REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

 

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. W zależności od planowanej długości pobytu paszport powinien być ważny od 30 dni do 6 miesięcy od daty wjazdu. Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Minimalna kwota na każdy dzień pobytu, jaką musi się wykazać przyjeżdżający, to 25 USD. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 25 USD od osoby. Podróżujący lądem przed przekroczeniem granicy muszą wnieść opłatę wyjazdową w wysokości od 1 do 5 USD od osoby. Stawka jest uzależniona od pory dnia i dnia tygodnia.

Przepisy celne

Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy w ilościach stosownych do celów turystycznych. Restrykcje celne nie odbiegają od standardów przyjętych w Ameryce Środkowej. Surowo zakazany jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej.

Przepisy prawne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż i posiadanie narkotyków są karalne (kara maksymalna to 30 lat więzienia).

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia nie są obowiązkowe. Lekarze i administracja szpitali nie odmawiają wypełniania kwestionariuszy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych.

Szczepienia, służba zdrowia

Nie ma szczególnych zagrożeń epidemiologicznych. Nie wymaga się szczepień. W pewnych rejonach kraju występują sporadycznie wirus dengi oraz niegroźne odmiany malarii. Zaleca się jednak przeprowadzenie przed przyjazdem badań lekarskich związanych z odpornością na klimat tropikalny. Woda jest chlorowana wyłącznie w miastach. Nie należy pić wody nie przegotowanej, lecz tylko wodę butelkowaną kupioną w sklepach. Opieka medyczna dostępna jest we wszystkich większych miastach, w szpitalach i klinikach prywatnych. Wizyta lekarska kosztuje 50 USD, doba hospitalizacji ok. 80 USD.

Informacje dla kierowców

Nie można się posługiwać polskim prawem jazdy; przy wjeździe należy poprosić o bezpłatne zaświadczenie uprawniające do prowadzenia pojazdów wydane na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Dysponując kartą kredytową, można wynająć samochód.

Podróżowanie po kraju

Nie ma żadnych ograniczeń.

Bezpieczeństwo

Ze względu na dużą przestępczość nie należy nosić przy sobie większych kwot pieniędzy, paszportu (zamiast oryginału można posługiwać się fotokopią,) także widocznej kosztownej biżuterii. Lepiej też odwiedzać jedynie miejsca rekomendowane przez biura podróży lub hotele. Samotny spacer po zmroku nie jest bezpieczny. Zasadniczo należy unikać wszelkich sytuacji konfliktowych. W sześciu głównych miastach czynne są numery alarmowe policji turystycznej (Policia de turismo), dostępne na stronie: www.letsgohonduras.com.

Przydatne informacje

• Warto zapoznać się z informacją na oficjalnej stronie Instytutu Turystyki: www.letsgohonduras.com.

• Wymiany dolarów na lempiry można bez kłopotu dokonywać w bankach lub hotelach. W wielu placówkach handlowych można płacić dolarami USA.

• Bardzo przydatna jest znajomość języka hiszpańskiego, przynajmniej w stopniu podstawowym. Znajomość języka angielskiego jest dość rzadka.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Honduras podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w San José (Kostaryka). W Tegucigalpa i San Pedro Sula rezydują konsulowie honorowi RP.

Stolica: Tegucigalpa
Waluta: lempira (HNL), 1 HNL = 100 centavos;
1 USD = 19,63 HNL
Język urzędowy: hiszpański

Źródło: MSZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA