reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Zambia

 

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w punktach przekraczania granicy. Wiza jednokrotna kosztuje 25 USD, dwukrotna – 40 USD, wielokrotna – 80 USD. Okres ważności paszportu przy wjeździe powinien wynosić minimum 3 miesiące. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego (lub środków na jego zakup), dokumentów (wiz) umożliwiających dalszą lub powrotną podróż oraz środków wystarczających na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na dzień pobytu nie jest określona). Karta stałego pobytu musi być odnawiana corocznie (opłata ok. 300 USD). Przy wylocie należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości 20 USD.

Przepisy celne są zbliżone do standardów międzynarodowych. Nie ma ograniczeń przy przewozie obcych środków płatniczych. Wywóz możliwy jest do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków są karalne. Zwrot podatku VAT następuje wyłącznie w przypadku uzyskania numeru ewidencji podatkowej i książeczki zwrotu podatku.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

W Zambii nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Uznawane są polisy głównych światowych towarzystw ubezpieczeniowych. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC (można wykupić krótkoterminową polisę na głównych przejściach granicznych), wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych.

Szczepienia nie są wymagane, zaleca się jednak szczepienie przeciw żółtej febrze. Zagrożenie malarią występuje na całym obszarze kraju w ciągu całego roku. Polecanym lekiem profilaktycznym jest mefloquine. Bardzo wysoka jest zachorowalność na AIDS. Opieka medyczna o standardzie europejskim dostępna jest jedynie w stolicy kraju. W poważniejszych przypadkach należy przewieźć chorego do Zimbabwe lub RPA.

Krajowe prawo jazdy jest ważne przez 180 dni pobytu. Należy mieć poświadczone tłumaczenie dokumentu na język angielski. Obowiązuje ruch lewostronny. Liczne są przypadki wymuszania łapówek przez funkcjonariuszy policji za wyimaginowane przewinienia drogowe.

Nie ma ograniczeń. Nie należy jednak podróżować samochodem po zmroku. Komunikacja liniami autobusowymi jest bezpieczna.

Zagrożenie przestępczością jest wysokie w miastach, zwłaszcza w Lusace. Służby policyjne są mało skuteczne. Zaleca się ograniczenie poruszania się pieszo po mieście.

Obchodzone są święta katolickie, muzułmańskie i lokalne.

  • W bankach i kantorach (centrum handlowe Manda Hill w Lusace) można wymieniać pieniądze bez ograniczeń.
  • Urzędy pracują w godzinach 8.00–16.00.
  • Sieć sklepów jest słabo rozwinięta (czynne od 8.00 do 17.00), natomiast w Lusace są dwa centra handlowe, Manda Hill i Arcadia, z dużą ofertą towarów, głównie z RPA.
  • Doba hotelowa kosztuje 100–200 USD. Miejsca nocle¬gowe o niż¬szym standardzie – ok. 40 USD.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Zambii podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Harare (Zimbabwe). W wielu miastach i wioskach Zambii działają polskie misje katolickie. W Lusace działa honorowy konsulat generalny RP.

Stolica: Lusaka
Waluta: kwacha (ZMK), 1 ZMK = 100 ngwee;
1 USD = 3500 ZMK (grudzień 2006 r.)
Język urzędowy: angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama