| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Turkmenistan

 

Wiza, przepisy wjazdowe

Wizy wydawane są – na podstawie zaproszenia od osoby fizycznej lub prawnej poświadczonego przez MSZ Turkmenistanu – tylko przez konsulaty i wydziały konsularne ambasad Turkmenistanu, np. w Kijowie czy w Moskwie. Wiza zwykła na wjazd i wyjazd kosztuje: 10dniowa – 31 USD, 20dniowa – 41 USD, na 1 miesiąc – 51 USD, na 2 miesiące – 81 USD, na 3 miesiące – 111 USD, na 6 miesięcy – 201 USD, na 1 rok – 381 USD. Wizy wielokrotne kosztują: na 1 miesiąc
– 71 USD, na 2 miesiące – 111 USD, na 3 miesiące – 151 USD, na 6 miesięcy – 271 USD, na 1 rok – 511 USD. Wizy wydaje się w trybie normalnym w ciągu 4–10 dni lub w trybie ekspresowym w ciągu 3 dni roboczych. Dodatkowa opłata za ekspresowe wydanie wizy wynosi 100 proc. kosztów. W przypadku ubiegania się o tzw. wizę dziennikarską z aplikacją należy wystąpić ze znacznym wyprzedzeniem. Procedura wydania wizy trwa nawet do ok. miesiąca.

Meldunek

Po przybyciu do Turkmenistanu w ciągu 72 godzin należy dopełnić obowiązku meldunkowego.

Szczepienia, służba zdrowia

Nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest na niskim poziomie i trudno dostępna poza dużymi miastami.

Podróżowanie po kraju

Cudzoziemcy mogą zatrzymywać się tylko w hotelach. Można je znaleźć jedynie w dużych miastach. Ograniczenia w podróżowaniu dotyczą terenów wojskowych i przygranicznych. Na przejazd przez poszczególne rejony kraju należy uzyskiwać zgodę władz. Uwaga: Z uwagi na brak infrastruktury turystycznej i potrzebę uzyskiwania na miejscu pozwoleń na podróżowanie po poszczególnych rejonach kraju pobyt w Turkmenistanie może wiązać się z dużym ryzykiem.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest umiarkowane. Turyści (jest ich bardzo mało) najczęściej stają się ofiarami pospolitych kradzieży. Duże odległości między miastami i drogi prowadzące po pustynnych, nie zamieszkanych terenach sprzyjają przestępczości kryminalnej.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Turkmenistan podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Teheranie (Iran) – również w zakresie spraw konsularnych.

Stolica: Aszchabad
Waluta: manat turkmeński (TMM); 1 TMM = 100 tenesi,
1 USD = 24 000 TMM
Język urzędowy: turkmeński
Inne języki: rosyjski, uzbecki

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »