reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Armenia

 


Obywatele polscy udający się do Armenii, jak również przejeżdżający tranzytem przez ten kraj, muszą mieć wizy. Można je otrzymać w Ambasadzie Armenii w Warszawie, a także na lotnisku w Erywaniu lub na przejściu granicznym z Gruzją (Sadakhlo–Bagratashen) i z Iranem (Agarak). Przejścia graniczne z Turcją i z Azerbejdżanem są zamknięte. Wiza turystyczna kosztuje 50 USD i wydawana jest na 21 dni z możliwością przedłużenia w oddziale wiz i rejestracji cudzoziemców (OWIR) w Erywaniu. Aby otrzymać wizę uprawniającą do podjęcia pracy lub nauki, należy przedstawić w OWIR odpowiednie dokumenty z miejsca pracy lub uczelni. Osobom zainteresowanym pracą bądź nauką wydawane są wizy lub karty pobytu na rok, za które należy zapłacić 105 tys. AMD, tj. ok. 290 USD. Okres ważności paszportu przy przekraczaniu granicy winien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Jeśli paszport jest uszkodzony, służba graniczna może powiadomić Ambasadę RP w Erywaniu, by wyjaśnić przyczynę uszkodzenia oraz ewentualnie wymienić dokument.
Uwaga: Przy wyjeździe z Armenii na lotnisku w Erywaniu obowiązuje opłata lotniskowa (exit duty) w wysokości 10 000 AMD, tj. ok. 27 USD.

Nie ma specjalnych regulacji prawnych dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, a przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Przemyt, posiadanie oraz sprzedaż nawet najmniejszej ilości narkotyków lub środków psychotropowych są surowo karane.

W okresie ważności wizy nie obowiązuje meldunek. Jest on natomiast podstawą do przedłużenia legalnego pobytu. Za nielegalny pobyt w Armenii wnosi się opłatę w wysokości 3 USD za każdy dzień. Kara ta jest pobierana przez służby graniczne przy wyjeździe z Armenii.

Zalecane jest wykupienie ubezpieczenia w miejscowej firmie lub w zagranicznym przedstawicielstwie.

Nie są wymagane okresowe szczepienia. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów jest odpłatna. Wizyta u lekarza kosztuje od 15 do 35 USD, w zależności od zakresu udzielonych usług medycznych. W Erywaniu sektor prywatnych usług medycznych jest dość dobrze rozwinięty. W aptekach nie obowiązują recepty (nawet na antybiotyki), nie ma zniżek na leki.

Kierowcy powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. W Armenii zdecydowana większość kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, w tym zasady pierwszeństwa pieszych na przejściu. Należy być przygotowanym na częste kontrole policyjne i niejednokrotnie nieuzasadnione i wątpliwe opłaty.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama