reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Była kolonia portugalska (1557–1999), obecnie specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, funkcjonujący na zasadzie: „jedno państwo – dwa systemy”, co w praktyce oznacza, że system polityczny, gospodarczy, kulturalny i oświatowy Makau podobny jest do systemu funkcjonującego w Hongkongu. Makau to azjatyckie centrum hazardu.

Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Makau do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy oraz udających się do Makau na pobyt stały. Nie jest określony okres ważności paszportu, nie wymaga się okazania biletu powrotnego.
Na granicy między Makau a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać bezpłatnie w mieszczącym się w Makau Biurze Komisarza MSZ ChRL (992, Avenida do Dr. Rodrigo Rodrigues). Osoby przybywające do Makau z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w Biurze Komisarza MSZ ChRL. Możliwe jest uzyskanie na przejściu granicznym bezpłatnej 5-dniowej wizy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Zhuhai, leżącej na granicy z Makau. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 80 MOP.

Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Przepisy celne nie odbiegają od międzynarodowych standardów.

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane.

Zastosowanie mają te same zasady co w Hongkongu. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie wymaga się szczepień ochronnych. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna, a jej koszty zbliżone są do kosztów leczenia w Hongkongu. Od czasu do czasu na przejściach granicznych wybiórczo mierzy się podróżnym temperaturę: osoby z podwyższoną temperaturą mogą nie uzyskać zgody na wjazd do Makau.

W Makau obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane. By prowadzić samochód, należy wykupić ubezpieczenie komunikacyjne.

Choć zagrożenie przestępczością jest niewielkie, z roku na rok wzrasta plaga kradzieży kieszonkowych.

  • Terytorium Makau (27,3 km kw., 451 tys. mieszkańców) oddalone jest od Hongkongu o 60 km. Można się tu dostać drogą morską – łączność promowa funkcjonuje przez 24 godziny na dobę. Można także wjechać od strony ChRL – z prowincji Guangdong. Są też połączenia lotnicze z terytorium Chin.
  • Nieliczni mieszkańcy posługuje się językiem portugalskim; dość powszechny jest angielski.
  • Dolar hongkoński (HKD) jest w powszechnym użyciu – nie ma potrzeby wymiany HKD na pataka. Pataka nie jest jednak akceptowane w Hongkongu.
  • Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Makau można uzyskać na stronie internetowej biura turystycznego rządu Makau: www.macautou_macautourism.gov.mo. Opiekę konsularną nad osobami przebywającymi w Makau sprawuje konsul generalny RP w Hongkongu.

Waluta: pataka (MOP); 1 MOP = 100 avo;
1 USD = ok. 8 MOP
Języki oficjalne: portugalski i chiński (dialekty kantoński i mandaryński)
Inne języki: angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama