reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Australia

Przy wjeździe do Australii wymagana jest wiza. Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy. Wnioski wizowe (13 stron) o wizy turystyczne (na okres 3, 6 i 12 miesięcy) można składać elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji (www.immi.gov.au). Decyzje podejmowane są w ciągu maksymalnie 2 tygodni i przekazywane drogą elektroniczną lub pocztą. Wydruk decyzji wizowej należy okazać razem z paszportem przy każdej odprawie. W Polsce za wydawanie wiz odpowiedzialna jest Sekcja Wizowa Ambasady Australii w Warszawie (www.poland.embassy.gov.au). Paszport musi być ważny na czas pobytu w Australii.

Nie ma limitów przy wwozie i wywozie środków pieniężnych. Obowiązuje jednak zgłoszenie wwozu lub wywozu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. AUD. Całkowicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych.

Władze australijskie przewidują wysokie kary więzienia (łącznie z dożywociem) za posiadanie narkotyków i obrót nimi.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Wskazane jest wykupienie w Polsce przed przyjazdem osobowej polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień.

Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 600 AUD. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 40 AUD.

Do prowadzenia pojazdów konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Na podstawie polskiego prawa jazdy i po zdaniu egzaminu można uzyskać miejscowe prawo jazdy. Na drogach obowiązuje ruch lewostronny. Bardzo wysokie i skutecznie egzekwowane są kary za wykroczenia drogowe.

Nie ma ograniczeń. W niektórych stanach dostęp do terytoriów zamieszkiwanych przez Aborygenów wymaga uzyskania wcześniejszej zgody.

  • W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie;
  • Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na tablicach, które ostrzegają przed niebezpiecznymi drapieżnikami i innego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia i życia;
  • Słońce w okresie letnim operuje bardzo intensywnie – nie¬zbędne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych 30+ i noszenie ciemnych okularów.

Stolica: Canberra,
Waluta: dolar australijski (AUD), 1 AUD = 100 centów,
1 AUD = ok. 0,70 USD.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Melbourne nocą.
Melbourne nocą.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama