REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Obywatele polscy muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Uzyskanie wizy turystycznej jest trudne; wskazane jest posiadanie zaproszenia. Nie ma możliwości uzyskania wizy algierskiej w Maroku (patrz: Maroko). Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu, ale wwożone dewizy należy zadeklarować.

Przepisy celne

Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Ograniczenia dotyczą przywozu alkoholu i papierosów: przepisy zezwalają na wwóz do 2 butelek mocnego alkoholu, 5 butelek wina oraz 2 kartonów papierosów.

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązują wysokie kary za próbę więzienia i posiadanie narkotyków.

Meldunek

W ciągu 24 godzin od przybycia trzeba dopełnić formalności meldunkowych. Przy przekraczaniu granicy należy zgłosić cel oraz planowany czas i miejsce pobytu. Organem uprawnionym do wydania decyzji o przedłużeniu pobytu jest policja.

Ubezpiecznie

Polskie ubezpieczenie nie jest uznawane. Wymagane są algierskie ubezpieczenia komunikacyjne. Kary za ich brak są wysokie.

Szczepienia, służba zdrowia

W porze letnich upałów występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, co wiąże się z niedostatkiem wody i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Należy unikać picia nie przegotowanej wody oraz dokładnie myć owoce. Społeczna służba zdrowia jest na średnim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi o stan¬dardzie zbliżonym do europejskiego; koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi ok. 700 DZD (ok. 8 EUR), wizyty u specjalisty ok. 1300 DZD (ok. 15 EUR), a wizyty u dentysty od 700 DZD do 3500 DZD (od 7 do 40 EUR).

Zobacz też: San Marino 

Informacje dla kierowców

Obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy.

Podróżowanie po kraju

Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane, również w języku francuskim. W Algierii w dalszym ciągu obowiązuje stan wyjątkowy, czego widocznym przejawem są liczne posterunki policji i żandarmerii oraz częste kontrole drogowe. Nie zaleca się indywidualnych podróży prywatnym samochodem, autobusem lub pociągiem ze względu na niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych, zwłaszcza na prowincji. Można natknąć się na blokady dróg organizowane przez terrorystów przebranych za policję lub wojsko. Dobrze rozwinięta jest sieć wewnętrznych połączeń lotniczych, a ceny biletów są przystępne, np. bilet na trasie Algier–Oran–Algier kosztuje równowartość 100 EUR. Ponadto wiele obszarów, na których znajdują się tereny wojskowe, dostępnych jest tylko po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Wyjazdy na Saharę należy organizować jedynie za pośrednictwem wiarygodnych agencji turystycznych.

Bezpieczeństwo

Turyści mogą spotkać się z pewnymi zagrożeniami – zaleca się im zachowanie należytej uwagi i czujności. Odradza się wyjazdy do położonej na północy kraju Kabylii. W Algierze wzrosła przestępczość pospolita (kradzieże, rozboje, porwania dla okupu). W miastach należy unikać oddalonych od centrum dzielnic, a po zmierzchu – miejsc mało uczęszczanych. Kobiety powinny wystrzegać się samotnego spacerowania.

Zobacz też: Malawi

Religia, obyczaje

Algieria jest krajem muzułmańskim – obowiązują tu prawa i zasady islamu, który jest religią państwową. Nie należy przebywać w miejscach publicznych w stroju plażowym, a także w szortach i spódniczkach mini. Nie wolno wchodzić do meczetów bez uzyskania zezwolenia, w nieodpowiednim stroju; należy zachowywać się stosownie. Podczas ramadanu jedzenie, picie i palenie tytoniu w miejscach publicznych od świtu do zmierzchu może być potraktowane jako obraza islamu.

Życie kulturalne

Algieria oferuje wiele atrakcji miłośnikom sztuki. W Algierze jest wiele interesujących muzeów, w tym posiadających eksponaty z czasów rzymskich. Rok 2007 będzie obfitował w wydarzenia kulturalne związane z realizacją programu „Algier stolicą kultury arabskiej”. Bogata oferta kulturalna obejmuje prezentacje zespołów muzycznych, wystawy, spektakle teatralne.

Przydatne informacje

  • Warunki podróżowania miejscową siecią komunikacyjną są dość trudne, choć od niedawna kursują w Algierze nowoczesne autobusy obsługujące trasy w centrum miasta. Innym środkiem lokomocji są taksówki miejskie lub tak zwane taksówki kolektywne, służące do odbywania dłuższych podróży, których jednak nie polecamy. Bezpieczniejsze i mniej czasochłonne jest korzystanie z usług krajowych linii lotniczych Air Algerie lub rozbudowanej sieci kolei.
  • Robiąc zdjęcia i filmując zarówno obiekty, jak i osoby prywatne, należy uprzednio uzyskać zezwolenie lub zgodę fotografowanych. Należy unikać fotografowania funkcjonariuszy sił zbrojnych i służb porządkowych, a także
  • wszelkich obiektów publicznych i wojskowych.
  • W Algierii dniami wolnymi od pracy są czwartek i piątek. Powszechnie obowiązuje przerwa w pracy urzędów i sklepów w godzinach południowych. Muzea i inne placówki kulturalne w sobotę są zamknięte.
  • Algierczycy są sympatyczni i uczynni. W razie potrzeby można zwrócić się o pomoc do policjantów; życzliwą pomoc turyści znajdą też na posterunku policji.

Uwaga: W związku z utrzymującą się niestabilną sytuacją w Algierii Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom RP powstrzymanie się od samodzielnych podróży po terytorium tego kraju. Obywatele polscy decydujący się na indywidualne wyjazdy do Algierii powinni pozostać w kontakcie z Ambasadą RP w Algierze (komunikat MSZ z 19.03.2008).

Stolica: Algier,
Waluta: dinar algierski (DZD), 1 DZD = 100 centymów,
1 USD = 70 DZD; 1 EUR = 90 DZD,
Język urzędowy: arabski,
Inne języki: francuski.

źródło: Ministerstwo Spraw Zaganicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA