Kategorie

Wiza, przepisy wjazdowe

Reklama

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju turystycznie na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego ani okazywania określonej kwoty dewiz. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że przy wylocie z Montevideo muszą wnieść opłatę lotniskową w wysokości 24 USD (wysokość opłaty ulega zmianie).

Osoby zainteresowane przedłużeniem pobytu w Urugwaju (ponad 90 dni) powinny wcześniej zgłosić się w Urzędzie Migracyjnym (Dirección Nacional de Migración) i uzyskać stosowną zgodę. Niedopełnienie tego obowiązku obarczone jest karą pieniężną (co najmniej 20 USD), ale może również spowodować decyzję administracyjną nakazującą opuszczenie Urugwaju we wskazanym przez urząd terminie. Polacy zainteresowani pobytem czasowym (ponad 90 dni), np. w związku z planowanym podjęciem studiów czy pracy zarobkowej, powinni bezwarunkowo przed wjazdem do Urugwaju uzyskać wizę pobytową w Ambasadzie Urugwaju w Warszawie.

Przepisy celne

Obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu nasion roślin, wędlin, konserw mięsnych, świeżych artykułów spożywczych, w tym owoców. Osoby przybywające do Urugwaju otrzymują pisemną informację nt. artykułów objętych zakazem wwozu oraz formularz deklaracji celnej, którą odbiera funkcjonariusz dokonujący odprawy celnej. Urugwajskie służby weterynaryjne na granicy (w tym na lotnisku Carrasco w Montevideo) mają odpowiednie urządzenia do sprawdzania zawartości bagażu podręcznego i rekwirują towary objęte zakazem wwozu. Bezwzględny zakaz wwozu obejmuje również narkotyki i inne środki psychotropowe. W 2004 r. zintensyfikowano zwalczanie przemytu tych substancji, który jest surowo karany wieloletnim więzieniem.

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego. W karcie wjazdowej (wypełnianej przy przekraczaniu granicy) należy podać cel, miejsce i czas pobytu w Urugwaju.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Uznawane są polskie polisy, ale przed wyjazdem z Polski należy zapoznać się z zakresem usług objętych ubezpieczeniem na terytorium Urugwaju. Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, czy polisa zwalnia osobę ubezpieczoną od dodatkowych opłat przy korzystaniu z pomocy medycznej na terenie Urugwaju. Warto również wcześniej ustalić adresy i telefony placówek medycznych w Urugwaju, które będą honorowały wykupione w Polsce ubezpieczenie.

Szczepienia, służba zdrowia

W Urugwaju od wielu lat nie występują zagrożenia epidemiologiczne i nie ma obowiązkowych szczepień. W ramach profilaktyki warto jednak, odpowiednio wcześnie przed podróżą, zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Szczegółowe informacje o zalecanych szczepieniach w różnych krajach dostępne są w każdej wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Ośrodki publicznej służby zdrowia w Urugwaju są dostępne dla osób wymagających nagłej pomocy lekarskiej. Jednakże w systemie leczenia ambulatoryjnego uzgadnianie terminów wizyt lekarskich może trwać kilka tygodni. W lecznictwie prywatnym wizyta lekarska kosztuje minimum 80–100 USD. Szpitale prywatne w Urugwaju świadczą usługi medyczne na dobrym poziomie. Jeśli pacjent nie ma stosownego ubezpieczenia, szpital żąda wpłacenia zaliczki w wysokości np. 40 000 UYU (ok. 1750 USD). Po zakończeniu pobytu w szpitalu i odliczeniu wszelkich kosztów leczenia pozostała część zaliczki jest rozliczana z pacjentem.

Informacje dla kierowców

Sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Na autostradzie Montevideo–Punta del Este oraz na większości dróg międzydepartamentalnych (wojewódzkich) pobierane są opłaty za przejazd. Władze Urugwaju nie uznają międzynarodowego prawa jazdy. Planując dłuższy pobyt w Urugwaju, należy uzyskać lokalne prawo jazdy na podstawie rodzimego. W okresie letnim (grudzień–luty) trzeba się liczyć z tym, że czas oczekiwania na ten dokument może wynosić kilka tygodni.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu. Stała troska władz o ochronę środowiska naturalnego, stosunkowo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i hotelowa, konkurencyjne wobec krajów UE i USA koszty utrzymania oraz relatywnie wysoki stopień bezpieczeństwa publicznego w Urugwaju sprzyjają rozwojowi turystyki, szczególnie w rejonie ujścia Rio de la Plata do Oceanu Atlantyckiego (tu usytuowany jest znany kurort Punta del Este) oraz wzdłuż całego wybrzeża atlantyckiego (do granicy z Brazylią). Turyści z Polski najchętniej odwiedzają Urugwaj w miesiącach listopad–grudzień (sezon turystyczny w Urugwaju trwa od grudnia do lutego). Wskazanym środkiem komunikacji w Urugwaju są autobusy. Główny dworzec autobusowy w Montevideo mieści się przy placu Tres Cruzes. W Urugwaju de facto nie istnieją pasażerskie linie kolejowe.


Bezpieczeństwo

Ocenia się, że przestępczość pospolita w Urugwaju jest mniejsza niż w pozostałych krajach regionu. Jednakże głównie w okresie letnim (grudzień–luty) w stolicy i w nadmorskich kurortach wzrasta nawet o 30 proc. liczba drobnych przestępstw (kradzieże kieszonkowe, kradzieże w hotelach, wyłudzenia, oszustwa, napady), których ofiarą padają zagraniczni turyści. Stąd też w tym okresie wiele atrakcyjnych miejsc i regionów turystycznych (np. plaże) jest patrolowanych przez specjalną policję (Policia Turistica). Należy unikać zwiedzania w godzinach nocnych dzielnicy portowej w Montevideo. Również poruszanie się po zachodzie słońca w starym centrum miasta (Ciudad Vieja) nie jest wskazane.

Religia, obyczaje

Podstawowe grupy etniczne: biali – 88 proc., metysi – 8 proc., czarni – 4 proc. Podstawowe wyznania: rzymskokatolickie (66 proc.), protestantyzm, judaizm. Szkoły publiczne i urzędy państwowe mają charakter świecki. W okresie karnawału (luty) organizowane są parady szkół tańca (największe w Montevideo i Paysandú) oraz imprezy folklorystyczne.

Święta

Dniami świątecznymi i wolnymi od pracy w 2006 r. są: 6 stycznia – Święto Trzech Króli, 27–28 lutego – Karnawał, 13–14 kwietnia – Wielkanoc, 19 kwietnia – Święto 33 Orientales, 1 maja – Święto Pracy, 18 maja – Święto Batalla las Piedras, 19 czerwca – Święto N. Artigasa, 18 lipca – Święto Niepodległości, 25 sierpnia – Święto Narodowe, 12 października – Święto Rasy, 2 listopada – Dzień Zaduszny, 25 grudnia – Boże Narodzenie.

Przydatne informacje

 • Ambasada RP w Montevideo sugeruje, aby obywatele Polski udający się do Urugwaju przed wyjazdem zapoznali się z niniejszą informacją oraz danymi gromadzonymi na stronie internetowej Ambasady: www.embajadapoloniauruguay. com (tylko częściowo w języku hiszpańskim), jak również – w miarę możliwości i potrzeb – z informacjami publikowanymi na stronie internetowej: www.lanic.utexas.edu/la/uruguay (Latin American Network Information Center – w angielskiej, hiszpańskiej lub portugalskiej wersji językowej);
 • W północnych regionach kraju, graniczących z Brazylią, miejscowa ludność używa języka portuñol lub brazilero (odmiana hiszpańsko-portugalska). Znajomość języka angielskiego jest słaba;
 • Oficjalną walutą jest peso urugwajskie; w obiegu są banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 peso oraz monety: 50 centesimos, 1, 2, 5 i 10 peso. Centralny Bank Urugwaju ostrzega o pojawianiu się w obiegu fałszywych banknotów o nominale 500 i 1000 peso;
 • W sklepach ceny towarów i usług podawane są w peso urugwajskich. W cenę wliczony jest podatek VAT w wysokości 23 proc., który nie jest zwracany. W wielu sklepach (głównie w super i hipermarketach) za zakupy można płacić w dolarach lub kartami American Express, VISA, MasterCard czy Diners Club. Honorowane są również czeki podróżne;
 • Powszechne jest dawanie napiwków w restauracjach (5–10 proc. usługi), ale nie są one obowiązkowe. Niewielkie napiwki są dawane również portierom i bagażowym;
 • Od 1 marca 2005 r. we wszystkich gmachach i urzędach publicznych obowiązuje zakaz palenia tytoniu;
 • Ważniejsze telefony alarmowe: policja 911, straż pożarna 104, pogotowie ratunkowe 159, policja drogowa 5140670, policja turystyczna 222, informacja lotnicza na MPL Carrasco w Montevideo 6040329;
 • Walutę należy wymieniać w oficjalnych kantorach (w dużych supermarketach, bankach itp.);
 • Państwowy transport miejski jest niewystarczający. Powszechne jest korzystanie z taksówek i remises (korporacje taksówkowe dysponujące lepszymi środkami transportu i bez tradycyjnego oznakowania pojazdu). Cenę za przejazd remises warto ustalić z góry. Również w przypadku taksówek warto zorientować się wcześniej, jaki będzie koszt przejazdu;
 • Różnica czasu w stosunku do Polski: (–) 3 godziny w okresie polskiej zimy i (–) 5 godzin w czasie polskiego lata.

Stolica: Montevideo
Waluta: peso urugwajskie (UYU), 1 UYU = 100 centesimos
Język urzędowy: hiszpański

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.