| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Urugwaj

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przyjeżdżających do Urugwaju turystycznie na okres do 90 dni. Do przekroczenia granicy niezbędny jest polski paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 3 miesiące od daty wyjazdu z Urugwaju. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego ani okazywania określonej kwoty dewiz. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że przy wylocie z Montevideo muszą wnieść opłatę lotniskową w wysokości 24 USD (wysokość opłaty ulega zmianie).

Osoby zainteresowane przedłużeniem pobytu w Urugwaju (ponad 90 dni) powinny wcześniej zgłosić się w Urzędzie Migracyjnym (Dirección Nacional de Migración) i uzyskać stosowną zgodę. Niedopełnienie tego obowiązku obarczone jest karą pieniężną (co najmniej 20 USD), ale może również spowodować decyzję administracyjną nakazującą opuszczenie Urugwaju we wskazanym przez urząd terminie. Polacy zainteresowani pobytem czasowym (ponad 90 dni), np. w związku z planowanym podjęciem studiów czy pracy zarobkowej, powinni bezwarunkowo przed wjazdem do Urugwaju uzyskać wizę pobytową w Ambasadzie Urugwaju w Warszawie.

Obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu nasion roślin, wędlin, konserw mięsnych, świeżych artykułów spożywczych, w tym owoców. Osoby przybywające do Urugwaju otrzymują pisemną informację nt. artykułów objętych zakazem wwozu oraz formularz deklaracji celnej, którą odbiera funkcjonariusz dokonujący odprawy celnej. Urugwajskie służby weterynaryjne na granicy (w tym na lotnisku Carrasco w Montevideo) mają odpowiednie urządzenia do sprawdzania zawartości bagażu podręcznego i rekwirują towary objęte zakazem wwozu. Bezwzględny zakaz wwozu obejmuje również narkotyki i inne środki psychotropowe. W 2004 r. zintensyfikowano zwalczanie przemytu tych substancji, który jest surowo karany wieloletnim więzieniem.

Nie ma obowiązku meldunkowego. W karcie wjazdowej (wypełnianej przy przekraczaniu granicy) należy podać cel, miejsce i czas pobytu w Urugwaju.

Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Uznawane są polskie polisy, ale przed wyjazdem z Polski należy zapoznać się z zakresem usług objętych ubezpieczeniem na terytorium Urugwaju. Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, czy polisa zwalnia osobę ubezpieczoną od dodatkowych opłat przy korzystaniu z pomocy medycznej na terenie Urugwaju. Warto również wcześniej ustalić adresy i telefony placówek medycznych w Urugwaju, które będą honorowały wykupione w Polsce ubezpieczenie.

W Urugwaju od wielu lat nie występują zagrożenia epidemiologiczne i nie ma obowiązkowych szczepień. W ramach profilaktyki warto jednak, odpowiednio wcześnie przed podróżą, zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Szczegółowe informacje o zalecanych szczepieniach w różnych krajach dostępne są w każdej wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Ośrodki publicznej służby zdrowia w Urugwaju są dostępne dla osób wymagających nagłej pomocy lekarskiej. Jednakże w systemie leczenia ambulatoryjnego uzgadnianie terminów wizyt lekarskich może trwać kilka tygodni. W lecznictwie prywatnym wizyta lekarska kosztuje minimum 80–100 USD. Szpitale prywatne w Urugwaju świadczą usługi medyczne na dobrym poziomie. Jeśli pacjent nie ma stosownego ubezpieczenia, szpital żąda wpłacenia zaliczki w wysokości np. 40 000 UYU (ok. 1750 USD). Po zakończeniu pobytu w szpitalu i odliczeniu wszelkich kosztów leczenia pozostała część zaliczki jest rozliczana z pacjentem.

Sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem (tj. za przejściem dla pieszych). Na autostradzie Montevideo–Punta del Este oraz na większości dróg międzydepartamentalnych (wojewódzkich) pobierane są opłaty za przejazd. Władze Urugwaju nie uznają międzynarodowego prawa jazdy. Planując dłuższy pobyt w Urugwaju, należy uzyskać lokalne prawo jazdy na podstawie rodzimego. W okresie letnim (grudzień–luty) trzeba się liczyć z tym, że czas oczekiwania na ten dokument może wynosić kilka tygodni.

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu. Stała troska władz o ochronę środowiska naturalnego, stosunkowo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i hotelowa, konkurencyjne wobec krajów UE i USA koszty utrzymania oraz relatywnie wysoki stopień bezpieczeństwa publicznego w Urugwaju sprzyjają rozwojowi turystyki, szczególnie w rejonie ujścia Rio de la Plata do Oceanu Atlantyckiego (tu usytuowany jest znany kurort Punta del Este) oraz wzdłuż całego wybrzeża atlantyckiego (do granicy z Brazylią). Turyści z Polski najchętniej odwiedzają Urugwaj w miesiącach listopad–grudzień (sezon turystyczny w Urugwaju trwa od grudnia do lutego). Wskazanym środkiem komunikacji w Urugwaju są autobusy. Główny dworzec autobusowy w Montevideo mieści się przy placu Tres Cruzes. W Urugwaju de facto nie istnieją pasażerskie linie kolejowe.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »