| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

W odniesieniu do osób wymagających dializowania lub terapii tlenowej leczenie musi być ustalone wcześniej ze szpitalem. EKUZ poświadcza uprawnienia do świadczeń medycznych na obszarze UE. W zakres tych świadczeń nie wchodzi jednak transport międzynarodowy chorego czy też, w przypadku zgonu, transport ciała do Polski.

Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów w Danii. Samochód musi mieć tablice z numerem rejestracyjnym i znak kraju pochodzenia. Podczas pobytu o charakterze turystycznym można poruszać się samochodem o polskich numerach rejestracyjnych (pobyt do 3 miesięcy). W przypadku pobytu stałego rejestracja samochodu powinna nastąpić w ciągu 14 dni. Wiąże się to z opłaceniem podatku rejestracyjnego, którego wysokość wynosi przeciętnie ok. 2/3 wartości rynkowej pojazdu (w przypadku nowego samochodu może sięgnąć nawet 180% wartości).

Zobacz też: Austria

Obowiązkowy jest również przegląd techniczny pojazdu (dokonany przez Statens Bilinspektion) oraz wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku pobytu czasowego nie przekraczającego 1 roku można zwrócić się z wnioskiem do Rigspolitiet (Komendy Głównej Policji) o pozwolenie na czasowe używanie pojazdu na zagranicznych numerach rejestracyjnych (Rigspolitiet, Sagsbehandlersektionen; Landllystvej 34; 2650 Hvidovre, tel. 3648 1488 lub 3648 3333). Zielona karta nie jest wymagana. W Danii obowiązkowe jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Należy mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Zarówno kierowcę, jak i pasażerów obowiązuje zapięcie pasów. Dzieci do lat trzech podróżują w specjalnych fotelikach samochodowych. Maksymalna prędkość na duńskich autostradach to 110 km/godz., w miastach – 50 km/godz., a na drogach poza terenami zabudowanymi – 80 km/godz. Parkowanie wymaga umieszczenia zegara parkingowego za szybą (do nabycia na stacjach benzynowych). Przekraczanie przepisów ruchu drogowego podlega wysokim karom. Przy skręcie w prawo należy szczególnie uważać na rowerzystów nadjeżdżających z tyłu, gdyż mają oni bezwzględne pierwszeństwo.

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu.

Dania jest krajem bezpiecznym dla cudzoziemców. Zagrożenie przestępczością jest niewielkie.

W razie wypadku, pożaru, kradzieży itp. należy dzwonić pod numer telefonu alarmowego 112 (pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja).

Stolica: Kopenhaga,
Waluta: korona duńska (DKK),
1 EUR = ok. 7,4 DKK,
Język urzędowy: duński.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK