| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Honduras

 

Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. W zależności od planowanej długości pobytu paszport powinien być ważny od 30 dni do 6 miesięcy od daty wjazdu. Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Minimalna kwota na każdy dzień pobytu, jaką musi się wykazać przyjeżdżający, to 25 USD. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 25 USD od osoby. Podróżujący lądem przed przekroczeniem granicy muszą wnieść opłatę wyjazdową w wysokości od 1 do 5 USD od osoby. Stawka jest uzależniona od pory dnia i dnia tygodnia.

Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy w ilościach stosownych do celów turystycznych. Restrykcje celne nie odbiegają od standardów przyjętych w Ameryce Środkowej. Surowo zakazany jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej.

Sprzedaż i posiadanie narkotyków są karalne (kara maksymalna to 30 lat więzienia).

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenia nie są obowiązkowe. Lekarze i administracja szpitali nie odmawiają wypełniania kwestionariuszy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych.

Nie ma szczególnych zagrożeń epidemiologicznych. Nie wymaga się szczepień. W pewnych rejonach kraju występują sporadycznie wirus dengi oraz niegroźne odmiany malarii. Zaleca się jednak przeprowadzenie przed przyjazdem badań lekarskich związanych z odpornością na klimat tropikalny. Woda jest chlorowana wyłącznie w miastach. Nie należy pić wody nie przegotowanej, lecz tylko wodę butelkowaną kupioną w sklepach. Opieka medyczna dostępna jest we wszystkich większych miastach, w szpitalach i klinikach prywatnych. Wizyta lekarska kosztuje 50 USD, doba hospitalizacji ok. 80 USD.

Nie można się posługiwać polskim prawem jazdy; przy wjeździe należy poprosić o bezpłatne zaświadczenie uprawniające do prowadzenia pojazdów wydane na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Dysponując kartą kredytową, można wynająć samochód.

Nie ma żadnych ograniczeń.

Ze względu na dużą przestępczość nie należy nosić przy sobie większych kwot pieniędzy, paszportu (zamiast oryginału można posługiwać się fotokopią,) także widocznej kosztownej biżuterii. Lepiej też odwiedzać jedynie miejsca rekomendowane przez biura podróży lub hotele. Samotny spacer po zmroku nie jest bezpieczny. Zasadniczo należy unikać wszelkich sytuacji konfliktowych. W sześciu głównych miastach czynne są numery alarmowe policji turystycznej (Policia de turismo), dostępne na stronie: www.letsgohonduras.com.

• Warto zapoznać się z informacją na oficjalnej stronie Instytutu Turystyki: www.letsgohonduras.com.

• Wymiany dolarów na lempiry można bez kłopotu dokonywać w bankach lub hotelach. W wielu placówkach handlowych można płacić dolarami USA.

• Bardzo przydatna jest znajomość języka hiszpańskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym. Znajomość języka angielskiego jest dość rzadka.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Honduras podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w San José (Kostaryka). W Tegucigalpa i San Pedro Sula rezydują konsulowie honorowi RP.

Stolica: Tegucigalpa
Waluta: lempira (HNL), 1 HNL = 100 centavos;
1 USD = 19,63 HNL
Język urzędowy: hiszpański

Źródło: MSZ

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »