Kategorie
 

Klimat - kiedy jechać?

Ekwador leży w strefie klimatu równikowego, w zależności od położenia regionu i wysokości dzieli się na klimat równikowy wilgotny (Północna Costa i Oriente) i suchy (środkowa część wybrzeża).

Reklama

Najprzyjemniejszym okresem na podróż po obszarach nadmorskich to czas od czerwca do listopada, kiedy to panuje pora sucha. W tym czasie upały nie są takie uciążliwe, a powietrze jest stosunkowo suche, co powala na przyjemne spędzenie czasu. W porze deszczowej (grudzień – maj) opady są bardzo obfite, a powietrze nie przyjemnie wilgotne, co w połączeniu z upałem utrudnia wypoczynek. Temperatura morza osiąga 21 stopni we wrześniu i 25 w kwietniu.

Kordyliery cechują się umiarkowaną temperaturą przez cały rok. W okresie od października do maja występuje dużo opadów. Najlepszym okresem na zwiedzanie stolicy jest czas od czerwca do sierpnia, z kolei osoby chcące dotrzeć do strefy wiecznych śniegów na ekwadorskich wulkanach powinny unikać tego okresu, bowiem wieją tam bardzo silne wiatry.

Amazońska część kraju przez cały rok jest nawiedzana przez ulewy, temperatura wprawdzie nie jest zbyt wysoka, ale daje to jakby przedsmak tego co czeka człowieka w głębi Puszczy.

Do Ekwadoru należy również archipelag wysp Galapagos. Jest on pod wpływem dwóch prądów morskich (Peruwiańskiego i El Nino), co ma wpływ na zmienność klimatu. Pora deszczowa trwa od stycznia do maja, charakteryzuje się licznymi, lokalnymi ulewami przeplatanymi kilkoma dniami słonecznymi. To właśnie w tym okresie najlepiej wybrać się na wyspy Galapagos. Wiatr jest słaby, a morze spokojne i to właśnie w tym czasie wiele gatunków ma okres lęgowy (żółwie, legwany, gekony, uchatki czy pingwiny). W środku wysp opady są zdecydowanie mniejsze.

Od czerwca do grudnia panuje pora sucha na wybrzeżu, ale niebo nie jest przejrzyste z powodu mgły, z kolei w wyższych partiach zaczynają padać deszcze, a mgła jest jeszcze bardziej gęsta.

Wiza, przepisy wjazdowe

Z końcem roku 2005 przy pobytach do 30 dni (z możliwością przedłużenia pobytu do 90 dni) obywatele polscy udający się do Ekwadoru w celach turystycznych, biznesowych, naukowych i kulturalnych zostali zwolnieni z obowiązku wizowego. Niemniej z uwagi na dotychczasową niejednolitą praktykę władz ekwadorskich zaleca się zasięgnąć przed wyjazdem informacji w sprawie wiz w Ambasadzie Republiki Ekwadoru w Warszawie. Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego ani wykazywania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę: z Quito – 35 USD od osoby, z Guayaquil – 25 USD.

Przepisy celne

Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych przy kwotach nie przekraczających 10 000 USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy). Należy jednak zwrócić uwagę na restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli bagażu na lotnisku.

Przepisy prawne

Za przemyt narkotyków i handel nimi ustawodawstwo ekwadorskie przewiduje wysokie kary (10–15 lat pozbawienia wolności). Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania od osób nieznanych lub przygodnie poznanych jakichkolwiek przesyłek czy paczek do przewiezienia przez granicę.

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są wymagane, zalecane jest jednak ich wykupienie, zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (polisy ubezpieczeniowe polskich towarzystw są powszechnie uznawane). Ponadto szczególnie zalecane są odpowiednie ubezpieczenia dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo i inne sporty wysokiego ryzyka.


Szczepienia, służba zdrowia

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Nie ma obowiązku szczepień, wskazane są jednak szczepienia przeciw żółtej febrze. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy i jamy brzusznej oraz torsjami. Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 50 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Informacje dla kierowców

Wymagane jest posługiwanie się międzynarodowym prawem jazdy.

Podróżowanie po kraju

Nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż okresowo na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejonach przygranicznych z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się również podróże w region przygraniczny z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Zaleca się ostrożność w przejazdach autobusami na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi. W górach odradza się podróżowanie samochodem w nocy. Na wewnętrznych trasach lotniczych zdecydowaną większość lotów obsługują dwie ekwadorskie linie lotnicze: Tame i Aerogal. Ponieważ lotniska w Quito oraz w Cuenca, Tulcan i Loja leżą wysoko w górach, zdarzają się duże opóźnienia; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, które są również jedynymi lotniskami oferującymi bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.

Bezpieczeństwo

Ekwador jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów, szczególnie na tle sąsiednich państw. Większe zagrożenie przestępczością (kradzieże i napady) odnotowuje się w ośrodkach miejskich: Quito i Guayaquil, a także w Tulcan na granicy z Kolumbią. Dobrą praktyką jest deponowanie większych kwot pieniędzy w hotelowych sejfach.

Święta

W Ekwadorze obchodzone są następujące święta: Nowy Rok, poniedziałek i wtorek karnawału, Wielki Piątek, 1 maja, 24 maja (bitwa pod Pichinchą), 25 lipca (założenie Guayaquil), 10 sierpnia (Dzień Niepodległości – święto narodowe), 9 października (niepodległość Guayaquil), 1 i 2 listopada (Wszystkich Świętych i Zaduszki), 3 listopada (niepodległość Cuenca), 6 grudnia (założenie Quito), 25 grudnia (Boże Narodzenie).

Przydatne informacje

 • Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express.
 • Urzędy pracują w godzinach 9.00–13.00 i 14.00–18.00, a sklepy otwarte są w godzinach 10.00–20.00. Są również sklepy całodobowe.
 • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ekwador podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Limie (Peru). W Ekwadorze działają konsulaty RP kierowane przez konsulów honorowych w Quito i Guayaquil. Ich adresy i telefony kontaktowe uzyskać można na stronie internetowej Ambasady RP w Limie: www.lima.polemb.net.

Stolica: Quito
Waluta: dolar amerykański (USD)
Język urzędowy: hiszpański
Inne języki: keczua

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.