reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tajlandii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tajlandii?

Tajlandię, „mekkę orientu”, odwiedzaną tłumnie przez turystów zwiedzać można autem, gdyż dobrej jakości drogi są w Bangkoku i innych częściach kraju. Sam wylot do Tajlandii łączy się ze sporą ilością formalności. Podczas wypożyczenia samochodu, należy zachować szczególną ostrożność, w związku z barierami językowymi i możliwością oszustwa bądź kradzieży paszportu.

Podstawowe przepisy

Aby legalnie przebywać w Tajlandii należy wyrobić wizę w Ambasadzie Tajskiej w Warszawie, wydawaną na podstawie paszportu, ważnego min. pół roku. Koszt wyrobienia wizy to ok. 100 zł, ważna jest ona 30 dni. Wizę możemy wyrobić także na lotniskach i wybranych przejściach granicznych. Wówczas należy wypełnić formularz (Visa Application Form), dołączyć do niego dwie fotografie oraz uiścić opłatę w wysokości 1000 baht. Wiza turystyczna ważna jest 15 dni, wymaga ponadto posiadania powrotnego biletu lotniczego oraz zabezpieczenia w wysokości 10.000 bahtów lub karty kredytowej.

W Tajlandii wszystkie odległości podawane są w kilometrach, na drogach stosuje się oznaczenia międzynarodowe oraz opisy w języku angielskim, przy głównych trasach kraju. Ograniczenia prędkości wynoszą w terenie zabudowanym do 60 km/h, a poza obszarem zabudowanym od 90 km/h do 120 km/h. Prawo tajskie dyktuje obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Demokratycznej Republice Konga?

W Tajlandii obowiązuje nakaz posiadania międzynarodowego prawa jazdy bądź wydanego przez miejscowe władze. Polskie prawo jazdy jest bezużyteczne i nie uprawnia nas do wypożyczenia nawet skutera, tym bardziej samochodu. Łamiąc nakaz wyrobienia międzynarodowej wersji prawa jazdy, podczas wypadku nakłada to na nas obowiązek pokrycia kosztów leczenia, ponieważ nie jest uznawane ubezpieczenie zdrowotne. W tej sytuacji możemy napotkać na trudności z policją, która rzadko kiedy staje po stronie obcokrajowców.

Podczas wypożyczania samochodów zachowajmy najwyższą ostrożność. Największą barierę stanowi bariera językowa, wynikająca ze spisania umowy w języku tajskim. Ta sytuacja może nas narazić na dodatkowe koszty, ale także na potrzebę zdeponowania paszportu, co może stać się powodem wyłudzania dodatkowych opłat. Czasem dochodzi również do kradzieży dokumentów przez wypożyczalnie, dlatego też należy korzystać z dużych, sprawdzonych firm usługowych.

Policja i mandaty

Wysokość mandatów za wykroczenia drogowe plasuje się od 6 do 15 $. W razie jakichkolwiek wątpliwości tajskiego funkcjonariusza, „konflikt” z tajskim prawem kończy się wizytą na komendzie. Największym przewinieniem drogowym jest jazda po pijanemu.

Większość dróg jest bezpłatna, tylko niewielki ich procent wymaga opłat, które nie przekraczają zwykle 1 $. Drogi są bardzo dobrze utrzymane, ich standard może często dziwić polskich kierowców, przyzwyczajonych do dziur i kolein. Najmniej zatłoczone drogi znajdziemy w północno-wschodniej części Tajlandii. W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Odmienność kulturowa widoczna jest także w zwyczajach drogowych. Jeżeli kierowca jadący z naprzeciwka mruga do nas światłami, oznacza to, że ma zamiar przejechać jako pierwszy. Włączony lewy kierunkowskaz będzie oznaczał zezwolenie na wyprzedzenie pojazdu. Prawy kierunkowskaz z kolei powinien sugerować nam zakaz wyprzedzania.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama