Kategorie

Wiza, przepisy wjazdowe

Obywatele polscy podróżujący na Tajwan muszą mieć wizę. Można ją uzyskać za pośrednictwem Biura Kulturalno-Gospodarczego Tajpej w Warszawie (ul. Koszykowa 54, tel. 022 630 84 38, faks 022 630 84 31) lub w odpowiednikach tego biura w innych krajach i na przejściach granicznych (międzynarodowe porty lotnicze w stolicy kraju Tajpej i w Kaohsiung). Należy mieć ważny przez co najmniej pół roku paszport, bilet na powrót lub na dalszą podróż oraz 2 fotografie paszportowe. Opłata za wizę wydaną na lotnisku wynosi 2000 TWD. Kwestionariusz wizowy należy wypełnić w języku angielskim. Wydawane na lotniskach wizy uprawniają do pobytu na Tajwanie przez 30 dni i nie można ich przedłużyć.

Przepisy prawne

Obowiązujący na Tajwanie kodeks karny przewiduje wyjątkowo surowe sankcje (do kary śmierci włącznie) za przemyt, handel oraz posiadanie narkotyków.

Ubezpieczenie

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia należy wykupić polisę ubezpieczeniową, przy czym należy się upewnić, czy obejmuje ona Tajwan oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie swego agenta.

Szczepienia, służba zdrowia

Reklama

Zagrożenia dla zdrowia, jak na strefę subtropikalną, są stosunkowo niewielkie. Nie należy jednak pić nieprzegotowanej wody z kranu. Uważać należy na komary, które mogą roznosić japońskie wirusowe zapalenie mózgu czy tropikalną gorączkę dengę. W rejonach wiejskich w wodzie występuje ameba. Stopniowo zwiększa się liczba nosicieli wirusa HIV. Na początku 2003 r. Tajwan był jednym z rejonów najbardziej dotkniętych epidemią SARS. W 2005 r. odnotowano kilka przypadków zachorowań na ptasią grypę. W okresie zimowym, ze względu na dużą wilgotność, częste są przeziębienia.

Osobom planującym dłuższy pobyt na wyspie w tym okresie zaleca się odpowiednie szczepienia. Turyści odbywający piesze wycieczki po górach lub terenach leśnych narażeni są na ukąszenia jadowitych węży, które są tu wyjątkowo liczne. Niebezpieczne mogą też być owady (np. osy, czy dzikie pszczoły). Miejscowe przychodnie lekarskie i szpitale zapewniają dostatecznie wysoki poziom usług. Na ogół wymagana jest natychmiastowa opłata za usługi medyczne. Leczenie poważnych zachorowań połączone z hospitalizacją może, w bardziej skomplikowanych przypadkach, kosztować do 100 tys. USD. W niektórych, nawet dużych szpitalach, przyjmowane są opłaty tylko w gotówce i nie są honorowane karty kredytowe.

Informacje dla kierowców

Na Tajwanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy pobytach dłuższych – np. w związku z zatrudnieniem – poza wydanym w Polsce międzynarodowym prawem jazdy należy dodatkowo mieć (wystawianą przez miejscową policję) wkładkę zaświadczającą, że będzie ono honorowane na Tajwanie przez okres ważności zezwolenia na pobyt.

Odwiedzający Tajwan cudzoziemcy często zainteresowani są wynajmem bardzo tu popularnych skuterów. Sieć drogowa na Tajwanie jest dobrze rozwinięta i utrzymana. Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy na wąskich i krętych drogach górskich. Ulice w Tajpej i innych większych miastach są zatłoczone. Obowiązujące przepisy ruchu drogowego w zasadzie odpowiadają światowym normom. Można mieć jedynie pewne zastrzeżenia co do ich przestrzegania, szczególnie przez kierowców taksówek, ciężarówek oraz skuterów. Obowiązuje ruch prawostronny.


Bezpieczeństwo

Tajwan, w porównaniu z innymi miejscami w regionie, jest krajem zasadniczo bezpiecznym, jednak należy zachować szczególne środki ostrożności w miejscach publicznych (bazary, domy towarowe itp.). Wszelkie cenne przedmioty oraz dokumenty należy przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie należy nosić jedynie niezbędną kwotę pieniędzy oraz poświadczone kopie dokumentów. Zaleca się korzystanie z usług taksówek miejskich, które nie są drogie.

Przydatne informacje

 • Powszechnie honorowane są karty płatnicze VISA, MasterCard, American Express itp. W niektórych punktach sprzedaży mogą pojawić się trudności z realizacją płatności kartami VISA Electron. Wydane przez polskie banki karty w większości mogą być również używane do wypłat z miejscowych bankomatów. Z uwagi na coraz bardziej rozpowszechnione kradzieże (elektroniczne kopiowanie) numerów i kodów PIN kart kredytowych i bankomatowych należy zachować szczególną ostrożność. Optymalnym rozwiązaniem jest pobieranie gotówki w bankomatach znajdujących się przy siedzibach większych banków, które mają stałą ochronę lub monitoring elektroniczny;
 • Telefonia komórkowa obsługuje roaming polskich operatorów. Elektryczność: 110 V, 60 Hz. System TV: NTSC;
 • W lokalnych wydziałach policji działają sekcje dla cudzoziemców, które zatrudniają funkcjonariuszy mówiących po angielsku; numery telefonów w większych miastach Tajwanu: Tajpej (02) 25566007, Kaoshiung (07) 2154342, Tainan (06) 2229704, Taichung (04) 3273875, Taitung (089) 334756, Pingtung (08) 7336283;
 • Utrata paszportu powinna być zgłaszana na posterunku policji w miejscu, gdzie miało miejsce zdarzenie, a następnie w Warszawskim Biurze Handlowym w Tajnej;
 • Tajwan jest wyspą o silnej gospodarce i wysokim poziomie dochodów miejscowej ludności; nie należy do tanich krajów. Szczególnie drogie są hotele oraz wszelkiego rodzaju usługi. Do tańszych należą małe restauracje serwujące dania chińskie.
 • Wyspa jest terenem bardzo intensywnej aktywności sejsmicznej. Zagrożenie trzęsieniami ziemi jest znaczne. Niewielkie wstrząsy (do 5 stopni) są w różnych częściach wyspy prawie na porządku dziennym. Ulewne deszcze podczas tajfunów, które występują od kwietnia do października, powodują osuwanie się ziemi, gwałtowny przybór wód w potokach i rzekach oraz powodzie. Podczas tajfunu nie należy wychodzić z domu, czy opuszczać hotelu. Należy zaopatrzyć się w latarki, baterie, świece, zapas wody i żywności na 2, 3 dni. Z reguły na czas przechodzenia tajfunu ogłaszane są dni wolne od pracy. Z uwagi na występowanie klęsk żywiołowych lub innych poważnych zagrożeń, zaleca się słuchanie komunikatów, nadającej w języku angielskim, miejscowej radiostacji International Community Radio Taiwan (ICRT) – FM 100,7 MHz (północna i południowa część wyspy) oraz FM 100,1 MHz (środkowa część).
 • Polska nie uznaje państwowości Tajwanu oraz nie utrzymuje z nim stosunków dyplomatycznych – na wyspie nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego ani urzędu konsularnego. W przypadkach wymagających pomocy można kontaktować się z Warszawskim Biurem Handlowym w Tajpej.

Stolica: Tajpej
Waluta: nowy dolar tajwański (TWD);
1 USD = 32 TWD
Język urzędowy: chiński (mandaryński)
Inne języki: angielski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

  Czy można zobaczyć nagranie z egzaminu na prawo jazdy? Jak najbardziej. Niestety tylko w przypadku, w którym kandydat... nie zda egzaminu.

  Kurs reedukacyjny: co to jest?

  Kurs reedukacyjny: co to jest i w jakich przypadkach jest konieczny? Dziś opowiemy o szkoleniach organizowanych przez WORD-y.

  Ile kosztuje licencja taxi?

  Ile kosztuje licencja taxi? Kierowca musi spełnić parę wymogów formalnych. Na jaki wydatek musi się przygotować? Kilkaset złotych.

  Jak zostać kierowcą Ubera? To w pewnym sensie proste...

  Jak zostać kierowcą Ubera? Choć wymogi nie są zaporowe, jest kilka punktów, które musi wypełnić kandydat. Zaraz opowiemy o procesie autoryzacji.

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Sunderland zaczyna produkcję

  Qashqai zostaje w Wielkiej Brytanii. Pomimo brexitu Nissan nie zdecydował się na przeniesienie produkcji z Wysp Brytyjskich.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.