Kategorie
 

W związku z ponownym wybuchem gwałtownych zamieszek w Republice Gwinei (Konakry), skutkujących ofiarami śmiertelnymi i aktami grabieży, Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do obywateli polskich o wstrzymanie się od podróży do tego kraju do czasu ustabilizowania sytuacji.

Wiza, przepisy wjazdowe

Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Gwinei (najbliższa w RFN). Można je także uzyskać w Konsulacie Honorowym Gwinei w Warszawie. Turysta powinien mieć środki wystarczające na utrzymanie, nie musi ich jednak okazywać przy wjeździe.

Przepisy celne

Można wywieźć tylko sumę symboliczną, nie wyższą niż 4 EUR (10 000 GNF). Przepis ten jest ściśle egzekwowany przez straż graniczną na lotnisku w Konakry.

Przepisy prawne

Gwinea respektuje międzynarodowe prawo w zakresie walki z narkotykami. Posiadanie i zażywanie narkotyków jest zabronione.

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego, przy przekraczaniu granicy podaje się adres pobytu (wystarczy nazwa hotelu).

Szczepienia, służba zdrowia

Od czasu epidemii cholery w 2004 r. wciąż odnotowywane są pojedyncze przypadki zachorowań. Przed przyjazdem należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną (dotyczy to także innych chorób), znać miejsca występowania ognisk chorobowych i przedsięwziąć działania prewencyjne polegające na ścisłym przestrzeganiu zasad higieny tropikalnej, a także rozważyć możliwość zaszczepienia się przeciw cholerze. Występuje tu ponadto zagrożenie malarią, żółtą febrą, zapaleniem opon mózgowych i wieloma chorobami przewodu pokarmowego. Przy wjeździe wymagany jest wpis do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. Porada lekarska kosztuje ok. 10–15 EUR. Infrastruktura medyczna jest na bardzo niskim poziomie, nie poleca się hospitalizacji, w razie konieczności wykonania poważniejszych zabiegów chirurgicznych zalecany jest powrót do Europy.

Zobacz też: Bahamy

Informacje dla kierowców

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan samochodów używanych w Gwinei pozostawia wiele do życzenia i jest główną przyczyną wypadków drogowych.

Podróżowanie po kraju

Gwinea jest krajem bardzo ciekawym geograficznie, jednak z powodu niestabilnej sytuacji społeczno-politycznej odradzamy wyjazdy turystyczne. Szczególnie niebezpieczne jest podróżowanie po terenach przygranicznych z Sierra Leone i Liberią. Podróżujący musi się liczyć z licznymi zaporami policyjnymi ustawianymi przed wjazdami do miast.

Bezpieczeństwo

W stolicy i w głębi kraju występuje duże zagrożenie przestępczością. W Konakry, zwłaszcza w okolicach targowisk (Niger, Medina, Taouyah), dochodzi do zuchwałych kradzieży, których sprawcami są także dzieci. Zdarzają się również brutalne napady bandyckie. Należy unikać ostentacyjnych oznak zamożności, a gotówkę i przedmioty wartościowe przechowywać w trudno dostępnych miejscach. Podczas podróży samochodem drzwi i okna powinny być zamknięte. Podróżni muszą się liczyć z częstym legitymowaniem przez patrole policyjne i wojskowe: należy wówczas zachować spokój, aby nie sprowokować patrolu do użycia broni.

Zobacz też: Austria

Przydatne informacje:

• Gwinea jest krajem zróżnicowanym pod względem klimatycznym i geograficznym. Pora sucha trwa od listopada do maja. Podczas pory wilgotnej, od maja do września, występują bardzo obfite opady, utrudniające przemieszczanie się. Na wybrzeżu panuje klimat bardzo wilgotny, o małej amplitudzie temperatur (30–35 st. C). W północno-zachodniej części (Fouta Djalon) klimat jest chłodniejszy i suchy (w nocy temperatura spada do 3 st. C). Gwinea leśna (południowo-wschodnia) ma klimat typowo tropikalny, z silnymi opadami od maja. Górna Gwinea (Kraj Malinke) ma klimat suchy i bardzo ciepły.

• Bardzo wysoka inflacja w 2004 r. wpłynęła na znaczny wzrost kosztów utrzymania.

• Korzystanie z karty kredytowej jest możliwe tylko w Konakry, w hotelu Novotel. Frank gwinejski wymieniany jest tylko na miejscu.

• Doba w luksusowym hotelu w stolicy kosztuje ok. 120 EUR, skromniejsze hotele o zadowalającym standardzie to wydatek ok. 30 EUR.

• Gwinea jest krajem laickim, jednak należy przestrzegać norm dotyczących ubioru i zachowania obowiązujących w krajach muzułmańskich (90 proc. ludności wyznaje islam).

• Obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania obiektów wojskowych, komisariatów policji, posterunków żandarmerii, a w Konakry pałacu prezydenckiego.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Gwinea podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal). W Konakry rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Konakry
Waluta: frank gwinejski (GNF), 1 GNF = 100 centymów; 1 USD = 6074 GNF
Język urzędowy: francuski
Inne języki: miejscowe języki etniczne

Źródło: MSZ

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.