| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Hongkong

 

Od 1842 r. do 1 lipca 1997 r. kolonia brytyjska. Pod zwierzchnictwo Chin Hongkong przeszedł jako Specjalny Region Administracyjny funkcjonujący na zasadach „jedno państwo – dwa systemy”. W praktyce oznacza to, że Hongkong ma własną ustawę zasadniczą (Basic Law), własną flagę i szeroki zakres autonomii – własny system polityczny, gospodarczy, monetarny, edukacyjny, własne sądownictwo – z wyjątkiem polityki zagranicznej i obrony, za które to sfery odpowiada centralny rząd w Pekinie.

Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nielegalne podjęcie pracy zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 000 HKD) oraz udających się do Hongkongu na pobyt stały.

Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać bezpłatnie w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Na wizę czeka się ok. 2 dni roboczych. Szybciej można ją uzyskać za odpłatnością 100 HKD w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Tam też w ciągu kilku godzin można otrzymać wizę w trybie ekspresowym za 300 HKD. Osoby przybywające do Hongkongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office. Możliwe jest uzyskanie „od ręki” na przejściu granicznym 5-dniowej, bezpłatnej wizy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Shenzhen położonej na granicy z Hongkongiem.

W zasadzie nie wymaga się okazywania środków finansowych na granicy. Wymóg ten może jednak być zastosowany w przypadkach szczególnych, np. przy kolejnym przekraczaniu granicy przez osoby, które poprzednio okazały się niewypłacalne. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 120 HKD.

Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Hongkong jest obszarem wolnocłowym – cła pobierane są wyłącznie za alkohol, papierosy, importowane kosmetyki, samochody i paliwa. Zabrania się wwożenia oraz wywożenia bez specjalnej zgody takich artykułów jak broń i amunicja, kość słoniowa, lekarstwa, mięso, a także zwierząt i roślin.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK