| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Mołdowa

 

Nie ma ograniczeń w przywożeniu, wywożeniu i wymianie walut. Jednakże warunkiem koniecznym jest zadeklarowanie na granicy posiadanej kwoty pieniędzy. Ilość wywożonych pieniędzy nie może przekraczać kwoty zadeklarowanej i posiadanej przy wjeździe. Próby wywiezienia pieniędzy nie zgłoszonych przy wjeździe są traktowane przez władze jak przemyt, co grozi karą pozbawienia wolności do 2 lat. Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów.

Przyjeżdżający do Republiki Mołdowy na okres do 90 dni mają obowiązek zameldować się w komisariacie policji w miejscu pobytu. Meldunku należy dokonać w ciągu pierwszych 3 dni od przyjazdu. Policja, dokonując rejestracji, decyduje o ewentualnym powiadomieniu Biura Imigracji.

Honorowane są międzynarodowe polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych, jeżeli swym zasięgiem obejmują Republikę Mołdowy. Ubezpieczenia osobowe nie są wymagane, natomiast ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe. Istnieje możliwość ubezpieczenia się w miejscowych towarzystwach.

Nie są wymagane szczepienia ochronne. Występuje jednak zagrożenie cholerą, dyfterytem, żółtaczką zakaźną. Obowiązuje zakaz kąpieli w wielu zbiornikach wodnych, jak jeziora i stawy, gdyż stwierdzono w nich obecność zarazków cholery. Woda w sieci wodociągowej nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Opieka lekarska jest płatna i na niewysokim poziomie. W większych miastach czynne są prywatne kliniki o niskim standardzie. Przeciętna cena wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 MDL.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Przy wjeździe samochodem pobierane są następujące opłaty:

  • opłata ekologiczna: samochody osobowe na 24 godz. – 22 MDL (ok. 1,5 EUR), na 15 dni – 34 MDL (ok. 2 EUR), na 30 dni – 45 MDL (ok. 3 EUR); samochody ciężarowe i autobusy na 24 godz. – 27 MDL (ok. 2 EUR), na 15 dni – 40 MDL (ok. 2,5 EUR), na 30 dni – 54 MDL (ok. 3,5 EUR);
  • opłata za wjazd: samochody osobowe – 5 EUR, samochody ciężarowe – muszą mieć specjalne zezwolenie na wjazd (carnet), wówczas nie płacą nic; jeśli go nie mają, mogą wykupić je na granicy (koszt 30 EUR); oprócz tego za wjazd płaci się 25 EUR plus 0,25 EUR za kilometr. Autobusy przy wjeździe muszą mieć zezwolenie na wjazd (CFP): do 11 miejsc – 15 EUR plus 0,005 EUR/km, od 12 do 17 miejsc – 20 EUR plus 0,1 EUR/km, od 18 do 24 miejsc – 30 EUR plus 0,15 EUR/km, od 25 do 40 miejsc – 40 EUR plus 0,20 EUR/km, ponad 40 miejsc – 45 EUR plus 0,25 EUR/km.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK