reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Dominikana

Do Dominikany najlepiej wybrać się w okresie chłodnym (grudzień – kwiecień), w tym czasie powietrze jest mniej wilgotne, opady rzadsze, a temperatura trochę niższa, przez co łatwiejsza do wytrzymania.

Należy jednak zwrócić uwagę na różnice panujące na południowym i północnym wybrzeżu a skalistymi wzniesieniami na zachodzie kraju.

Od maja do października trwa pora deszczowa, charakteryzująca się częstymi, silnymi, ale krótkotrwałymi ulewami. W tym czasie jest tak duszno, że nie sposób wypoczywać. Od sierpnia do października trwa pora huraganów, która przynosi wiele ofiar i zniszczeń.

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; muszą oni natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na utrzymanie przez deklarowany okres pobytu. Kwota wymagana na każdy dzień pobytu nie jest określona. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu. 

Zobacz też: Boliwia

Z kartą turystyczną można przebywać na terenie Dominikany do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi zalegalizowane w konsulacie Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy. Termin ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 6 miesięcy; pasz¬port musi być w dobrym stanie.

Cło obowiązuje na wwóz samochodów, motocykli, łodzi, narzędzi, maszyn, części zamiennych. Leki i narkotyki – jeśli służą one danej osobie i są przepisane przez lekarza – można wwozić bez podatku. W innych przypadkach ich przywóz jest zabroniony, a osoba, która tego dokonała, zostanie deportowana po uprzedniej rozprawie sądowej. Można przywieźć wyroby alkoholowe do własnej konsumpcji, w ilościach umiarkowanych. Wwóz broni, amunicji i innych niebezpiecznych przedmiotów jest zabroniony, a przywożące je osoby podlegają karze więzienia. Zabrania się także wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Można wwozić zwierzęta domowe, jeśli są zaszczepione przeciw wściekliźnie. Psy i koty wwożone są bez podatku; inne zwierzęta – za zgodą narodowego departamentu rolnictwa i zoologii. Nie można opuścić Dominikany z sumą większą niż 10 tys. USD.

W przypadku przekroczenia przepisów prawa karnego zasądzane są kary więzienia i grzywny. Osoby posiadające narkotyki, używające ich lub przemycające je narażone są na kary od 2 do 5 lat więzienia oraz wysokie grzywny (od 50 000 do 250 000 DOP). Jeszcze bardziej restrykcyjne są kary za przestępstwa na tle seksualnym, za które można dostać wyrok do 20 lat więzienia. Tak samo karane jest nielegalne posiadanie broni.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bolesław A. Dùllek

Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama