma zbyt dużej ilości znaków drogowych. Większość pojazdów w Wietnamie nie posiada pasów bezpieczeństwa. Jeśli wypożyczony przez nas pojazd posiada pasy bezpieczeństwa, należy ich używać, w celu zmniejszenia ryzyka wypadku. Jazda pod wpływem alkoholu bądź spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym grozi odebraniem prawa jazdy oraz osadzeniem w areszcie. Na drogach szybkiego ruchu obowiązują opłaty.

Najważniejsze ośrodki

Najważniejsze punkty na na mapie Wietnamu to Hanoi, Sapa, Sajgon, Hoi An, Hue. W Stolicy Hanoi, która uważana była kiedyś za perłę Indochin, ujrzymy dzielnice wietnamską Old Quarter. Wypełniają ja wąskie uliczki ze sklepami wyposażonymi w rękodzieła, tkaniny i odzież. Atrakcjami Hanoi są także: Mauzoleum Ho Chi Minha, teatr wodnych lalek oraz starożytny uniwersytet, którego początki sięgają 1070 roku. W Sapie – malowniczym kurorcie położonym na wysokości 1600 m. n.p.m., znajdującym się tuż przy granicy z Chinami, można zobaczyć jak na dłoni nietkniętą przez cywilizację przyrodę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama