| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Wietnam

 

Informacje dla kierowców

Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy. Możliwe jest uzyskania wietnamskiego prawa jazdy na podstawie polskiego.

Podróżowanie po kraju

Obcokrajowcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których istnieją ograniczenia ruchu turystycznego. Wietnam jest bardzo ciekawy pod względem turystycznym: z walorów krajobrazowych słyną m.in. Ha Long, Cat Ba, Tra Co, Sapa, delta Mekongu, z walorów kulturowych i historycznych – m.in. Hoi An, Hue, My Son a typowo wypoczynkowych – np. Da Lat czy Nha Trang. W Wietnamie turysta może zamieszkać w hotelu lub pensjonacie – cena za nocleg w Hanoi zaczyna się od 10 USD. Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do Ho Chi Minh City zajmuje ok. 29 godzin) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach zaskoczeniem dla turysty może być duży ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa – szczególną ostrożność należy wykazać przy przechodzeniu przez jezdnię.

Bezpieczeństwo

Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ryzyka ataków terrorystycznych czy zbrojnej napaści. W Hanoi, oprócz kradzieży kieszonkowych, inne przypadki przestępstw pospolitych należą do wyjątków (choć np. w Ho Chi Minh zagrożenie przestępczością pospolitą jest większe).

Święta

Dni wolne od pracy to: 1 stycznia, 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu, 1 maja – Święto Pracy, 2 września – Święto Narodowe. Nowy Rok Księżycowy – Tet obchodzony jest w styczniu lub lutym; czas wolny od pracy rozpoczyna się w ostatnim dniu starego roku i trwa przez kolejne trzy dni księżycowego Nowego Roku.

Przydatne informacje:

• Różnica czasu między Wietnamem a Polską to 6 godzin w czasie zimowym, 5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).
• Dotychczas żaden z polskich operatorów komórkowych nie miał podpisanej umowy roamingowej z Wietnamem. SMS-y z Wietnamu są odbierane przez abonentów polskich sieci komórkowych, natomiast SMS-y wysyłane z polskich sieci nie docierają do aparatów działających w wietnamskich sieciach komórkowych. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych.
• Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z godzinną przerwą między godzinami od 11.00 do 13.00.
• W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 20.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.
• Walutę (euro, dolary) można wymienić w niemal każdym sklepie z wyrobami jubilerskimi lub w hotelu. W dużych miastach sieć kantorów jest dość dobrze rozwinięta, w mniejszych miejscowościach kantorów praktycznie nie ma.
• W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 10 do 150 USD i więcej za dobę – zazwyczaj można je negocjować.
• Należy uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach (wątpliwości budzą warunki sanitarno-higieniczne).
• Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć równowartości 12 USD. Popularnym sposobem poruszania się po miastach jest jazda na motocyklu z miejscowym kierowcą. Koszt przejazdu w granicach Hanoi nie powinien przekroczyć 35 000 VND, jednak cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.
• Najlepszą porą na zwiedzanie Wietnamu jest wczesna jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej ma miejsce w sierpniu. Zimą temperatura spada do ok. 10 st. C, występują również częste opady deszczu.
• Ambasada RP czynna jest od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. Ambasada jest nieczynna podczas polskich oraz wietnamskich świąt państwowych.

Sprawy konsularne w ambasadzie załatwiane są w poniedziałki i środy od 8.30 do 12.00.

Stolica: Hanoi
Waluta: dong wietnamski (VND);
1 USD = 16 000 VND
Język urzędowy: wietnamski
Inne języki: angielski, chiński (yue), francuski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK