REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Maroku?

Kajetan Puszek
Częste są tu kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).
Częste są tu kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).

REKLAMA

REKLAMA

Maroko to kraj maghrebu, który tłumnie jest odwiedzany przez turystów z całego świata. Po wypożyczeniu samochodu będziemy mogli zwiedzać malownicze tereny, rozciągające się pomiędzy Saharą a Atlantykiem.

Podstawowe przepisy

REKLAMA

Maroko oddzielone jest od Hiszpanii cieśniną Gibraltarską. Na Czarny Ląd można dostać się promem m.in. z Malagi do Tangeru. Aby to uczynić, należy mieć ważny paszport, uprawniający nas do 90-dniowego pobytu na terytorium tego państwa. Podczas przeprawy promem obowiązkowe jest podstemplowanie paszportu przez urzędnika, brak posiadanej pieczątki może powodować trudności podczas pobytu w tym kraju, np. przy próbie zameldowania się w hotelu. W 2005 roku zniesiono obowiązek posiadania wiz dla członków UE - jeśli pobyt nie przekracza 90 dni.

REKLAMA

W Maroko honorowane jest polskie prawo jazdy, choć na jego międzynarodową wersję marokańskie władze patrzą bardziej przychylnym okiem. Wymagane jest posiadanie zielonej karty. Maksymalna prędkość na autostradzie wynosi 120 km/h, natomiast w terenie zabudowanym 40 km/h. Podczas poruszania się po marokańskich drogach trzeba mieć na uwadze nagminne łamanie przepisów przez rdzennych kierowców. Tradycją jest częste używanie klaksonów. Nocą zagrożeniem są nieoświetlone pojazdy, dlatego też najrozsądniej jest poruszać się tylko po autostradach.

Częste są też kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Senegalu?

Autostrady są płatne. Koszt przejazdu oscyluje od 10 do 60 dirhamów (MAD - lokalna waluta), w zależności od długości trasy. Do najpopularniejszych należą:
- Rabat–Casablanca–Settat
- Rabat–Larache–Tanger;
- Rabat–Meknes–Fez

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ich stan techniczny jest dobry. Porządek utrzymywany jest przez żandarmerię oraz policję. Pamiętajmy, że w środku sezonu, czyli w lipcu i sierpniu, Maroko jest zatłoczone przez emigrantów spędzających w nim wakacje. W tym okresie oczekiwanie na prom w Tangerze lub Ceucie może wydłużyć się nawet do kilkunastu godzin. Z kolei zwiedzając region Średniego i Wysokiego Atlasu w okresie od grudnia do kwietnia, spodziewajmy się opadów śniegu, które mogą spowodować trudności w komunikacji.

W Maroko pierwszeństwo przejazdu ma większy samochód. Ten drogowy zwyczaj nie ma odniesienia do europejskiego kodeksu kierowców.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Wynajem samochodu w Casablance, na lotnisku Mohameda V, kosztuje od 30 euro za dzień. Wówczas wynajmiemy samochody klasy Kia Picanto czy Ford Ka. Za samochód klasy Dacia Logan, Hyuandai Accent czy Peugot 206 będziemy musieli zapłacić w granicach 50 euro za dzień.

Najważniejsze ośrodki

REKLAMA

Państwo północno-wschodniej Afryki kryje w swoich granicach piękne miejsca. Stolica Rabat to ruiny Szella oraz Sala Colonia, niedostępne dla zwiedzających ruiny rzymskiego miasta. Trzeba koniecznie zobaczyć nekropolię Abu-al Hasana. Nad miastem góruje wieża Hasana, naprzeciwko której znajdziemy Mauzoleum Mohhameda V.

Drugim pod względem wielkości miastem tej części Afryki jest Casablanca, moloch przepełniony drapaczami chmur oraz hotelami. Przepiękny, wybudowany w drugiej połowie XX-wieku, meczet Hassana II jest jednym z bardziej spektakularnych przykładów architektury miejskiej. Do Ain Diab, uzdrowiska z plażami, prowadzi Ain Diab – Marabut Sidi er-Rahamn - urokliwy bulwar nadmorski.

Agadir jest najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym Maroka, znanym z szerokich plaż. Kurort rozciągający się pomiędzy Saharą a Atlantykiem oferuje szeroką na 100 metrów plażę oraz słoneczny klimat przez cały rok. Mówiąc o Maroko, nie można zapomnieć o Marrakeszu, jednym z 10 najsłynniejszych miast świata, nazywanego „czerwonym miastem”. Zwiedzić w nim należy liczne meczety i pałace, np. De la Bahia, Szkołę Koraniczną czy też medinę. Najsłynniejszym bazarem miejskim jest Jemna El Fna (wciągniętym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO), na którym można targować się o najrozmaitsze towary oraz zasmakować egzotycznej kuchni. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA