reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe na świecie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Maroku?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Maroku?

Maroko to kraj maghrebu, który tłumnie jest odwiedzany przez turystów z całego świata. Po wypożyczeniu samochodu będziemy mogli zwiedzać malownicze tereny, rozciągające się pomiędzy Saharą a Atlantykiem.

Podstawowe przepisy

Maroko oddzielone jest od Hiszpanii cieśniną Gibraltarską. Na Czarny Ląd można dostać się promem m.in. z Malagi do Tangeru. Aby to uczynić, należy mieć ważny paszport, uprawniający nas do 90-dniowego pobytu na terytorium tego państwa. Podczas przeprawy promem obowiązkowe jest podstemplowanie paszportu przez urzędnika, brak posiadanej pieczątki może powodować trudności podczas pobytu w tym kraju, np. przy próbie zameldowania się w hotelu. W 2005 roku zniesiono obowiązek posiadania wiz dla członków UE - jeśli pobyt nie przekracza 90 dni.

W Maroko honorowane jest polskie prawo jazdy, choć na jego międzynarodową wersję marokańskie władze patrzą bardziej przychylnym okiem. Wymagane jest posiadanie zielonej karty. Maksymalna prędkość na autostradzie wynosi 120 km/h, natomiast w terenie zabudowanym 40 km/h. Podczas poruszania się po marokańskich drogach trzeba mieć na uwadze nagminne łamanie przepisów przez rdzennych kierowców. Tradycją jest częste używanie klaksonów. Nocą zagrożeniem są nieoświetlone pojazdy, dlatego też najrozsądniej jest poruszać się tylko po autostradach.

Częste są też kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Senegalu?

Autostrady są płatne. Koszt przejazdu oscyluje od 10 do 60 dirhamów (MAD - lokalna waluta), w zależności od długości trasy. Do najpopularniejszych należą:
- Rabat–Casablanca–Settat
- Rabat–Larache–Tanger;
- Rabat–Meknes–Fez

Ich stan techniczny jest dobry. Porządek utrzymywany jest przez żandarmerię oraz policję. Pamiętajmy, że w środku sezonu, czyli w lipcu i sierpniu, Maroko jest zatłoczone przez emigrantów spędzających w nim wakacje. W tym okresie oczekiwanie na prom w Tangerze lub Ceucie może wydłużyć się nawet do kilkunastu godzin. Z kolei zwiedzając region Średniego i Wysokiego Atlasu w okresie od grudnia do kwietnia, spodziewajmy się opadów śniegu, które mogą spowodować trudności w komunikacji.

W Maroko pierwszeństwo przejazdu ma większy samochód. Ten drogowy zwyczaj nie ma odniesienia do europejskiego kodeksu kierowców.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Wynajem samochodu w Casablance, na lotnisku Mohameda V, kosztuje od 30 euro za dzień. Wówczas wynajmiemy samochody klasy Kia Picanto czy Ford Ka. Za samochód klasy Dacia Logan, Hyuandai Accent czy Peugot 206 będziemy musieli zapłacić w granicach 50 euro za dzień.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Częste są tu kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).
Częste są tu kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kopeć & Zaborowski

Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama