reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Wenezuela

 

Wiza, przepisy wjazdowe

Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy obowiązani są wypełnić tzw. kartę turystyczną (tarjeta de turismo). Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w Wenezueli bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu wynosi sześć miesięcy od daty wjazdu. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny. W przypadku pobytu w Wenezueli w celu innym niż turystyczny (podjęcie pracy lub nauki, biznes) należy mieć wizę wydaną przez Ambasadę Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie. Nie określono kwoty środków pieniężnych wymaganych na czas pobytu.

Przepisy celne

Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia artykułów żywnościowych, mięsnych, przetworów owocowych, owoców. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w deklaracji celnej otrzymywanej w samolocie i odbieranej przez służby celne przy przekraczaniu granicy.

Przepisy prawne

Zgodnie z prawem obowiązującym od 2005 r. wymiany walut obcych można dokonywać wyłącznie w bankach (kantory wymiany walut zostały zlikwidowane). Dokonywanie wymiany walut w miejscach innych niż banki grozi przepadkiem walut i (w zależności od kwoty wymienianych walut) grzywną pieniężną lub karą pozbawienia wolności. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania lub przewożenia substancji narkotykowych: za tego typu przestępstwo tutejszy kodeks karny przewiduje kary od 8 do 16 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Pozostałe przepisy prawne nie odbiegają od standardowych.

Meldunek

Istnieje obowiązek meldunkowy (w hotelu należy wypełnić odpowiedni formularz).

Ubezpieczenia

Uznawane są tylko ubezpieczenia uznanych firm międzynarodowych. Ubezpieczenia firm polskich nie są honorowane.

Szczepienia, służba zdrowia

Nie są zalecanie ani wymagane szczepienia. Jeśli turysta podróżuje na południe kraju, wskazane jest zaszczepienie się przeciw malarii i dendze. Pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Cena wizyty w klinice wynosi od 40 do 150 USD. Dzień pobytu w szpitalu prywatnym kosztuje 400–550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne są płatne dodatkowo.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz obowiązkowo miejscowe świadectwo zdrowia, które wraz z prawem jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów. Świadectwo zdrowia można otrzymać po wykonaniu odpowiednich badań w wyznaczonych do tego celu placówkach. Koszt badań wynosi ok. 15 USD.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wnezuela
Wnezuela

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama