reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Malediwy

Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd. Każdy turysta otrzymuje wizę ważną przez 30 dni bez wnoszenia opłat. Pobyt obcokrajowca na wyspie zamieszkanej przez miejscowych wymaga zgody MSW lub zaproszenia od przedstawiciela społeczności lokalnej, potwierdzonego przez MSW. Sprawdza się posiadanie wystarczających środków finansowych i biletu powrotnego. Turysta musi mieć wykupione miejsce w jednym z wielu ośrodków turystycznych. Dokumenty wymagane do uzyskania wizy turystycznej: paszport, bilet powrotny, rezerwacja hotelu; do uzyskania wizy biznesowej niezbędne jest zaproszenie od miejscowej firmy, pozostałe wymagania jak w przypadku wizy turystycznej.

Przepisy celne całkowicie zabraniają wwozu alkoholu (jest dostępny w ośrodkach dla obcokrajowców po bardzo wysokich cenach), broni i narkotyków. Przemyt narkotyków zagrożony jest wysokimi karami więzienia. Zakazuje się wywozu korala, pereł i żółwi. Bez cła można przewieźć „rozsądną” ilość papierosów i upominków.

Międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest warunkiem wjazdu, ale bardzo wyraźnie należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo zarażenia się cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką typu A, B i E. Zagrożenie malarią w zasadzie zanika, niemniej jednak warto się zabezpieczyć. Należy zabrać niezbędne leki i zadbać o ochronę przed komarami. Warto się ubezpieczyć od kosztów leczenia.

Transport samochodowy występuje tylko na wyspie Huhule. Większość wysp można przejść pieszo w czasie niezbyt długiego spaceru.

Między wyspami kursują łodzie oraz samoloty.

Malediwy są krajem bezpiecznym dla turystów.

Malediwy są krajem muzułmańskim. Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich norm zachowania i ubioru w miejscach publicznych. W strojach kąpielowych lepiej poruszać się tylko w ośrodkach turystycznych i na plaży. Podczas zwiedzania meczetów nogi i ciało muszą być zakryte.

  • Nie jest konieczna wymiana waluty na rupie malediwskie. Wszędzie są akceptowane waluty wymienialne (zwłaszcza USD). Nie zaleca się płatności kartą kredytową, gdyż automatycznie do ceny dodawane są wysokie koszty manipulacyjne.
  • Malediwy to kraj wyspiarski (ok. 200 atoli koralowych jest zamieszkanych), głównymi gałęziami gospodarki są turystyka i rybołówstwo.
  • Pora monsunowa trwa od maja do września.
  • Woda w ośrodkach turystycznych jest czysta, ale poza nimi jest niezdatna do picia czy mycia zębów. Bezpieczna jest woda butelkowana.
  • Muszle można kupować tylko oficjalnie w sklepach – nie wolno wynosić ich z plaży.
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Malediwów podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).

Stolica: Male
Waluta: rupia malediwska (MVR); 1 MVR = 100 laria;

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
1 USD = ok. 12 MVR
Język urzędowy: malediwski (dhivehi)
Inne języki: angielski

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama