REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochodem do Sudanu

REKLAMA

REKLAMA

Samochodem do Sudanu

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Między Polską a Sudanem obowiązuje ruch wizowy. Nie ma możliwości otrzymania wizy na lotniskach i w portach w Sudanie. Ze względu na brak sudańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce o wizę tranzytową lub pobytową należy ubiegać się w sudańskim urzędzie konsularnym za granicą. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest uzyskanie wizy blankietowej bez osobistego kontaktu z urzędem sudańskim, jednak wówczas formalności wizowe muszą być wcześniej dopełnione w MSW w Chartumie przez konkretną firmę lub obywatela sudańskiego. W tym celu muszą oni mieć kopię paszportu Polaka.

REKLAMA

Aby aplikować o wizę w Ambasadzie Sudanu w Kairze, potrzebna jest nota polskiej ambasady, 2 zdjęcia oraz paszport z okresem ważności nie krótszym niż 6 miesięcy. Wiza udzielana jest na 30 dni i kosztuje 100 USD. Łatwo jest uzyskać przedłużenie wizy pobytowej. Posiadanie wizy izraelskiej jest równoznaczne z odmową udzielenia promesy wizy sudańskiej. Aby uzyskać wizę z prawem do pracy lub w celu podjęcia nauki albo stażu, do wniosku wizowego należy dołączyć pismo z instytucji oferującej zatrudnienie lub stosowny dokument z uczelni sudańskiej. Przy wyjeździe władze Sudanu pobierają na lotnisku w Chartumie opłatę wyjazdową (departure fee) w wysokości 20 USD.

Przepisy celne

Regulacje celne zawierają wiele rygorystycznych przepisów dotyczących przywożenia lub wywożenia rzeczy do użytku osobistego. Należy pamiętać, aby w deklaracji celnej zgłaszać wwożone przedmioty o znacznej wartości. Zakazane jest posiadanie i wywóz z Sudanu wyrobów z kości słoniowej. Od niedawna obowiązuje podatek VAT, chociaż odzyskanie kwot z tego tytułu może być dla cudzoziemca uciążliwe ze względu na opieszałość urzędów.

Przepisy prawne

Obowiązuje zakaz przywozu bądź spożywania alkoholu. Naruszenie obowiązującej w Sudanie prohibicji pociąga za sobą karę grzywny. Może też wywołać negatywne reakcje Sudańczyków. Za próbę przemytu narkotyków grozi kara śmierci. Zniesiono natomiast ostatnio restrykcyjne przepisy dotyczące wwozu i wywozu dewiz oraz obrotu nimi. Waluty zachodnie można obecnie swobodnie wymieniać w kantorach prywatnych i bankach. Przestał także obowiązywać wymóg uzyskiwania zgody Ministerstwa Informacji na fotografowanie w miejscach publicznych. Obecnie zakaz wykonywania zdjęć obejmuje jedynie miejsca mające znaczenie dla obronności kraju (budynki rządowe, obiekty wojskowe, węzły i główne szlaki komunikacyjne oraz mosty).

Meldunek

Istnieje obowiązek meldunkowy. Formalności załatwiane są zazwyczaj przez administrację hotelową, a w przypadku korzystania z kwatery prywatnej do zameldowania cudzoziemca w ciągu 3 dni obowiązany jest jej właściciel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia nie są obowiązkowe.

Szczepienia, służba zdrowia

Na dużą skalę występują zagrożenia sanitarnoepidemiologiczne, ale nie ma obowiązku profilaktycznych szczepień. Powszechne są febra i malaria, nasila się zachorowalność na AIDS. Z tego też względu niektóre kraje regionu od osób przyjeżdżających z Sudanu wymagają okazywania książeczki szczepień (rygorystyczny pod tym względem jest m.in. Egipt). Z uwagi na skalę zagrożeń epidemiologicznych i częste w tym kraju zatrucia pokarmowe należy ściśle przestrzegać zasad higieny, spożywać produkty tylko wiadomego pochodzenia oraz pić wodę oryginalnie butelkowaną bądź przegotowaną.


Nieubezpieczony turysta może w razie potrzeby skorzystać nieodpłatnie z publicznej służby zdrowia. Standard usług szpitali i przychodni jest bardzo niski. Często brakuje podstawowych leków i fachowej kadry medycznej. Natomiast nieliczne w Sudanie szpitale prywatne świadczą wprawdzie usługi na wyższym poziomie, lecz ich cena jest bardzo wysoka. Jednodniowy pobyt w szpitalu prywatnym może kosztować od 100 do 300 USD, i to w ramach podstawowej opieki medycznej, czyli bez specjalnych zabiegów.

Informacje dla kierowców

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Podróżowanie po kraju

REKLAMA

W następstwie porozumienia pokojowego zawartego w styczniu 2005 r., kończącego 21-letnią wojnę domową między Północą i Południem, zniesiono administracyjne ograniczenia w poruszaniu się po kraju, chociaż największą przeszkodę dla podróżnych nadal stanowi nikła sieć dróg i połączeń kolejowych. Władze ze względów bezpieczeństwa odradzają cudzoziemcom jedynie podróżowanie po ogarniętym konfliktem Darfurze Północnym, Południowym i Zachodnim.

Pewnym ułatwieniem w podróżowaniu po kraju jest uruchomienie w ostatnich miesiącach regularnych połączeń lotniczych Chartumu z większością stolic sudańskich prowincji. Baza hotelowa w Sudanie jest bardzo skromna. W stolicy kraju, liczącej 5 milionów mieszkańców, czynnych jest zaledwie kilka pensjonatów i jeden hotel międzynarodowy Hilton, w którym doba kosztuje 230–300 USD. Dopiero ostatnio przystąpiono do budowy czterech dużych hoteli w Chartumie oraz tworzenia bazy hotelowej dla turystów zagranicznych na sudańskim wybrzeżu Morza Czerwonego (w pobliżu miejscowości Port Sudan).

Bezpieczeństwo

W większych ośrodkach miejskich kontrolowanych przez władze w Chartumie poziom przestępczości jest niski, głównie z uwagi na wymierzane w trybie natychmiastowym wysokie kary, m.in. za kradzieże i rozboje. Jednak znaczne obszary Sudanu pozostają poza ścisłą kontrolą władz centralnych – działają tam bandy rabusiów. Najbardziej niebezpiecznym regionem jest obecnie prowincja Darfur w północnozachodniej części kraju.

Obyczaje

Podobnie jak we wszystkich krajach muzułmańskich należy zwracać uwagę na ubiór (dotyczy to zwłaszcza kobiet). Kobieta nie powinna poruszać się po mieście samotnie, ani palić papierosów w miejscach publicznych.

Przydatne informacje

  • Dużą uciążliwością może być dla turystów klimat. Sudan jest najgorętszym krajem Afryki, w którym nawet zimą temperatura wynosi ponad 30 st. C;
  • Piątek jest dniem wolnym od pracy;
  • W dni robocze urzędy czynne są w godzinach 8.00–15.00. Większość sklepów otwarta jest przez 7 dni w tygodniu, a oferowane w nich towary pochodzą głównie z importu i są stosunkowo drogie. Dotyczy to nie tylko towarów luksusowych, lecz także podstawowych produktów spożywczych, które nierzadko kosztują więcej niż w krajach zachodnich;
  • Ceny podawane są zazwyczaj w funtach sudańskich: 10 funtów to 1 dinar.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Sudan podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kairze (Egipt). W Chartumie rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Chartum
Waluta: dinar sudański (SDD), 1 SDD = 100 piastrów;
1 USD = ok. 235 SDD
Języki urzędowe: arabski, angielski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

    Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

    Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

    Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

    Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

    Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    REKLAMA

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    REKLAMA

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    REKLAMA