reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Obywatele polscy podróżujący na Tajwan muszą mieć wizę. Można ją uzyskać za pośrednictwem Biura Kulturalno-Gospodarczego Tajpej w Warszawie (ul. Koszykowa 54, tel. 022 630 84 38, faks 022 630 84 31) lub w odpowiednikach tego biura w innych krajach i na przejściach granicznych (międzynarodowe porty lotnicze w stolicy kraju Tajpej i w Kaohsiung). Należy mieć ważny przez co najmniej pół roku paszport, bilet na powrót lub na dalszą podróż oraz 2 fotografie paszportowe. Opłata za wizę wydaną na lotnisku wynosi 2000 TWD. Kwestionariusz wizowy należy wypełnić w języku angielskim. Wydawane na lotniskach wizy uprawniają do pobytu na Tajwanie przez 30 dni i nie można ich przedłużyć.

Obowiązujący na Tajwanie kodeks karny przewiduje wyjątkowo surowe sankcje (do kary śmierci włącznie) za przemyt, handel oraz posiadanie narkotyków.

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia należy wykupić polisę ubezpieczeniową, przy czym należy się upewnić, czy obejmuje ona Tajwan oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie swego agenta.

Zagrożenia dla zdrowia, jak na strefę subtropikalną, są stosunkowo niewielkie. Nie należy jednak pić nieprzegotowanej wody z kranu. Uważać należy na komary, które mogą roznosić japońskie wirusowe zapalenie mózgu czy tropikalną gorączkę dengę. W rejonach wiejskich w wodzie występuje ameba. Stopniowo zwiększa się liczba nosicieli wirusa HIV. Na początku 2003 r. Tajwan był jednym z rejonów najbardziej dotkniętych epidemią SARS. W 2005 r. odnotowano kilka przypadków zachorowań na ptasią grypę. W okresie zimowym, ze względu na dużą wilgotność, częste są przeziębienia.

Osobom planującym dłuższy pobyt na wyspie w tym okresie zaleca się odpowiednie szczepienia. Turyści odbywający piesze wycieczki po górach lub terenach leśnych narażeni są na ukąszenia jadowitych węży, które są tu wyjątkowo liczne. Niebezpieczne mogą też być owady (np. osy, czy dzikie pszczoły). Miejscowe przychodnie lekarskie i szpitale zapewniają dostatecznie wysoki poziom usług. Na ogół wymagana jest natychmiastowa opłata za usługi medyczne. Leczenie poważnych zachorowań połączone z hospitalizacją może, w bardziej skomplikowanych przypadkach, kosztować do 100 tys. USD. W niektórych, nawet dużych szpitalach, przyjmowane są opłaty tylko w gotówce i nie są honorowane karty kredytowe.

Na Tajwanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy pobytach dłuższych – np. w związku z zatrudnieniem – poza wydanym w Polsce międzynarodowym prawem jazdy należy dodatkowo mieć (wystawianą przez miejscową policję) wkładkę zaświadczającą, że będzie ono honorowane na Tajwanie przez okres ważności zezwolenia na pobyt.

Odwiedzający Tajwan cudzoziemcy często zainteresowani są wynajmem bardzo tu popularnych skuterów. Sieć drogowa na Tajwanie jest dobrze rozwinięta i utrzymana. Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy na wąskich i krętych drogach górskich. Ulice w Tajpej i innych większych miastach są zatłoczone. Obowiązujące przepisy ruchu drogowego w zasadzie odpowiadają światowym normom. Można mieć jedynie pewne zastrzeżenia co do ich przestrzegania, szczególnie przez kierowców taksówek, ciężarówek oraz skuterów. Obowiązuje ruch prawostronny.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama